Chameleon 3

Vše o chovu chameleona Jemenského

Chov chameleona Jemenského je rozhodně náročnější než například chov užovky červené, přesto však není ničím nezvládnutelným. Oproti jiným druhům chameleonů se jedná o nejčastěji chovaný druh. Než si však chamíka domů pořídíte, podívejte se, co vás čeká a nemine.

Tento článek pojednává o péči a o chovu chameleona jemenského.
Zařízení samotného terária pro chameleona jemenského, jako například tepelný zdroj, podklad, větve, rostliny a další najdete v tomto článku.

Voda pro chameleona jemenského:
Chameleon musí mít v teráriu neustále přístup k čerstvé vodě. V podstatě jsou 3 možnosti.
1: spousta chameleonů se naučí pít z misky. Umístěte tedy do terária mističku s vodou
2: rosením rostlin nebo stěn terária. Chameleoni z nich vodu pijí (slízávají). Rosit můžete ručně nebo použít některý z rosných systémů. Zajistěte však, aby rosení neprobíhalo na celou plochu terária. Chameleon by měl mít možnost se v době automatického rosení schovat, pokud bude tuto potřebu cítit. Rovněž neroste na vyhřívané místo. Stříkat vodu na vyhřátého chameleona není vůbec dobré.
Rosit mláďatům stačí 2x denně (jen lehce), dospělí si vystačí s rosením jednou denně. V teráriu by se neměla po rosení dlouho vlhkost držet, aby nevznikaly plísně.
3: chameleonovi můžete dávat napít například ze stříkačky nebo z pipety

Teplota v teráriu pro chameleona jemenského:
Teplota by se měla pohybovat v rozmezí asi 22 - 35°C od nejchladnějšího po nejteplejší místo s lokálním výhřevem. Terárium by nemělo být umístěno na přímém slunci, aby teplota nekontrolovatelně nekolísala.

Vlhkost v teráriu pro chameleona jemenského:
Vlhkost stačí udržovat v rozmezí zhruba 55 - 65%. Chameleoni nejsou na vlhkost v teráriu nijak zvlášť citliví. Vlhkoměr mějte umístěný v horní části terária a dále od lokálního výhřevu.

Světlo, vyhřívání a substrát (podestýlka):
Jaké světlo, tepelný zdroj a podestýlku pro chameleona pořídit najdete v článku Terárium pro chameleona jemenského.

Krmení chameleona jemenského:
Chameleoni se krmí cvrčky, šváby, sarančaty, kobylkami a sem tam moučnými červy. Mimo to chameleoni žerou i ostatní hmyz, jako luční koníky, můry, pavouky, mouchy... V letním období je možno sehnat hmyz přímo na louce pomocí smýkání. Jen pozor, aby louka nebyla chemicky ošetřena a abychom do terária nevpustili jedovatý nebo bodavý hmyz, jako včely a vosy. Krmný hmyz musí být živý. Velikost potravy je samozřejmě nutno přizpůsobit velikosti chameleona. Chameleoni si dají i květy rostlin, jako třeba pampelišku nebo ibišek.

Potrava pro chameleona

Pro dospělého chameleona postačí denně asi 5 - 10 velkých cvrčků 1x denně nebo jiný hmyz v podobném množství. U mladých chameleonů dáváme pozor na překrmení, krmit by se měli zhruba 2 - 3x denně po 5 - 10ti malých cvrčcích nebo obdobné množství jiného hmyzu. Dospělí chamíci (zhruba od 10ti měsíců) už sami ví, kdy mají potravy dost.
Co se týče vitamínů a vápníku, u mladých chameleonů, zhruba do půl roku hmyz ve vitamínech a vápníku obalujeme jednou týdně. U dospělých stačí jednou za 14 dnů ve vápníku a jednou za měsíc ve vitamínech. Pokud má chameleon kvalitní hmyz a kvalitní světlo, není důvod hmyz ve vitamínech a vápníku obalovat častěji.

