Terárium chameleon

Terárium pro chameleona jemenského

Pokud jste se rozhodli chovat chameleona jemenského, budete pro něj potřebovat vhodné terárium. Takové terárium musí splňovat jisté požadavky vzhledem k náročnosti chovaného chameleona. Chcete tedy vědět, jak takové terárium pro chameleona zařídit?

Tento článek pojednává o zařízení terária pro chameleona.
Samotný chov chameleona jemenského probírám v tomto článku.

Samotné terárium:
Pokud je to jen trošku možné, měli byste se snažit terárium zařídit tak, aby co nejvíce připomínalo chameleonovo přirozené prostředí.
Chameleon je stromové zvíře, proto se terárium, narozdíl od hadů zařizuje orientované na výšku a samotné terárium umisťujeme na vyšší místa, ne blíže k podlaze. Samotný požadavek terária na výšku ale není důležitý. Chci tím říct, že pokud bude terárium dostatečně vysoké, široké pak může být zcela libovolně.

Například pokud chováme jednoho chameleona, minimální požadavky na  terárium jsou zhruba
80cm výška, 60cm šířka a 40cm hloubka. Pokud ale dodržíme minimální výšku oněch 80cm a terárko bude široké 100 cm, potom už terárko není orientované na výšku (je širší jak vyšší), což ovšem nevadí. Minimální výška je dodržena a to stačí. Tím jen chci vyvrátit obecný omyl, že terárko musí být na výšku. Nemusí, dodržíme-li minimální stanovenou výšku. V reálném světě chameleoni taky nežijí v prostředí na výšku.

Pro dva chameleony je pak dobré mít terárko alespoň
100 x 70 x 50cm. Podle výše popsaného však šířka může být daleko větší.

Světlo a vyhřívání v teráriu pro chameleona jemenského:
Chameleoni jsou citliví na světelné spektrum, které by se mělo co nejvíce podobat spektru slunečního svitu. Chameleonovi tak musíte zajistit UVA + UVB záření. UVB záření chameleoni potřebují kvůli syntetizaci důležitého vitamínu D3, který se stará o ukládání vápníku v kostech chameleona. Pokud světelný zdroj nebude mít UVB záření, chameleon nebude schopný vstřebat dodávaný vápník což povede ke křivici a většinou i k úmrtí.
Tepelný a světelný zdroj lze koupit samostatně. Osobně jsem ale zastáncem a doporučuji kombinované světelné a tepelné zdroje. V mém teráriu 110 x 100 cm mám zdroj SunLux UV, PAR38, 70W, 6000K.
Toto světlo dokáže poskytnout veškeré světlo (UVA a UVB) i teplo v jednom. Má dobrý úhel osvitu, výborný dosah jak světla, tak tepla.
Chamíkům svítíme v létě zhruba 12 hodin a v zimě asi 10 hodin.

Světlo SunLux poskytující UVA + UVB + teplo...

SunLux 1

SunLux 2

Substrát, podklad, podestýlka pro chameleona jemenského:
Jako substrát ze zkušenosti doporučuji čistou rašelinu bez jakýchkoli přísad smíchanou s pískem v poměru 1:1. Použít můžete i samotný písek nebo samotnou rašelinu. Pro chameleona nejsou vhodné štěpky, kůra, lignocel a nic, co by při lovu mohl snadno pozřít. S rašelinou a pískem si jeho trávení poradí snadno.

Větve:
Jako do každého terária pro chameleony je nutné pořídit silnější i slabší větve na lezení, protože v nich tráví naprostou většinu jeho života. Je nutné, aby dosahovaly do výšky, kde se chameleon může vyhřát z tepelného zdroje, ale ne tak vysoko, aby se něj spálil. Větve samozřejmě umístíme i do chladné části terária, aby měl chameleon možnost jít se zchladit.
Osobně používám větve z kroucené vrby nebo vinné révy.

Plastové pletivo:
Do terária je vhodné umístit plastové pletivo. Chameleonovi se tak výrazně zvětší prostor pro lezení a lovení a vám se tak nabídne další prostor, kam umístit dekorace a upevnit větve.

Moje připravované terárium - po instalaci pletiva...
Terárium chameleon pletivo

Miska s vodou nebo rosný systém:
Více o pití a vodě pro chameleona zjistíte v článku Vše o chovu chameleona jemenského.

Krmítko:
Pokud nechcete nechat hmyz běhat volně po teráriu, můžete si pořídit nebo vyrobit krmítko, do kterého budete hmyz dávat. Chameleoni si na něj rychle zvyknou.

Větrání:
Chameleonům je důležité zajistit přísun čerstvého vzduchu a to nejlépe přirozenou cirkulací. Na cirkulaci vzduchu je nutno myslet již při samotné stavbě či výběru terária. V teráriu nesmí být průvan. Pro dobrou cirkulaci vzduchu je dobré část terária vybavit síťovinou (větracím pletivem s malými očky).

Teploměr a vlhkoměr:
Terárium by mělo mít chladnější a teplejší část, stejně jako u hadů. Pro správnou kontrolu teploty je třeba teploměr umístit do chladného i teplého místa.

Teplota:
Teplota by se měla pohybovat v mezích asi od 22 do 35°C od nejchladnějšího postupně až po nejteplejší místo. Terárium by se nemělo umisťovat na přímé slunce, aby teplota nemohla nekontrolovatelně kolísat.

Vlhkost:
Vlhkost udržujeme v rozmezí asi 55 až 65%. Chameleoni Jemenští nejsou na vlhkost v terárku nějak zvlášť citliví. Vlhkoměr je vhodné mít umístěný v horní části terária (ale ne zcela nahoře) a dále od lokálního výhřevu, kde vlhkost rapidně klesá.

Rostliny:
Osázet terárium lze umělými i živými rostlinami. V případě živých rostlin pozor na jedovaté druhy. Chameleoni je občas žerou. Vhodné jsou i husté rostliny, které slouží jako úkryt a kam si chameleon v případě potřeby může zalézt.
Chameleon (26)

Vše o chovu Chameleona Jemenského najdete v tomto článku.

Související nebo podobné články:

3 komentáře u „Terárium pro chameleona jemenského“

  1. Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak dlouho vydrží vrba v teráriu, přijde mi že rychle zhnědne a mám strach, aby se větve nezačali lámat. A taky mám ještě dotaz k pití, máme 2 měsíce starého chameleona, ale přijde nám, že jsme ho ještě neviděli vůbec pít, je to možné? Nevím jak ho naučit na vodu, terárium rosíme několikrát za den a dole máme i fontánku. Můžete mi prosím poradit. Děkuji

Napsat komentář

Vyplnění jména je nepovinné.
Komentář bude automaticky zveřejněn po kontrole antispamovým filtrem.