Užovka červená krmení

Krmení užovky červené

Krmení užovky červené bývá často diskutovaným tématem, takže mu věnuji tento článek, včetně orientačních tabulek krmení podle velikosti nebo hmotnosti užovky.

Krmení užovky červené: Užovka červená žere většinou hlodavce a její jídelníček zahrnuje i všechny drobné savce a ptáky, které dokáže pozřít. V zajetí dáváme myši, mastomyši, pro zpestření jídelníčku dáme občas jednodenní kuře, pískomila, vyjímečně nebo vůbec morče, které užovky špatně tráví. Mladé užovky žerou myší holátka. Obecně platí, no spíše se říká a píše, že potrava by neměla být větší, než největší průměr hada, dáte-li ale o trošku větší, nic tím nezkazíte, musíte však s rozumem. Záleží také na konkrétním hadovi. Vlastním jednoho jedince, kterému když dám větší potravu, spolehlivě ji vyzvrátí. Zhruba 2 - 6 dní po krmení užovka potravu tráví (záleží na množství, které sežrala) a v této době se doporučuje nechat ji v klidu. Myši (obecně potravu) můžeme dávat živou, rozmrazenou nebo čerstvě zabitou (tento způsob se používá pro snížení rizika pokousání hada). Zamrazování je dobré, dostanete-li se k většímu množství potravy, nebo nemáte-li možnost si pokaždé obstarat čerstvou. Hady vždy krmíme odděleně.

Tabulka krmení užovky červené podle věku:
0 až 0,5 roku - jednou za 5 - 7 dní jedno nebo dvě holátka, podle velikosti hada
0,5 až 1 rok - jednou za 7 - 10 dní 1 - 3 špeky nebo medvídky
1 až 2 roky - jednou za 10 - 14 dní 2 - 4 skákavky až skoro dospělé myši
Dospělá užovka - jednou za 14 - 20 dní dní 2 - 3 velké krysy, potkani, myši

Tabulka krmení užovky červené podle hmotnosti užovky:
3 - 15g - jednou za 5 - 7 dní jedno nebo dvě holátka
16 - 24g - jednou za 5 - 7 dní dvě holátka
25 - 30g - jednou za 5 - 7 dní větší ojíněné holátko
31 - 52g - jednou za 7 - 10 dní 1 - 2 špeky nebo medvídky
53 - 90g - jednou za 7 - 10 dní 2 - 3 špeky nebo medvídky
91 - 180g - jednou za 10 - 14 dní 2 - 3 skákavky nebo 1 skoro dospělou myš
181 - 410g - jednou za 10 - 14 dní 1 - 2 skoro dospělé myši
od 420g - jednou za 14 - 20 dní dní 1 - 2 velké krysy, potkani, myši

S tím, jak had roste prodlužujeme intervaly mezi krmeními a postupně zvyšujeme velikost a množství potravy.
Tabulky slouží pouze jako informační a nelze ji přesně bezhlavě dodržovat. Každá užovka je individuální a je třeba hada sledovat a krmit s rozumem.

Krmení v teráriu nebo mimo? Ohledně otázky zda krmit nebo nekrmit v teráriu se vedou spory, ovšem mnoho logických argumentů je pro krmení mimo terárium. Zde jsou některé z nich.

- krmením mimo terárium eliminujete možnost, že had sežere i to, co nemá, například štěpky nebo jiný podklad. Pravděpodobně mu nic neudělají, ale jistotu mít nikdy nemůžete a není důvod to pokoušet. Někdo může namítnout, že v přírodě taky sežerou i s potravou kus něčeho jiného, ovšem v přírodě také hadi běžně umírají na věci, které můžeme v domácím chovu eliminovat.
- had ví, že když je v terárku, tak nikdy nic nedostane, v terárku tak můžu dělat co chci, had není agresivní, nevyjíždí po mně, je klidný, neočekává potravu a snaží se mi vlézt na ruku, protože ví, že jedině tak se dostane ven a k potravě. Hadi, stejně jako jiní (netvrdím že všichni) živočichové si dobře pamatují kde potravu seženou. V krmícím boxu (u menších užovek) nebo prostě na zemi (v případě dospělých) už ví co bude a je to jediné místo, kde potravu "sežene".
- další výhodou je, že užovky v teráriu neudělají bordel a všechno při lovu nerozhází a sami si nějak neublíží. Riziko je sice malé, ale opět, proč to pokoušet.
- pokud v teráriu chováte více, jak jednu užovku, ostatní užovky byste z terária stejně museli vyndat, aby si navzájem nešli po stejné myši a nebojovali mezi sebou, takže už je jednodušší je tak i tak nakrmit venku
- taky samotná potrava (krmná zvířátka) mi v teráriu neudělají bordel. I obyčejná myš během škrcení dokáže vyprodukovat určité množství exkrementů, které se vám potom všechny nemusí podařit najít a z terária odstranit.
- snižujete riziko přenesení parazitů z hlodavců do terária a na hady. Netvrdím, že se tím riziko odstraní, ale výrazně zmenší

Netvrdím, že kdo krmí v teráriu dělá vyloženě velkou chybu, ovšem z výše popsaných důvodů to rozhodně nelze doporučit.

Hadi jsou velice klidní a přátelští vzhledem k tomu, že se z jejich pohledu jedná o moment, kdy normálně nastupuje jejich bojový pud. Ten se mi časem podařilo různými způsoby eliminovat a pokud chcete vědět, jak si  takto užovku ochočit, je pro vás tento článek.

Tady najdete všechna videa užovky červené.

Související nebo podobné články:

12 komentářů u „Krmení užovky červené“

  1. Mohla bych se zeptat kolik woltu do žárovky je potřeba ? A taky měla bych mít nějaký teploměr vlhkosti nebo to není potřeba? A ještě jak se čistí terarium pro hada? Budu mít Užovku červenou. Děkuji

  2. dobrý den, mám cca 70 cm dlouhou užovku červenou ale nevím jak je stará dokázal by někdo poradit?

  3. Prosím o radu - mám užovku červenou, je 1,5 roku stará a měří již 1,5 m.
    Pořád dobře jedla, i svlékala, ale posledních cca 20 dnů nepřijímá potravu.
    Neví někdo čím to je? Jinak vypadá dobře a je dost čilá.

  4. Máme červenou užovku asi 13 let. Sežere vždycky 2 myši najednou. Při posledním krmeni ji ale jedna myš asi kousla a ona ji jen zaškrtila a nechala . Od té doby potravu odmítá .Už jsem udělal několik pokusů a had se napřed nachysta k útoku a pak se stáhne a nechá myš být, takže ji raději z terárium odstraním. Už to trvá minimálně měsíc . Co s tím?

  5. Dobrý den, mohu se zeptat, zda se dá krmit užovka vyjímečně třeba kousky kuřecího masa v případě, že holátka nejsou nikde k dostání? Děkuji za info, Katka

  6. Prosím,nějak nemůžu dohledat,kdy začít dávat hadovi živou potravu,kterou si uloví... Mám 30cm necely rok starou užovku červenou a zatím jí dávám jen rozmrazena holátka 2xtydne.... Díky za radu

  7. Mám strašne rád hady,no najradšej moju manželku Ivanku a plánujem si kúpiť užovku červenú a uvítal by som keby ste mi poslali viac informácie o užovke a jej starostlivisti od mlada nemám s ňou skúsenosti.Ďakujem

Napsat komentář

Vyplnění jména je nepovinné.
Komentář bude automaticky zveřejněn po kontrole antispamovým filtrem.