Snášenlivost s ostatními chameleony:
Pokud chameleony chováte v oddělených teráriích, neměly by na sebe navzájem vidět, stresuje je to. Povahu mají vcelku individuální, někteří jsou více přátelští a společenští, jiní méně.
Samci by se v jednom teráriu chovat neměli, většinou jsou k sobě nepřátelští. Samice lze chovat v jednom větším teráriu, nejlépe však od mala.

Moje dvě samice spolu nemají sebemenší problém...

Chameleon jemensky

Povaha chameleona jemenského:
Chameleoni nejsou společenská stvoření. Jsou náladoví, plaší a snadno podlehnou stresu. Ochočit v pravém slova smyslu se nedají, maximálně se naučí vlézt vám na ruku a brát si z ní potravu. Vaši společnost však aktivně vyhledávat nebudou. Nejraději mají svůj klid.

Sameček a samička:
Samci jsou daleko větší, mohutnější a barevnější než samice. Samci mají větší přilbu. Samičku a samečka poznáte na první pohled.

Samice chameleona...
Chameleon (53)

Samec chameleona...
Hidden2

Co do začátku. Vybrat samce nebo samičku chameleona?
Obecně se pro začínající chovatele doporučuje samec. Samičky více trpí nemocemi, jsou náchylnější na stres, mívají takzvané falešné snůšky (snášejí ikdyž nebyli se samcem) u které je větší riziko zadržení a poté můžou uhynout. Péče o gravidní samici pro začátečníka také není jednoduchou záležitostí.

Zařízení samotného terária pro chameleona jemenského, jako například tepelný zdroj, podklad, větve, rostliny a další najdete v tomto článku.

Související nebo podobné články:

22 komentářů u „Vše o chovu chameleona Jemenského“

 1. Dobrý den chtěl jsem se zeptat jestli jsou chameleoni jemejští spíše agresivní nebo plaší.
  Děkuji

 2. Dobrý den chci se zeptat vylíhlá vajíčka jak uchovat od chameleona pardaliho bez inkubátoru aby se vylíhla oplozená,lze to

 3. Dobrý den, chtěl bych se zeptat mám chamelona samce a jsou to dva roky co ho mám ale od včerejška je nějaký divný jako by se mu nic nechtělo.Pořád leží a nic nedělá prosil bych o radu děkuji.

 4. Dobrý den
  Chtěl bych vědět můj sameček byl chvilku před 3 roky padal z větvičky a jedl jenom pinzetou a jazyk vystrčil ho jen málo pak nám 4 dny po 3 narozeninách umřel.

  nevíte co to způsobilo

  Děkuji

 5. Zdravím, můj chamik(samice)cca 2 roky přestala vystřelovat jazyk,max 3cm, jinak vše vypadá ok, chodí, litá po větvích,pije, oči taky v pohodě, apetit taky až moc,rosim i misku má s vodou.

 6. Dobrý den. Plánuji si pořídit chameleona a chtěl bych se zeptat. Mohu ho krmit mrtvou potravou(jako těmi cvrčky).

  Prosím o radu. Děkuji

  1. Mrtvou potravu ne, vždy jen živou a nebo pokud zabijete cvrčka a dáte ho do mražáku, tak pak mu ho můžete dát.

 7. Dobrý den chtěli bychom si koupit chameleóna a chtěla jsem vědět jestli je lepší samec nebo samice?

 8. Dobrý den mám chameleona jemenského starý 2 měsíce a chci se zeptat pravou zadní nohu skoro vůbec nepoužívá jen málo kdy ale často se vyhřívá ostatní nohy používá a chytá se s nimy o větve ale ta pravá zadní noha se spíš o větve opírá doufám že to nic nebude

  Prosím o odpověď

 9. Měla bych jenom menší dotaz, včera jsem si koupila mládě chameleona, samec, byl krmený normálně. Jenže my máme všechny ještěrky naučené na jídlo na pinzetě, žádný problem. Jenže dneska jsem zkoušela chamíka nakrmit a vůbec nechtěl. Tak se ptám jestli je důležité zda ji každý den a jak ho to naučit?

