monsoon-RS400

Monsoon RS400

Boj s neustálou nutností zvlhčování terária může být pro některé chovatele celkem oříšek a řešením je si pořídit automatický zvlhčovací (rosný) systém, jako například Monsoon RS400. Tento systém už u chameleona přes 3 roky používám, takže přináším svoje zkušenosti.

Zprvu jsem s koupí trošičku váhal, protože se na internetu objevovalo relativně mnoho stížností s vnikáním vody do prostoru elektroniky a problémů s tím spojeným (například vyčerpání celého vodního zásobníku najednou), ale systém jsem zakoupil s tím, že ho případně poupravím.

První, co jsem s Monsoon RS400 udělal byla demontáž hlavy systému...

Monsoon RS400 (4)

Po otevření jsem objevil příčinu jednoho z problémů, na který si majitelé Monsoon RS400 stěžují. Jeden z problémů bylo ukapávání vody dovnitř hlavy. Hadičky na vodním čerpadle a na přírubách nebyly dobře dotlačeny a časem se tak mohla projevit netěsnost, přece jen se jedná o tlakový systém. Hadičky jsem tedy dotlačil a správně zajistil...Monsoon RS400 (17)

Další věc je, že mají opravdu špatně udělaný systém nalévání vody přes hlavu. Při dolévání vody přes hlavu (ne přímo do nádrže) se může stát, že voda pronikne do prostoru s elektronikou. Dalo se to už při výrobě vyřešit daleko lépe, ale protože při plnění nádržku vždy doplňuji na přímo a ne přes hlavu, tak jsem tento problém neřešil.
Za více jak 3 roky používání se v hlavě Monsoon RS400 neobjevila žádná vlhkost ze špatně nasazených nebo netěsných spojů hadiček, nakondenzovaná vlhkost, ani žádný jiný problém s vlhkostí nebo vodou. Jednotka funguje spolehlivě, jen bylo potřeba zjistit, jak se těmto známým problémům vyhnout.

Otočné ovladače jdou hodně ztuha, což je dobře, nedojde tak k nechtěnému přenastavení...
Monsoon RS400 (13)

Modré indikační diody svítí opravdu velmi jasně, ale Monsoon RS400 mám na místě, kde mi to nevadí, takže jsem to neřešil, každopádně tohle se dá velmi jednoduše upravit například vložením nějakého stínítka, třeba tmavšího průhledného plastu mezi diodu a čelní panel.

Celková kvalita provedení se zdá být překvapivě dobrá, hlučnost (čínského) motorku bych řekl není úplně malá, ale není to nic, co by se mělo řešit. Pokud bych ale měl systém používat i v noci, určitě by mě budil.

Trysky stříkají opravdu pěkně jemnou mlhu a jsou nastavitelné ve všech směrech. Součástí balení jsou dvě náhradní. Úhel rozstřiku bohužel nastavit nejde. Na pár lidmi zmiňovaný problém ukapávání trysek, když je Monsoon RS400 výše než trysky jsem nenarazil, trysky jemně odkapávají asi jen první půlminutu hned po stříkání, než v hadičkách trošku klesne tlak, pak už ne.

Na závěr pár fotek...Monsoon RS400 (2)

Monsoon RS400 (14)

Do budoucna přemýšlím o napojení Monsoon RS400 na hydrostat, aby byl v činnosti jen pokud by byla vlhkost nevyhovující. To jsou tedy mé dosavadní zkušenosti s Monsoon RS400 a myslím, že kdo se pro tento systém rozhodne, chybu neudělá.

Související nebo podobné články:

Napsat komentář

Vyplnění jména je nepovinné.
Komentář bude automaticky zveřejněn po kontrole antispamovým filtrem.