Krajta kralovska

Vše o chovu Krajty Královské

Chov Krajty Královské není ničím, čeho by se musel obávat i úplný začátečník, jedná se o na chov velmi nenáročného hada. Je to jeden z nejčastěji chovaných hadů na celém světě. Jeho oblíbenost vychází právě z jeho nenáročnosti a především z jeho povahových rysů. (+ video)

Povaha Krajty Královské: Krajta královská, anglicky Ball Python (Python Regius) je nekousavý, neagresivní had a přes svou vrozenou mírnou plachost má velmi klidnou povahu. V případě ohrožení nejdříve volí obrannou pozici, stočení se do klubíčka (míče), od toho anglický název Ball Python (míčová krajta) a pouze velmi vyjímečně krajta svého chovatele kousne. Při dobrém zacházení se dá její plachost eliminovat na minimum.

Voda pro Krajtu Královskou: Krajta, stejně jako například užovka musí mít v teráriu přístup k čerstvé vodě. V závislosti na ročním období se voda mění jednou za zhruba 2 - 5 dnů. V létě častěji, v zimě možno méně často. Voda by měla mít pokojovou (terarijní) teplotu. Pokud používáte vodu v misce postavené na topné fólii z důvodu zvyšování vlhkosti v teráriu, měli byste ji měnit maximálně obden, protože se velmi rychle kazí a měli byste mít v teráriu ještě další misku s vodou s běžnou terarijní teplotou. Miska by měla být alespoň tak veliká, aby se do ní krajta vešla.

Teplota v teráriu pro Krajtu Královskou: Teplota v teráriu by se měla ve dne pohybovat přibližně mezi 24°C - 34°C. Nejteplejší místo tak logicky bude pod žárovkou nebo nad topným kamenem, fólií nebo kabelem, který by měl být umístěný jen na jedné straně terária, aby teplota směrem ke druhé straně terária postupně klesala a krajta si tak mohla vybrat místo s pro ni vhodnou teplotou. V noci by teplota měla klesnou zhruba na pokojovou teplotu, cca 19°C – 22°C.

Světlo v teráriu pro Krajtu Královskou: Krajta, stejně jako například užovka není živočich na světlo náchylný. Nepotřebuje žádné speciální spektrum, ani žádnou speciální žárovku, ikdyž někteří prodejci z jistých důvodů můžou tvrdit opak. Pokud je terárium v blízkosti okna, vystačí si v létě s běžným denním osvětlením, popřípadě můžeme v zimě, kdy je světla málo a brzy se stmívá dosvicovat běžnou nebo úspornou žárovkou, v závislosti na tom, používáme-li jako tepelný zdroj onu žárovku nebo topnou podložku či kabel nebo kámen. Do terária by ale nemělo slunce svítit přímo, teplota by se tak mohla nekontrolovatelně zvyšovat. Z vlastní zkušenosti vím, že krajty preferují teplo zespoda, čili topnou fólii či kámen než teplo ze žárovky.

Vlhkost v teráriu pro Krajtu Královskou: Krajty nejsou nijak náročné na přesné udržování vlhkosti v teráriu. Vlhkost by se měla pohybovat v rozmezí 50 - 65%. V době svlékání je možné vlhkost zvýšit na oněch 65%, záleží, jestli vaše krajta nemá se svlékáním problémy. Pokud máte v domácnosti dostatečnou vlhkost samu o sobě, není třeba se o vlhkost v teráriu nijak zvlášť starat. V bytech s ústředním topením ale v zimě občas bývá s dostatečnou vlhkostí problém a terárium by se tak v případě nedostatečné vlhkosti mělo rosit. S vlhkostí nám může hodně pomoci vhodný podklad, třeba bukové štěpky nebo špinavější řešení - bukové štěpky smíchané s rašelinou v poměru zhruba 1:1, které výborně vlhkost udržují.
Více o podkladu do terária v tomto článku.
Dále pomůže větší miska s vodou, kterou můžete celou nebo z části umístit pod žárovku nebo nad topnou podložku, musíte pak ale počítat s denní, maximálně s dvoudenní výměnou vody, protože se voda v tomto případě velmi rychle kazí a množí se v ní bakterie. Dále můžete použít některý z rosných systémů. S vlhkostí v teráriu to ovšem nepřehánějte, mohou pak vznikat různé plísně, takže vše s rozumem.

