Svlékání hroznýše

Problémy se svlékáním kůže u hadů

Problémy se svlékáním staré kůže můžou potkat každého hada, kůže nemusí být svlečená pokaždé zcela v jednom kuse a přitom to neznamená, že je had nemocný nebo že s ním není něco zcela v pořádku.

Někteří hadi se takto bohužel svlékají a přitom jim nic nechybí. Špatná svlek může být například z důvodu porušení staré kůže, pokousáním a narušením staré kůže od hlodavce, popálením například o žárovku, v těchto a dalších podobných případech je had zcela zdráv a nemusí mít svlek v pořádku. Těchto případů je ale menšina a většinou špatný svlek značí menší či větší problém. Čili není od věci zkontrolovat samotného hada, teplotu v teráriu, vlhkost v teráriu a v době svleku více rosit. Rosení, stejně jako vše ostatní je třeba dělat s rozumem, aby nevznikaly plísně a zajistit správné větrání. Bohužel občas špatné svleky ukazují i na různé druhy plísní či mykóz.

Pokud se váš had nesvléká vcelku, je po každém špatném svleku potřeba kontrolovat, jestli na něm někde nezůstala stará kůže.
Jestli měl váš had problém se svlekem a zůstala na něm stará kůže, je několik možností nápravy. Pokud vidíte, že se had snaží dostat do misky s vodou, je to v pořádku, snaží se starou kůži odmočit. Dokud se bude sám koupat, nechte ho, maximálně zatím můžete pomoci zvýšeným rosením. Pokud to nepomůže, můžete zkusit navlhčenou utěrkou opatrně sloupnout starou nesvlečenou kůži ručně.
Jedná li se o opravdu malá nesvlečená místa o velikosti milimetrů až například jednoho centimetru, při příštím svleku se toto nesvlečené místo velice pravděpodobně svlékne se starou kůží a hadovi v životě v podstatě nepřekáží, není tedy třeba toto nějak akutně řešit.
Pokud ale má had opravdu špatný svlek a zůstaly na něm cáry staré kůže, hadovi to vadit bude a je třeba přistoupit k dalším metodám. Hada můžete umístit do větší nádoby (třeba lavor) s teplejší vodou, zhruba 27 - 30°C a nechat ho tam asi 20 - 30 minut. Není od věci do nádoby s vodou umístit i například utěrky, o které by se had mohl třít. Buď si starou potrhanou kůži svlékne sám nebo můžete pomoci rukou nebo utěrkou jemným třením. Stará kůže by měla povolit. Výše popsané metody se neprovádějí, pokud má had špatný svlek na očích. Pokud stará kůže nepovolí, můžete zkusit postižená místa v malé vrstvě natřít neparfémovanou mastí.
Za špatný svlek někdy může regálový systém chovu nebo chov v teráriu, kde se had nemá o co pořádně svléct. V tom případě je možno zkusit dát hada do větší nádoby například se štěpkami nebo piniovou kůrou (vše porosené), která je vcelku drsná, aby se had měl pořádně o co třít a starou kůži stáhnout.

Pokud váš had utrpěl popáleniny od horké žárovky, může se stát, že se jeho kůže bude hojit i několik měsíců a po tuto dobu bude mít na postiženém místě špatné svleky.

Související nebo podobné články:

3 komentáře u „Problémy se svlékáním kůže u hadů“

 1. Dobrý den,
  Chci se zeptat,moje krajta je jiz cca mesíc po svleku a stale se ji neslopla kůže z očí ,prosím o radu do s tím.
  Děkuji

 2. Dobrý den,
  Chtěla bych se zeptat. Mám hroznýše královského a všimla jsem si dneska po svleku, že na jednom místě jí chybí šupinky. Dorostu jí? A znamená to nějaký větší problém týkající se zdraví? Předem děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den Zuzano,
   Nemel by to být problém, skupinky si mohli odloupnout při svleku nebo třeba při nějakém pádu nebo jiné aktivitě, při příštím svleku by jste měla zaznamenat dorustabi chybějících šupin :)

Napsat komentář

Vyplnění jména je nepovinné.
Komentář bude automaticky zveřejněn po kontrole antispamovým filtrem.