Terárium užovky

Zakládáme první terárko pro hada

Pokud jste se rozhodli chovat hada, ať už třeba Hroznýše Královského, krajtu nebo užovku červenou, budete pro něj potřebovat vhodné terárium. Každé terárium musí splňovat určité požadavky odvíjející se od náročnosti chovaného hada. Chcete tedy vědět, jak zařídit terárium pro hady?

Níže popisované terárium o velikosti 120 x 60 x 60cm bylo zamýšleno původně pro Hroznýše královského. V podstatě se ale hodí například i pro dospělé užovky červené nebo krajtu královskou.

Větve:
Jako do každého terária je vhodné pořídit větev nejlépe z vinné révy, na které někteří hroznýši rádi polehávají a zároveň slouží jako překážka k lezení v podstatě pro kterékoli hady...
Užovka červená

Úkryty:
V teráriu pro hady nesmí chybět ani úkryty. Jako velmi vhodný úkryt je například nějaký kus břidlice. Ten je potřeba umístit do chladné i studené části terária, aby si had mohl vybrat, kde se ukryje. Ze zkušenosti vím, že had preferuje raději studený úkryt než vyhřívání bez úkrytu, což pro hada není dobré...hroznys-terarium

Úkryt z břidlice je dobré dát asi 10cm nad substrát. Na hada bude vidět a přitom bude mít alespoň trochu pocit bezpečí...hroznys-terarium-1

Užovky úkryt

Teploměr a vlhkoměr:
Dál je samozřejmě nutné pořídit nezbytnosti, jako třeba tento kombinovaný teploměr s vlhkoměrem od Trixie (2ks). Můžu vám ale říct, že nepatří mezi nejlepší. Ručičky se zadrhávají, vlhkost měří 15% sem, 15% tam, tedy vcelku nepoužitelné.


 

 


Rosný systém (není nutné):

Pokud nebudete mít v teráriu vhodnou vlhkost, jedním řešením je pořídit automatický rosný systém Monsoon RS400, který u mně šlape jak hodinky :-) O vlhkost se stará sám, jen v něm pravidelně měním vodu, aby do terárka stříkala vždy čerstvá.
monsoon-RS400

 

 

 


Vyhřívací podložka nebo topný kabel:

Co se týče tepla zespodu, je lepší řešení  vyhřívaná podložka (topná fólie) než topné kabely. Doporučuji topnou fólii Ultratherm, výkon zvolte dle potřeby.
Přes tuto topnou fólii ni jsem dal plastové pletivo kvůli poškození. Částečně na podložce leží i nádržka s vodou, kterou tak podložka  také mírně ohřívá (voda má cca 24 - 25 °C) a zároveň tak i pomáhá k lepšímu odpařování vody a větší vlhkosti v teráriu ...
vyhrivana-podlozka-do-teraria

 

 

 


Osvětlení (+teplo seshora):

Samozřejmě nějaká ta světla, která zrovna mohou fungovat jako zdroj tepla seshora, třeba obyčejný hliněný květináč, který lze oblepit například piniovou kůrou a vypadá to celkem dobře. Jako lepidlo jsem použili černý Mamut.
kvetinac-kura

 

 

 

Tady vidíte další možnost, jak upravit obyčejný hliněný květináč. Květináč jsem také potřel černým Mamutem a obalil v prachu z piniové kůry. Naživo to vypadá opravdu velmi pěkně a navíc je to hotové velice rychle...
IMG_1335a


 

 


Úkryty nahoře, poličky:

Hadi rádi polehávají na poličkách. No, oni rádi polehávají v podstatě kdekoli na vyvýšeném místě. Cítí se tam bezpečněji. Proto je dobré do terárka dát nějaký vyvýšený úkryt, nějakou poličku. Tu lze také natřít černým Mamutem a obalit v prachu z piniové kůry.

Dekorace:
Dále je možné terárko vyzdobit různými květinami, ať už umělými nebo živými.  Zkoušel jsem experimentovat s živými rostlinami, které hroznýš úspěšně dříve nebo později zvalchoval tak, že byly na vyhození, takže jsem alespoň prozatím zůstal u umělých květin, sehnal jsem kvalitnější typy a vypadají celkem slušně :-)
Užovky se v umělých květinách rády schovávají...
Užovka úkryt

Samozřejmě nesmí chybět miska s vodou.

Plastové pletivo:
Pokud z jakéhokoli důvodu nechcete 3D pozadí, můžete použít plastové pletivo. Hadům se tak velmi výrazně zvětší prostor pro lezení. Můžete do něj také krásně zakomponovat plastové květiny. Pletivo mám i na stropě, hadi tudy rádi prolézají...
Hadi užovky terárium

Terárium užovky

Tady se můžete podívat, jak 3D pozadí do terária vyrobit.

Vzhled terária si samozřejmě můžete časem vylepšovat.

Po nějakém čase jsem chtěl svůj chov hadů rozšířit, pořídit nějaké krásné barevné varianty užovky červené a začala tak stavba dalšího terária. Tentokrát jsem se rozhodl pro vícepatrové terárium z lamina.

Související nebo podobné články:

Napsat komentář

Vyplnění jména je nepovinné.
Komentář bude automaticky zveřejněn po kontrole antispamovým filtrem.