Scheppach HC 06 x5

Vzduchový kompresor Scheppach HC06 a Güde AirPower 190/8/6

Přemýšlíte o pořízení menšího vzduchového kompresoru? Zajímá vás kvalita? Mám zkušenosti s malým šestilitrovým Scheppach HC06 i s velice podobným Güde AirPower 190/8/6 a oba byly vadné. Náhoda?

Vlastním oba tyto kompresory, Scheppach používám doma a Güde v dílně. Níže popsané platí stejně pro
Güde AirPower 190/8/6 i pro Scheppach HC06, pokud není přímo uvedeno jinak.

Güde AirPower 190/8/6 i Scheppach HC06 se vyrábí v jedné fabrice, rozdíly jsou víceméně vizuální. Proto se u těchto dvou kompresorů dají očekávat stejné sériové vady.
V mém případě se u obou kompresorů jednalo o znatelné netěsnosti závitu ve stejném místě a to přímo na zpětném ventilu na tlakové nádobě (v kolínku kam ukazuje šipka je i zpětný ventil)...
Scheppach HC 06 (2)

Scheppach HC06 nebyl závit dokonce ani utěsněný, pouze na sucho namontovaný a dotažený.
Při plném natlakování (8bar) se Güde AirPower 190/8/6 během 4 hodin vypustil zhruba na 5 barů a Scheppach HC06 asi na 2 bary, díky onomu naprosto neutěsněnému závitu. Kompresor (jeden i druhý) používám hlavně na ofukování, čili bych rád, abych po pár hodinách, co ke kompresoru příjdu byl stále natlakovaný a ne abych ho musel pokaždé spouštět a celý znovu dofukovat. Při jiných pracích to vadit nemusí, ale pro mé použití je to zásadní vada.

Nevýhody - stížnosti Scheppach HC06 i Güde AirPower 190/8/6:
Netěsnosti. Jak bylo popsáno výše, kompresory netěsní, čili nutnost rozebrat a přetěsnit. Mimo to netěsní ani hlava obou kompresorů, ale vzhledem k přítomnosti zpětného ventilu to neberu jako vážnou závadu.

Hlučnost. Kompresory jsou celkem hlučné. V menší místnosti je to dost slyšet. Při častějším spínání o sobě dávají hodně hlasitě vědět.

Kondenzát. Vzhledem k absenci chladiče vzduchu i odlučovače vody z kompresorů cáká celkem slušné množství zkondenzované vody. Na ofukování čistých ploch jsou nevhodné (myslím plochy, kde je nutno zachovat například lesk - nerez, sklo atd.) Na stříkání jsou bez kvalitního odlučovače nebo chladiče nevhodné taktéž.

Chlazení motoru a hlavy. Kompresory mají interní ventilátory, ale i tak jsou nevhodné na trvalejší zátěž nebo na častější spínání. Sem tam něco ofouknout se dá, ale kompletně od bordelu vyfoukat třeba E-Maxe, to už se začínají hřát tolik, že začíná být cítit smrad...
Scheppach HC 06 (1)

Scheppach HC 06 (6)

Filtr nasávaného vzduchu. Tak tady nevím, jestli se dá mluvit o filtru. Je tam zastrčený kousek molitanu, který ani zcela nevyplňuje místo v nasávacím prostoru. Zastrčený je velice volně, nedivil bych se, kdyby samovolně za krátký čas vypadl...Scheppach HC 06 (2)

Rychlospojky.Güde AirPower 190/8/6 byla rychlospojka u přiložené hadice nefunkční. Ofukovací pistole z ní po mírnějším pohybu sama vypadávala. Musel jsem koupit novou. Kromě toho u Güde kromě závitu zmíněného výše netěsnila rychlospojka přímo na kompresoru. U Scheppach HC06 byly rychlospojky v pořádku, ale je na nich vidět a v ruce cítit laciná čínská výroba.

Kvalita zpracování. Mám z toho rozporuplné pocity. Kompresory se strašně snaží tvářit jako kvalitně zpracované stroje, ale nakonec tomu tak podle mě není. Je tam cítit lhostejnost a je tam tolik maličkostí, které říkají opak, že se spíš přikláním k nekvalitě než ke kvalitě.
Koupil bych je znovu, ale jen proto, že není vhodnější alternativa za podobnou cenu a s tím, že bych si je musel doma znovu rozebrat a přetěsnit.

Další fotky...
Scheppach HC 06 (3)

Scheppach HC 06 (4)

Scheppach HC 06 (5)

Související nebo podobné články:

Napsat komentář

Vyplnění jména je nepovinné.
Komentář bude automaticky zveřejněn po kontrole antispamovým filtrem.