NiceBoy_XR

NiceBoy Pilot XR - zkušenosti, recenze

Chcete si do auta pořídit kameru NiceBoy Pilot XR? Čtete všude v recenzích samou chválu? V tomto článku nabízím k přečtení několik věcí, které se mě osobně na této malé kamerce vůbec nelíbí.

V tomto článku se zaměřím na věci, které se mě osobně na této kamerce nelíbí, protože pozitiv už na internetu bylo řečeno dost. Neznamená to ovšem automaticky, že se jedná o špatnou kameru do auta, jen jsem chtěl zmínit i věci, které se jinde nedočtete a závěr si uděláte sami. Každý je jiný a co se nelíbí mně, jiným vadit nemusí.

1. Modrá ledka vepředu na straně objektivu. Nechápu, proč výrobce a teď myslím obecně jakýkoli výrobce vůbec umisťuje LED diodu dopředu na kameru. Ve dne s diodou na kameře NiceBoy takový problém není, ale ve tmě je dioda celkem dobře vidět jak z protijedoucích vozidel (což asi nevadí), tak v zrcátku z vozidla před vámi, tak u zaparkovaného auta a to i přes to, že není přehnaně jasná. Nejvíc to vadí právě u stojícího vozidla na parkovišti, což pokud kamera zrovna nahrává, například při čekání na někoho nebo při aktivním parking módu není vůbec vhodné. Dovolil bych si říct, že je to přímo nechtěné :-) Okolo chodící lidé jasně vidí, že máte kameru a že jsou nahráváni. Nehledě na to, že to při parking módu přitahuje zloděje. Vidí, že je v autě kamera a nikdo tam nesedí. Nevidím důvod, proč by na sebe kamera měla takto hloupě upozorňovat. Navíc se dioda při jízdě odráží ve skle, což je pro mě jako řidiče celkem nepříjemné.

NiceBoy Pilot XR

Před nedávnem jsem si všimnul hned dvou řidičů, kteří měli kameru, na které bylo odhadem 6 velmi jasných led diod, vypadala nějak takhle...

cmrdat

 

A to byl jasný den. V noci to snad musí osvětlovat i silnici a oslňovat protijedoucí řidiče jak ty diody byly jasné. Opravdu nechápu, jak s tímhle oslňovadlem může vůbec někdo jezdit.

2. Modrá indikační ledka vzadu na straně displeje indikující stav nahrávání. Tato ledka při nahrávání bliká a pokud kamera nenahrává, tak ledka svítí. V noci opět velmi nepříjemné. Kdyby byla funkce ledky nastavená naopak, kdyby při nahrávání svítila a když kamera nenahrává byla třeba zhasnutá nebo svítila jinou barvou nebo kdyby se v menu dala vypnout nebo prostě nějak jinak uživatelsky nastavit, nepůsobilo by to při jízdě v noci tolik rušivě. Když mně pořád celou cestu v noci něco bliká do obličeje, no nic moc. Blikajícího světla - diody si řidič všímá daleko víc než diody, která pouze svítí. Proto kontrolky v autě na palubovce svítí. Blikají pouze v případě opravdu vážné závady, například pokud je detekováno málo chladící kapaliny, oleje atd. Donutí to řidiče všimnout si takovéto blikající kontrolky. No a v tomto případě to neustále stahuje mou pozornost na blikající kameru.

