Dremel VersaTip

Dremel VersaTip

Dremel VersaTip se v mé dílně stal velmi užitečným pomocníkem. V následujících řádcích se vás v krátkosti pokusím seznámit s mými zkušenostmi a popsat výhody a nevýhody.

Klady Dremel VersaTip:
Mobilita a skladnost.
Jedna z největších výhod je mobilita a skladnost. Jelikož se jedná o malý a lehký butanový hořák s různými nástavci, je možno ho použít v podstatě kdekoli a vzít ho jednoduše s sebou kam je třeba. Horkovzduška, plynová páječka, řezačka na plasty a tak dále, to všechno v malém pěkném kovovém obalu, který udržuje vše pohromadě.

Spousta nástrojů v relativně malém balení.
- propan butanový hořák, relativně slušně velký otevřený plamen pro různé účely, i pro měkké pájení materiálů, kde je třeba dodat více tepla a nelze použít pájecí hrot
- horkovzdušná pistole v malém provedení, vhodná i na pájení SMD součástek, super na smršťovací bužírky, sloupl jsem s ním dálniční známku, prostě co se namane
- páječka, chcete li plynová páječka. Cín používám pouze olovnatý, takže jsem si dodaný bezolovnatý vyměnil za svůj. Cín krásně pájí úplně na nejmenší výkon, hrot pájí kvalitně, je velice rychle rozehřátý a připravený k použití
- řezačka plastů, několikrát jsem použil, řeže celkem obstojně, ale je potřeba alespoň přibližně trefit správnou teplotu
- vypalovačka do dřeva a plastů, do dřeva jsem několikrát vypaloval, nemám výhrady, funguje dobře
- plochá široká tryska například na opalování barvy, ještě jsem nevyužil
- dají se dokoupit další zajímavé nástroje.

Rychlost doplnění.
Plní se stejně, jako běžné zapalovače, takže doplnění energie je doslova otázkou několika vteřin.

Prakticky neomezená doba provozu.
Dotankování je otázkou několika vteřin a plynu do zapalovače je možnost s sebou mít kolik chcete.

Jednoduchost.
Jednoduchý na používání, intuitivní nástroj. Jednoduchá výměna nástrojů. Dokonce bez použití dvou dodávaných stranových klíčů. Nástroje vždy dotahuji pouze rukou, stačí to.

Cena provozu.
Je relativně levný na provoz, plyn do zapalovače stojí pár šušňů.

Nastavení teploty.
Teplotu lze nastavit v určitém rozmezí, pro pájení je třeba mít teplotu na minimum, jinak se pájka (ne páječka, ta je v pohodě i na maximum) přehřívá a spoj je nekvalitní.

Kvalita z pracování.
Vypadá kvalitně zpracovaný. Plasty se i na maximální výkon nekroutí, vypadají kvalitně. Jen pro informaci, modrý nápis DREMEL je jen obyčejná nálepka na hliníkovém zásobníku plynu.

Zápory Dremel VersaTip:
Dlouhá doba chladnutí,
ale neberu to jako opravdový zápor, je to dáno kvalitnějšími materiály.

Dětská pojistka je blbost, chod spouště je dlouhý, omylem se to nikde samo nezapne a dítě si s tím i tak poradí. Demontoval jsem ji, protože je nepohodlná.

Chybí tavidlo. Dodávaný bezolovnatý cín předpokládám již tavidlo obsahuje, ale i tak je to někdy málo a je třeba další tavidlo dodat, především v případech, kdy je nutno rozehřát materiál ještě před přidáním pájky. Proto jsem si pájedlo do sady přidal. Nalil jsem si kalafunu do zapalovače od autogenu, viz úvodní obrázek.

Závěr:
Z mého pohledu velice užitečný nástroj, velmi praktický, mobilní, kvalitní a relativně levný. Jeho koupí si myslím, že chybu neuděláte. Zkušenosti s Dremel VersaTip mám zatím velmi dobré a rozhodně bych koupil znovu.

Související nebo podobné články:

Napsat komentář

Vyplnění jména je nepovinné.
Komentář bude automaticky zveřejněn po kontrole antispamovým filtrem.