Bukové Štěpky

Jaký podklad do terárka pro hada?

Co se týče výběru podkladu, chcete li podestýlky do terária pro hada, jedná se o často diskutovanou věc. Samozřejmě záleží na konkrétním druhu hada, kterého chcete chovat, budu se tedy zabývat pouze užovkou červenou, krajtou královskou, hroznýšem královským a nejčastěji používanými podestýlkami.

Piniová kůra:
O piniové kůře se vesměs nic negativního na českém internetu nedočtete. Na zahraničních webech se ovšem často dozvíte, že je pro hady jedovatá, způsobuje změny v nervovém systému, které jsou nevratné.
Těžko říct, kde se některé informace, jako že je například piniová kůra toxická berou. Žádné vyloženě důvěryhodné zdroje jsem nenašel, spousta lidí na ní větší hady bez újmy chová. Sám jsem na ní bez problémů choval hroznýše.
Pro užovky a menší hady bych ji nedoporučil.

Bukové štěpky:
Bukové štěpky jsou dle mého názoru absolutně nejlepším řešením pro chování hadů jakékoli velikosti. Mají pěkný vzhled, pěkně se z nich čistí výkaly, jsou čisté, neprášivé při vyschnutí.

Rašelina:
Rašelina také patří mezi oblíbené podklady do terária. Neupravovaná 100% přírodní těžená rašelina, bez jakýchkoli dalších přísad je osvědčená terarijní podestýlka pro hady jakékoli velikosti. Paraziti se zde nedrží z důvodu vyšší kyselosti, dobře absorbuje vlhkost. Po vyschnutí ovšem vytváří tvrdý, hůře nasákavý povrch. Z důvodu vyšší kyselosti není vhodná pro všechny druhy živých rostlin. Jsou v ní hůře vidět výkaly a je náchylnější na plísně než samotné bukové štěpky.

Bukové štěpky smíchané s rašelinou:
Je to kombinace spojující výhody rašeliny i štěpek. Pro hady o něco přirozenější než samotné štěpky. Namíchat můžete v různém poměru. Vhodné pro užovky, hroznýše i krajtu.

Lignocel - kokosový substrát:
Často diskutovaný substrát, nemá ovšem žádné zásadní výhody oproti například štěpkám. Mezi nevýhody patří různé zdravotní obtíže, infekce až úhyn při pozření zvířetem. Při lovu se může dostat do tlamy a had si s ním sám většinou neporadí. Pro hady lignocel rozhodně nedoporučuji.

Písek:
Lze použít buď samostatně nebo smíchaný s rašelinou. Nemá zásadní nevýhody, ale například před štěpkami bych ho neupřednostnil. Lze použít pro užovky, hroznýše i krajtu. Po vyschnutí může prášit a vytváří tvrdší povrch.

Ostatní druhy podestýlky, jako například noviny, koberec a podobné jsou v podstatě jen nesmysly a nemá smysl je tu ani rozebírat.

Související nebo podobné články:

Napsat komentář

Vyplnění jména je nepovinné.
Komentář bude automaticky zveřejněn po kontrole antispamovým filtrem.