lamino-terarium-fullres

Terarium z lamina

Každý zapálený chovatel po nějakém čase narazí na nutnost zařídit či postavit nové terárium. A pokud začne přemýšlet o stavbě, pravděpodobně se bude rozhodovat mezi OSB deskami a laminem. U mě po zvážení všech pro a proti vyhrálo jednoznačně terárium z lamina.

Lamino terárium, pro a proti:
Jako největší výhodu lamina považuju vzhled. OSB terárium prostě není úplně hezké a do (normálně pěkně zařízeného) obýváku se tak úplně nehodí. Před tím, než jsem se pro lamino terárium definitivně rozhodl, jsem měl možnost vidět OSB terária v bytě u jiného chovatele a v tu dobu mě myšlenka, že bych OSB terárium měl mít v obýváku okamžitě opustila. Omlouvám se těm, co OSB terária mají, toto je pouze můj osobní názor a do hezky zařízeného bytu toto prostě podle mě nepatří. Ano, i OSB desky se dají povrchově upravit, ale všechny povrchové úpravy OSB terárií co jsem našel byly víceméně vrchol nevkusu, nepovedené, zbastlené, celkově nepěkné, častokrát i přímo hnusné, špatně sesazené, povrchovka poodlepovaná a podobně :-(
Přemýšlel jsem i o potapetování (což by dále zvýšilo cenu a pracnost stavby), ale s OSB deskami je to prostě v tomto případě jedna komplikace za druhou a výsledek by měl do kvality lamina hodně hodně daleko.
Další výhoda lamina je cena. V Bauhausu jsem koupil veškeré dřevo, včetně ABS hran na lamino terárium za 3 342 kč.
Musím podotknout, že i přes velice příznivou cenu se jedná o velmi kvalitní lamino, žádné takové to lehké, řídké, kde sotva drží vrut. Ani co se týče vlhkosti, tak OSB desky nemají žádnou výhodu. Lamino se dá proti vlhkosti velmi jednoduše upravit také. Tuto úpravu nalakováním a zasilikonováním vnitřních spár bych dělal tak i tak i u OSB desek, takže žádná komplikace navíc.

Lamino desky o tloušťce 18mm, což se později ukázalo jako naprosto dostačující (a to mám terárium velké), mi nařezali podle dodaného nářezového plánu a polepili ABS hranami. Řezání a lepení hran bylo zdarma. Domů jsem si tedy odvážel navrhnutou skládačku lamino terária a druhý den začala stavba.

Terárium má na výšku 208cm, na šířku 120cm a na hloubku 62cm. Jednotlivá samostatná terária uvnitř mají výšku 40cm, 60cm, 50cm a 49cm. Zbytek do 208cm je tloušťka samotných poliček (18mm).

Kompletní plány na stavbu tohoto terária jsou tady.

Z Bauhausu nařezané a ohranované desky jsem na zemi seskládal a pořádně sešrouboval černými vruty...Lamino terárium (2)

lamino-terarium-(9)

Potom jsem vyvrtal otvory pro větrání a otvory pro elektrokabely, které jsem proti vlhkosti ošetřil lakem. Po dlouhém hledání a vybírání jsem zvolil podlahový, vodou ředitelný, ekologický, velmi odolný lak na dřevo a podlahy Balakryl Polyurex.
Tímto lakem jsem také před sešroubováním terária natřel všechny holé, nepolepené hrany lamina, kam by se vlhkost také mohla dostat.
balakryl-polyurex

 

 

 

 

 

 

 

Dále jsem obsilikonoval všechny vnitřní spáry a namontoval pojezdové lišty na sklo. Naštěstí jsem sehnal vcelku pěkné hnědé, které se k této barvě lamina hodí rozhodně lépe, než černé, které jsem jinde v naprosté většině případů viděl.

pojezdove-listy-na-sklo-1

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak vidíte, na bok jsem posuvné lišty na sklo nalepil také, aby miminka užovek neutekla nějakou malou skulinkou, takže sklo se při zavírání pěkně zasune do této posuvné lišty. Pěkné, jednoduché a funkční :-)

Do připravených otvorů jsem pevně nasadil větrací mřížky, které jsou uvnitř opatřeny síťkami.
Nalevo jsou větrací otvory umístěny v dolní části terária a napravo jsou větrací otvory umístěny v horní části terária, aby bylo zajištěno správné proudění vzduchu.
Při odebrání kterékoli ze tří dělících desek můžu terárium zvětšit - udělat ze dvou jedno větší.
Do terárka jsem také vyrobil 3D pozadí a tady se můžete podívat, jak 3D pozadí vyrobit...

Následovalo naměření a nasazení skel a prozatím terárko vypadá takhle...lamino-terarium-3

Jako další bod bylo nasazení pěkných posuvných dřevěných dvířek tam, kde prozatím terárium nebude a je to naprostá špička. Naživo to totiž vypadá ještě o dost líp. Sedí to krásně k ostatnímu nábytku a celkově to naživo vypadá opravdu skvěle...lamino-terarium-9

Lamino terárium (28)

Užovky 2016 (58)

Kompletní plány na stavbu tohoto terária jsou tady.

 

Související nebo podobné články:

3 komentáře u „Terarium z lamina“

Napsat komentář

Vyplnění jména je nepovinné.
Komentář bude automaticky zveřejněn po kontrole antispamovým filtrem.