3. Při přivedení napájení na kamerku začne sama nahrávat, což je tak nějak samozřejmost, bohužel se v tu chvíli rozsvítí i display kamery. Jakoby nestačilo, že na vás bliká ta indikační ledka signalizující stav nahrávání. V menu kamerky se dá nastavit vypnutí displeje nejdříve za jednu minutu. Takže opět v noci po nastartování mně minimálně minutu do obličeje svítí celkem jasný displej, což je asi to nejnepříjemnější ze všech nepříjemností, co mi vadí. To i čínský šmejdy co jsem předtím měl, displej vypínají třeba po pěti sekundách, což bohatě stačí. Tuto funkci vypínání displeje po nějaké prodlevě již ve firmwaru NiceBoy má, tak proč tam je v nastavení nejméně jedna minuta?
Osobně bych si to představoval tak, že nastartuji, kamera se i s displejem zapne a po 5ti sekundách se displej vypne. Pokud potom zmáčknu nějaké tlačítko, například za účelem nějakého nastavení, displej už se bude vypínat například po minutě, aby bylo možno něco vůbec nastavit. Ale po tom nastartování bych si rozhodně představoval daleko kratší prodlevu.

Na cestách občas potkám řidiče, kteří mají display zapnutý po celou dobu jízdy. Displej bývá tak jasný, že je jeho světlo zřetelně vidět, ikdyž jedu několik desítek metrů za nimi. To musí být panečku pošušňáníčko, když jim toto v noci do obličeje po celou dobu řízení jasně září.

4. Po vypnutí klíčku, kdy kamera ztratí napájení se po deseti sekundách sama vypíná. Nemá tedy funkci Parking Mode, jakou jsem při koupi očekával. Podle manuálu výrobce kamera pouze na baterii vydrží nahrávat až 20 minut (což u mého kusu rozhodně není pravda, reálně mně vydrží tak asi 8 minut). Bylo by tedy hezké, kdyby šlo nastavit, jak dlouho má ještě po vypnutí klíčku, tedy po zaparkování ještě nahrávat. I těch 8 minut by bodlo. Toto jsem vyřešil časovým relé, přitom by stačila malá úprava firmware.
Časové relé stálo 130 kč a mám ho nastavené na vypnutí za 15 minut po ztrátě napájení, čili po vypnutí klíčku. Takže po zaparkování kamera ještě 15 minut nahrává dění před vozidlem. Velice dobrá, v tomto případě uživatelsky dodělávaná funkce. Takže pozor na popis Parking Mode, který může evokovat dojem, že kamera po zaparkování ještě nějakou dobu sama nahrává.

5. Magnetický držák má malý sklon. Konkrétně u mě jde kamera sklonit dolů jen tak tak, že zabírá malý kousek přední karoserie, což je v podstatě skoro přesně tak, jak ji chci mít nastavenou, ovšem u vozidel s větším sklonem skla může být problém a budete nahrávat klidně tři čtvrtě záběru nebe a čtvrt záběru dění na silnici, jako tenhle týpek.

6. Myslím si, že by samotný kloub magnetického držáku mohl jít naklánět ještě o trošku tíž. Při oddělávání kamery a hlavně při vracení do držáku se mi občas stane, že si s držákem pohnu, rozuměj změním nechtěně náklon. Kvůli silným magnetům, ke kterým se kamera rychle přitáhne se náklon sem tam rozhodí.

7. Nejde vypnout rychlostní upozornění. Kamera upozorňuje na překročení rychlosti, nejvyšší hodnota je sice 130km/h, ale i tak bych uvítal, kdyby šlo toto upozornění deaktivovat úplně. Jediná možnost je, vypnout všechny zvuky, což nechci. Chci mít ostatní zvuky kamery zapnuté, chtěl bych pouze vypnout to upozornění, což samostatně bez umlčení celé kamery nejde.

8. Pozice GPS - Latitude a Longitude (zeměpisná šířka a délka) se zobrazuje jen na 3 desetinná místa, což je odhadem přesnost na 100 metrů. Proboha prooooooooč???
I moje stará čínská MINI 0806 X44 ukazovala přesnost zeměpisné pozice vozidla na jednotky metrů. Hlavně že na PC v GPS přehrávači to u rychlosti vozidla ukazuje přesnost na dvě desetinná místa. Jasně. Potřebuju vědět, že jsem jel 72,22 km/h místo 72 km/h. Ale určitě bych nechtěl vědět, jestli se natočená situace, která mě zajímá stala tady nebo o 100 metrů jinde. Pořídil jsem si kameru s GPS, tak chápu, že nemůžu chtít, aby mi zobrazila polohu přesněji než na 100 metrů. Mimochodem levnější NiceBoy Pilot X zobrazuje zeměpisnou polohu s dobrou přesností na 5 desetinných míst, což je na metry.