Krmení Krajty Královské: Stejně jako u ostatních hadů, i krmení Krajty Královské se řídí určitými pravidly, ale narozdíl od ostatních běžně chovaných hadů se u Krajty Královské občas vyskytuje problém s příjmem potravy. A protože se jedná o obsáhlejší kapitolu, věnoval jsem krmení krajty zvlášť článek.

Svlékání Krajty Královské: Krajta Královská se svléká zhruba jednou za 15 dní až za 3 měsíce v závislosti na stáří krajty a množství potravy. Čím mladší krajta a čím víc potravy, tím častější svleky. Tento proces svlékání krajty trvá přibližně jeden týden. Během tohoto týdne krajta mírně ztratí barvu, jakoby zmatní a zakalí se jí oči. Většinou bývá zalezlá a neaktivní, protože hůř vidí a zhruba po 5ti dnech opět dostane svou barvu a po dalších 2 - 5ti dnech svleče starou kůži. V období svleku většinou nepřijímá potravu a neměli byste ji zkoušet krmit. Svlékání ale také můžou provázet problémy a může docházet ke špatným svlekům. V takovém případě je pro vás tento článek.

Velikost a věk Krajty Královské: Hadi, krajty nevyjímaje rostou celý život a s přibývajícím věkem se růst zpomaluje, ale nezastavuje. Čerstvě narozené krajty měří asi 25 - 40 cm, záleží na mnoha faktorech a dospělé krajty dosahují délky zhruba 140 - 160 cm, vyjímečně i 180 cm. Samice jako obvykle bývají větší než samci. Dožívají se až 30 let.

Aktivita Krajty Královské: Krajta královská je spíše noční had. Přes den většinou spí nebo odpočívá, navečer a v noci lozí a hledá potravu. Občas chovatelé režim otáčí, aby byla krajta aktivní ve dne. Terárium umístí do tmavé části bytu, a v noci svítí. Toto ovšem nedoporučuju. Pokud tmavá část není dostatečně tmavá, tak krajta dobře nerozpozná den a noc a můžou vznikat poruchy spánku a s tím související problémy s příjmem potravy, svlékáním, aktivitou a nemocemi. A pokud tmavá část dostatečně tmavá je, krajtu stejně pořádně neuvidíme. Moje krajta je například aktivní i ve dne. Jeden z důvodů je, že pouze vedne dostane potravu.

Terárium pro Krajtu Královskou: Doporučovaná velikost terária je pro jednu dospělou krajtu v průměru asi 110×60×50 cm. Větším samozřejmě nic nezkazíme. Zastánce menších terárií nejsem. Terárium by mělo být vybaveno věcmi, jako vhodné úkryty, kameny, podklad, miska s vodou, topení (žárovka, topná podložka nebo topný kabel). Není od věci terárium vybavit větvemi nebo 3D pozadím. Tady se můžete podívat, jak takové větší lamino terárium vyrobit...

Úkryty pro Krajtu Královskou: Krajta je v podstatě plachý had, takže by v teráriu pro krajtu neměly chybět úkryty. Mnoho lidí úkryty nedává s odůvodněním, že pak na hada není vidět a že si prostě had musí zvyknout. Tato odůvodnění jsou z mého pohledu špatná. Krajta může dlouhodobě trpět stresem a můžou se vyskytnou problémy s tím spojené, například poruchy příjmu potravy, agresivita, nemoci, poruchy spánku, zažívací problémy. Ukrývat se je pro ni přirozené. Navíc úkryty se dají zařídit i takové, aby na krajtu vidět bylo a přesto by se cítila alespoň trochu v bezpečí...
Úkryt Krajta Královská

Snášenlivost s ostatními krajtami: Krajtu Královskou můžete chovat i ve společnosti ostatních krajt, čili v jednom teráriu. Zhruba do dvou až tří let věku nezáleží na pohlaví, od tří let (spíše dříve) by měly být pohromadě jen samice. Neměly by spolu být dva samci, kteří mají v období páření tendenci spolu bojovat nebo samice a samec, který by se v přítomnosti samice krajty velice vyčerpával, což by mohlo vést ke zdravotním problémům. Pokud chcete mít pohromadě více krajt v jednom teráriu, měly by spolu být od malička, neměl by se do chovu přidávat další jedinec. Krajty v teráriu většinou vyhledávají svoji společnost a i v případě více úkrytů jsou většinou pohromadě.