 10. Dobrý den chtěla bych se zeptat jak dlouho si může chameleon hrabat šňůrku když už 4vajicka vykladla

  1. dejte ji tam kladiste pisek plus raselina, 10cm vysoke a stale vlhke, ne aby z toho tekla voda ale aby bylo vlhke

 11. Zdravím všechny a prosím o radu / doporučení.

  Dopředu říkám, že nejsem zkušená chovatelka chameleonů, dřív jsem měla jen užovku, ale to je x let zpátky. Pročetla jsem co šlo, abych věděla aspoň základní info, ale odpovědi od zkušených mi pomohou víc.

  Dostal se ke mně dospělý samec chameleona jemenského. Údajně je z nějakého rušeného chovu, a pokud by se ho nikdo neujal, byl by utracen. Reagovala jsem na příspěvek na fb, kde paní takto hledala nový domov pro dva samce. (Prý ona není tou chovatelkou, opět je to přes další osobu atd., spíš jsem se nechala prostě napálit :( ).

  Abych měla terárko v pořádku, objednala jsem ho na stránkách chamici.cz, rozměr 50x50x100 a požadovala jsem komplet vybavení, včetně osvětlení a zdroje tepla. Jako zdroj UVB mi přišla žárovka Repti UVB 10.0 Desert (26W) a nějaká klasická žárovka, která byla prasklá. Ve zverimexu mi tak doporučili DAYLIGHT BASKING SPOT 50W.
  Terárko jsem měla k dispozici jen 24 hod před přijetím chamíka. Vlhkost se drží na 50%, ale teplota je stále 25 st. (Teploměr je uprostřed terárka a na opačné straně než žárovka).

  Jako podestýlku mám kombinaci rašeliny lignocelu a na vrch ještě trochu kůry.

  Chamík byl při převozu i po umístění do terárka klidný, trochu se nafukoval při prvním kontaktu, ale hned to přešlo, do terárka bez problému přelezl přes ruku. Sežral 2 střední cvrčky a celý den se vyhříval. Teď na noc si zalezl úplně ke stropu terárka a chrní.

  A moje otázky:
  1) Dá se poznat věk chameleona, aspoň odhadem? (Je dlouhý bez ocasu necelých 20 cm)
  2) Je v pořádku teplota?
  3) Jako rostliny tam má Bromélii, zelenou popínavku (netuším jméno), bambus a pak větve na lezení. Je bambus vhodný?
  4) Paní, která mi ho předávala, mi řekla, že byl pár dní bez UVB, a že nechtěl moc žrát, a jazyk ho viděla vystřelit jen jednou a to max 6 cm. Ale u nás UVB už má a první 2 cvrčky chytil dost rychle, byly od něj cca 15 cm. Mohlo to u ní být díky stresu?
  5) Při krmení mi tam spadl cvrček obalený ve vápníku a už jsem ho nenašla a pak ještě jeden, který obalený nebyl. Kdyby je nechytil, můžou se mi tam spářit a jejich prckové prolézt větráním ven?
  6) Dostala jsem k němu 4 velká sarančata, ale délka jejich těla o něco víc než jeho hlavička, tak se mu je bojím dát. Myslíte, že by je i tak zvládl?
  7) UVB osvětlení vykukuje z krytu, může se o něj spálit?

  Předem díky moc za rady a pomoc.

 12. Dobry den muj chameleon ma problem pri vystrelovani jazyku nemuze si chytit potravu.vitaminy davam trva to par dni.Muzete poradit? Dekuju

  1. Dobrý den, našemu chameleonovi chyběl vápník. Tak jsme koupili v prášku a dávali na hmyz. Co 2-3 den. Nemáte už starou UVB žárovku? účinnost vitamínů v žárovce je 8 měsíců.
   Poté to může být i věkem. Našemu jsou 4roky a taky už to s ním není nejlepší.

Napsat komentář

Vyplnění jména je nepovinné.
Komentář bude automaticky zveřejněn po kontrole antispamovým filtrem.