Ball Python Feeding

Krmení Krajty Královské

Stejně jako u ostatních hadů, i krmení Krajty Královské se řídí určitými pravidly, ale narozdíl od ostatních běžně chovaných hadů se u Krajty Královské občas vyskytuje problém s příjmem potravy. (+ video) (+ video) 

Problémy s příjmem potravy Krajty Královské:
Krajty Královské většinou nežerou jen v období svleku nebo v období rozmnožování, u krajt se ale více, než u jiných hadů stává, že přestávají přijímat potravu bez zjevného důvodu a hladovět tak dokážou třeba i několik dlouhých měsíců. Co tedy dělat, když krajta nežere? V první řadě je třeba zjistit, není-li nemocná, tady se doporučuje porada s veterinářem, což bych odložil, pokud se had navenek jeví v pořádku. Dále se může vyzkoušet několik dalších triků. Nabídka jiného druhu potravy, než je pro vaši krajtu obvyklé a hlavně se ujistit, že dáváte vhodnou velikost, tlumené osvětlení, změna teploty, změna prostředí (například přestavění terária) nebo třeba jen dočasné přestěhování krajty do jiného terária. Dále úprava vlhkosti, větrání, podkladu. Pokud krajtu krmíte mimo terárium, nabídněte kořist přímo v teráriu a naopak, krmíte-li v teráriu, zkuste krmící box. Zkuste i změnu času, kdy potravu podáváte. Ráno, odpoledne, večer, ale ne ten samý den. Případů, kdy ale krajta kvůli svému hladovění zemřela je opravdu velice málo a z těch málo případů svou roli sehrála i nemoc. Krajta v naprosté většině časem začne žrát sama a nejeví-li známky nemoci a je-li relativně aktivní, nemusí se jednat o jakékoli onemocnění nebo problém a není tedy třeba hned začít panikařit. Do té doby je možno vyzkoušet několik z výše uvedených triků a vytrvat s nabízením potravy co každý týden, rozhodně ale ne častěji. Důvodem pro odmítání potravy může být i přežrání hada (nabízení potravy příliš často).

Potrava krajty královské: Krajta žere většinou hlodavce, jako myši, mastomyši, potkany, ale i kuřata, holuby a jiné drobné ptactvo přiměřené velikosti.

Tabulka krmení Krajty Královské podle věku hada:
0 - 3 měsíce 1 - 3 holátka (spíše na rozkrmení) za 6 - 8 dní
3 - 8 měsíců - 1 - 3 špeky, medvídky, skákavky za 8 - 12 dní
8 měsíců - 1 rok - 1 - 2 dospělé myši a potkaní mláďata za zhruba 10 - 14 dní
1 rok a dále - 1 - 3 dospělé myši, mastomyši, potkani za 10 - 20 dní
Tabulka je velmi orientační, ale dá vám určitý přehled. Je potřeba získat cit, abyste poznali, kolik potravy za jakou dobu dát.
Potravu byste neměli s krajtou nechávat bez dozoru, potkani dokážou být velmi agresivní a hadovi slušně ublížit.

Krmení v teráriu nebo mimo?
Otázka ohledně krmení v teráriu se je často probíraná, ovšem hodně logických argumentů je pro krmení mimo terárium. Zde si můžete přečíst některé z nich.
- krmením mimo terárium prakticky úplně omezíte možnost, že had sežere i to co nemá, například podklad z terária. Nemusí se nic stát, ale jistí si být nemůžete a není důvod to pokoušet. Někdo namítá, že v přírodě skoro vždycky i s potravou sežerou kus něčeho jiného, ovšem v přírodě také hadi běžně umírají na věci, které můžeme u hada v zajetí eliminovat.
- had ví, že když je v teráriu, nikdy nic nedostane, v teráriu běžně dělám co chci, had není agresivní, nestartuje po mě, je klidný, neočekává potravu a snaží se mi vlézt na ruku, protože ví, že jedině tak se dostane k potravě. Hadi, stejně jako jiní plazi si dobře pamatují kde potravu seženou. V krmícím boxu krajta ví co ji čeká a je to jediné místo, kde se k potravě dostane.
- další výhodou je, že krajta v terárku neudělá bordel a všechno při lovu nerozhází a sama si třeba nějak neublíží. Riziko sice není velké, ale opět, proč to pokoušet.
- taky samotná krmná zvířátka v terárku neudělají bordel. I obyčejná myš během škrcení dokáže vyprodukovat slušné množství exkrementů, které se vám potom všechny nemusí podařit najít.
- snižujete riziko přenesení parazitů z hlodavců do terária a na hady

Nyní se můžete podívat na pěkné záběry krmení Krajty Královské zblízka...