Zimování Krajty Královské: Přezimování pro tyto krajty není nutné, pokud nepočítáme s odchovem.

Výskyt, biotop Krajty Královské: Suché, ale i zamokřené lesy, savany a křovinaté buše, skalnaté oblasti. Ukrývá se v přirozeně vzniklých škvírách, dírách, norách, pařezech a podobně.

Související nebo podobné články:

43 komentářů u „Vše o chovu Krajty Královské“

 1. Dobrý den. V ukázkách jak vybavit terarium pro krajtu královskou jsem viděla a četla, že výhřevnou podložku umísťujete přímo do terarka. Já ji mám pod ním. Potřebovala bych zvýšit teplotu. Když jsem dala zavěšenou lampu, naše krajta po ní lezla a to jsem měla strach, aby si neublížila. Mohu tedy přendat výhřevnou podložku dovnitř? Nebo jak bezpečně zvýšit teplotu.
  Za odpověď děkuji. Michaela

 2. Dobrý den, chtěl bych se zeptat, máme krajtu a chci se zeptat jestli nevadí že má v teráriu lampu i vyhřívanou podložku pod kamenem, jestli to není nějak nebezpečné. Předem děkuji za odpověď.

 3. Dobrý den, my máme krajtu a chtěl bych se zeptat, zda nevadí jestli má krajta v teráriu lampu i vyhřívanou podložku pod kamenem, jestli to není nějak nebezpečné. Předem děkuji za odpověď.

 4. Zdravím chtěla jsem se zeptat, já teď naši krajtě dávám větší terárium ale bouzel to nejde tak rychle ale použila jsem do nového její domek to znamená ze teď 2-3 bude bez baracku je to hodně velký problém? Úplně z toho mám obavy aby jsem ji nak nelekala, ale ona je na mě zvykla ze kolem ni chodím a já ji tedy mám vyváženou u sebe na gauci skoro porad . Díky za odpověď

 5. Chci se zeptat nejsem nejaky technik takze si spis představuju ze si Terrarium koupim ale výbavu seženu sam ale jsou tam jen velikosti 150 x70x60

 6. Dobrý den právě uvažuji nad koupí Krajty královské a jelikož jsem úplný začátečník a nikdy jsem hada neměl chtěl bych se zeptat kde kupovat mraženého myši po případě potkany.

  1. Dobrý den, zkuste pohledat na internetu, jestli někdo nenabízí někde poblíž vašeho bydliště. Popřípadě se poptejte ve zverimexu.

 7. Dobrý den, jsem začátečník a chtěl bych se zeptat jestli je možné se hadovi věnovat i mimo terárium, nebo bych mu tím mohl neublížil po čase častého vyndávání ven? Jedná se o 6ti měsíční krajtu královskou. Děkuju za odpověd

 8. Dobrý den jsem uplný začátečník nikdy jsem žádného hada nechovala a pořídila jsem si Krajtu Královskou 3roky starého samce mám ho v skleněném teráriu 120x60x50cm (D x V x Š) zatím tam má jen papírovou krabici jako úkryt a mysku s vodou dost velkou aby se do ní celý vešel a 50w terarijní žárovku ale teplotu má opravdu nízkou... Přes den 19-20°C a tak se chci zeptat na zkušenost co přidat jestli kámen nebo podložku nebo co abych splnila požadovanou teplotu?