9. Ke kameře se dodává pouze jedna lepící podložka k přilepení na sklo. K mému číňanovi byly dodány 3 lepící podložky včetně dvou plastových podložek pro změnu úhlu (náklonu) kamery. Myšleno tak, aby se kamera dívala více doleva nebo doprava v případě potřeby, například pokud se kamera nalepí více na pravou stranu skla, kde se ohýbá čelní sklo směrem dozadu a kamera by se tak dívala více k pravé straně). Momentálně je tak tedy možné měnit pouze horizontální rovinu tím jak nakřivo nebo na rovno se držák nalepí.

10. Samotná kamera nemá napájecí port. Kameru jsem si z auta přinesl domů a asi po osmi minutách prolézání menu kamera začala hlásit LOW BATTERY. Opět se budu opakovat když řeknu, že moje stará čína měla micro USB nejen na držáku kamery ale i na samotném těle kamery, takže jsem si s ním mohl hrát doma libovolně dlouho. S kamerou NiceBoy Pilot XR maximálně tak několik minut než se interní baterie vybije. Takže pokud na kameře budu chtít mimo držák prohlížet videa nebo cokoli dělat déle jak zhruba 8 minut, musím kameru píchnout zpět do držáku na skle auta.

11. Kamera po zapnutí začne sama nahrávat, ikdyž není v držáku na skle. Pokud kameru z držáku sundávám, tak to přece není primárně proto, abych něco natáčel. Je to proto, že se chci podívat do menu, něco nastavit nebo přehrát, či smazat nahraná videa. Mám li tedy kameru v ruce a zapnu ji, začne sama nahrávat. Musím tedy nahrávání opět ukončit a po té mě teprve pustí do menu, abych si něco mohl nastavit nebo přehrát nahraná videa. Opět zmíním, že stará čína toto uměla. Po zapnutí automaticky nahrávala, pouze pokud byla umístěná v držáku na skle. Mimo držák šlo nahrávání spustit tlačítkem.

Bylo by fajn, kdyby v další verzi firmware alespoň některé věci poladili, ale podle mě se tak zcela jistě nestane, což je velká škoda, kamera je perfektně zpracovaná a má relativně dobrý obraz. Kdyby poladili výše zmíněné věci, které se mně opravdu nelíbí, byla by pro mě skutečně jedna z nejlepších.

Nakonec bych chtěl znovu upozornit, že se samozřejmě jedná pouze a jenom o moje osobní subjektivní názory a zkušenosti a nechť si každý případnou koupi zhodnotí sám. Určitě se nerozhodujte jen na základě tohoto článku, ostatní kamery taky nejsou nic extra, přečtěte si i pozitivní recenze, udělejte si celkový obrázek, zhodnoťte pozitiva a negativa.
Článek je účelově psán tak, aby vypíchnul pouze negativa kamerky a doplnil tak všechny pozitivní recenze a ne aby odradil od koupi. Kameru sám používám dál a vracet ji nebudu - prošvihl jsem totiž 14ti denní lhůtu :-(

Článek není dodělaný, například na android aplikaci mně taky vadí několik věcí, ovšem dávám tyto informace s předstihem, aby si případní zájemci o tuto kameru mohli udělat lepší obrázek. Článek postupně dopíšu a doplním o fotografie.

Související nebo podobné články:

Napsat komentář

Vyplnění jména je nepovinné.
Komentář bude automaticky zveřejněn po kontrole antispamovým filtrem.