 

Související nebo podobné články:

11 komentářů u „Krmení Krajty Královské“

  1. Dobrý den chtěl jsem se zeptat jaká je nejvhodnější podestýlka na krajtu královskou. Dekuji Michal

  2. Dobrý deň,
    chovám pár regiusiek už dlhšíu dobu a nebo takmer žiadny problém. Získal som samicu ktorá odmieta potravu ako dôsledok nepozornosti, kŕmny hlodavec jej trvale poškodil oko u predchádzajúceho majhteľa. Ako ju znova rozkŕmiť? Odmieta aj mŕtvu potravu, ale nechradne a je aktívna. Trvá to asi 2 až 3 mesiace. Ďakujem

  3. Dobrý den, máme doma krajtu královskou, od prosince 2012, kdy jsem jí koupila synovi jako 6ti měsíční a ochočenou. Dosud jsme s ní neměli žádné problémy, je mírná, přítulná, ale možná na ni máme málo času...syn se již odstěhoval, tak se jí věnuji jen já. Krmíme myšima asi 3x měsíčně, v teráriu, naposled včera. Ale včera najednou po nás začala startovat. Když se nažrala, asi za hodinu jí manžel měnil vodu a ona po něm vjela. Dnes večer jsem si ji chtěla vyndat, jako vždy, ale vystartovala už jak jsem otvírala dveře od terária. Nevím, co se děje....má ještě hlad?
    Jinak ji mívám doma běžně kolem krku, nebo na ruce....sice mi sama z terária na ruku nevleze, ale když ji vyndám, nechá se hladit a nebojí se mě.
    Můžete mi poradit, prosím?
    Děkuji, Daniela

  4. Dobrý den, jak jsem z videa pochopila, dáváte krajtě 3 myši za sebou v "krmném" teráriu. Ale co potom po nakrmení ? Nechat ji v krmném teráriu, když by se s hadem po žrádle nemělo manipulovat nebo i přesto ho pak vložit do normálního terária a tam ho nechat vytrávit ? Děkuji za odpověď.

    1. Dobrý den, po krmení ji stačí nechat zhruba 10 minut odpočnout, trošku se uklidní, snížíte tím riziko, že po vás vystartuje a klidně ji vraťte do terárka.

  5. Dobrý den , prosím o radu . Krajta královská věk 6 let , naposledy žrala 10/2016 a nejde ji rozežrat už jsem zkusila i kuřecí maso do tlamičky , to polkla , úbytek na váze ani špatný vzhled není , je to normální ? Mám o ni strach .
    Děkuji za radu .

    1. Dobrý den, nenapadá mě teď poradit nic víc než je napsáno v článku. U krajt se opravdu nejedná o neobvyklou věc. Vyzkoušejte věci popsané v článku a vytrvejte.

  6. Dobrý den, prosím vás, máme malou krajtu od 17.6.17 dvakrá se nám ji podařilo nakrmit. Jednou dvě malinká holátka a po týdnu sežrala jedno větší. To bylo 27.6.17 od té doby jsme ji několikrát nabízeli holátka, ale ani jedno nesežrala, takže to je už 20 dní. Je fakt, že se teď v neděli16.7.17 svlékla, ale v pondělí to hole zase nechtěla. Dá se s tím něco dělat? Nebo máme čekat, až si vezme sama?
    Děkuji za odpověď. Lenka

    1. Dobrý den, tak tady je důležité hlavně to, že není absolutně důvod s tím chtít něco dělat, protože se vůbec nic neděje. Krajtě jednou týdně (ne častěji) potravu nabízejte, časem si určitě vezme.

Napsat komentář

Vyplnění jména je nepovinné.
Komentář bude automaticky zveřejněn po kontrole antispamovým filtrem.