 9. Dobrý den, od jakého věku se mohou hadi prodávat? Musí jim být nějaký určitý počet nebo je to jedno? A jak dlouho po tom, co si hada privezu domů ho mám nakrmit?
  Předem děkuji za odpověď

  1. Dobrý den. Žádné omezení tam není. Klidně hned po vylíhnutí. Je tam ovšem riziko, že zákazníkovi umře. Krmení po dovezení závisí na tom, kdy byl naposledy krmený.

  2. jak říká pan autor ale já doporučuju prodávat až po dvou týdnech.je tam totiž menší šance na smrt hada

 10. Jen poznámka k věku krajty královské. Dožívají se víc než 30 let. Mám samce,koupen 20.11.1989,dnes 21.3.2019 je to už 29let,4měsíce a 1den. V době nákupu měřil cca 85cm,stáří min. 2roky. Je stále při chuti,počítám,že 40cítku dá ???

 11. Mám teď doma měsíc krajtu královskou, kvůli případným roztocum má podestilku noviny a denně ji kontroluji a nikde nic, jen ji každý den nacházím v bazénku s vodou vždy ve stejnou dobu a to od sedmy hodin rano. Jako chovateli co měl tři uzovky, to nepřipadá zvláštní ale chci vědět názor někoho kdo má větší zkušenosti s krajtami.

  1. Dobrý den, samozřejmě že dá. Záleží ovšem na tom jak se o ní staráte. Když má krajta dobře podmínky a není zbytečně ve stresu nebo nemá čas s léků, není problém si krajtu vzít a pochovat, doporučuji kouknout na YouTube na kanál Snake Discovery kde paní velmi dobře vysvětlí jak s hadem manipulovat a zacházet, co dělat a co ne a jak se k hadovi vlastně chovat...

 12. Dobrý den potřeboval bych určit druh hada koupil jsem ji jako krajtu královskou ale je mi tvrzeno že je to krajta tmava potřeboval bych to vědět na 100% kdyby jste byli ochotni odpovědět . Případně kam mám zaslat foto hada. Děkuji J.Vlasaty

 13. Dobry den, potreboval jsem odstranit vodni kamen z koupaciho bazenku krajty. Pouzil jsem ocet a kyselinu citronovou. Bazenek jsem nekolikrat vymyl a neni uz ani citit. Myslite ze je to v poradku? A jeste jeden dotaz. Mel jsem krajtu polozenou na stole a spustil se automaticka vune - rozstrik. Krajta byla opodal ale mam strach jestli by ji to i presto nemohlo uskodit. Dekuji vam za info.

  1. Dobrý den, myslím, že rozstřik by jí ublížit neměl, jistě jí to nestříklo přímo na hlavu a co se týče octa a kyseliny, nevidím v tom problém, pokud jste to takto důkladně umyl.

  1. Pokud chcete mít pohromadě více krajt v jednom teráriu, měly by spolu být od malička, neměl by se do chovu přidávat další jedinec. Krajty v teráriu většinou vyhledávají svoji společnost a i v případě více úkrytů jsou většinou pohromadě. Osobně mám nyní dvě krajty v jednom teráriu a není sebemenší problém.

 14. Hada samozřejmě mrtvou krmit můžete, otázka je jestli je to přirozené.pokud krmíte živou had aspoň neztratí to poslední co mají geneticky dáno a to je lovit.

  1. Jak říkáte, je to geneticky. Mám hady, které krmím třeba celý rok mrtvou potravou a pokud jim dám živou, chovají se, jako kdyby mrtvou nikdy nedostaly. Je to genetické. Tento instinkt nikdy neztratí. Narodí se s ním i zemřou.

 15. Dobrý den, chci se zeptat, naše krajta se špatně svléká a teď je momentálně i agresivní, a to je zhruba 5 dní co dostala potravu. Po otevření terária zaútočila. Nadále vypadá napružená, nervózní, z úkrytu kouká jen hlava. Jakoby připravená znovu zaútočit. Kde může být problém či proč je taková?

 16. Dobry den, lze chovat krajtu kralovskou v terariu s jinym druhem hada? napr.s koralovkou? dekuji za odpoved.

Napsat komentář

Vyplnění jména je nepovinné.
Komentář bude automaticky zveřejněn po kontrole antispamovým filtrem.