Chameleon 3

Vše o chovu chameleona Jemenského

Chov chameleona Jemenského je rozhodně náročnější než například chov užovky červené, přesto však není ničím nezvládnutelným. Oproti jiným druhům chameleonů se jedná o nejčastěji chovaný druh. Než si však chamíka domů pořídíte, podívejte se, co vás čeká a nemine.

Tento článek pojednává o péči a o chovu chameleona jemenského.
Zařízení terária pro chameleona jemenského najdete v tomto článku.

Voda pro chameleona jemenského:
Chameleon musí mít v teráriu neustále přístup k čerstvé vodě. V podstatě jsou 3 možnosti.
1: spousta chameleonů se naučí pít z misky. Umístěte tedy do terária mističku s vodou
2: rosením rostlin nebo stěn terária. Chameleoni z nich vodu pijí (slízávají). Rosit můžete ručně nebo použít některý z rosných systémů. Zajistěte však, aby rosení neprobíhalo na celou plochu terária. Chameleon by měl mít možnost se v době automatického rosení schovat, pokud bude tuto potřebu cítit. Rovněž neroste na vyhřívané místo. Stříkat vodu na vyhřátého chameleona není vůbec dobré.
Rosit mláďatům stačí 2x denně (jen lehce), dospělí si vystačí s rosením jednou denně. V teráriu by se neměla po rosení dlouho vlhkost držet, aby nevznikaly plísně.
3: chameleonovi můžete dávat napít například ze stříkačky nebo z pipety

Teplota v teráriu pro chameleona jemenského:
Teplota by se měla pohybovat v rozmezí asi 22 - 35°C od nejchladnějšího po nejteplejší místo s lokálním výhřevem. Terárium by nemělo být umístěno na přímém slunci, aby teplota nekontrolovatelně nekolísala.

Vlhkost v teráriu pro chameleona jemenského:
Vlhkost stačí udržovat v rozmezí zhruba 55 - 65%. Chameleoni nejsou na vlhkost v teráriu nijak zvlášť citliví. Vlhkoměr mějte umístěný v horní části terária a dále od lokálního výhřevu.

Světlo, vyhřívání a substrát (podestýlka):
Jaké světlo, tepelný zdroj a podestýlku pro chameleona pořídit najdete v článku Terárium pro chameleona jemenského.

Krmení chameleona jemenského:
Chameleoni se krmí cvrčky, šváby, sarančaty, kobylkami a sem tam moučnými červy. Mimo to chameleoni žerou i ostatní hmyz, jako luční koníky, můry, pavouky, mouchy... V letním období je možno sehnat hmyz přímo na louce pomocí smýkání. Jen pozor, aby louka nebyla chemicky ošetřena a abychom do terária nevpustili jedovatý nebo bodavý hmyz, jako včely a vosy. Krmný hmyz musí být živý. Velikost potravy je samozřejmě nutno přizpůsobit velikosti chameleona. Chameleoni si dají i květy rostlin, jako třeba pampelišku nebo ibišek.

Potrava pro chameleona

Pro dospělého chameleona postačí denně asi 5 - 10 velkých cvrčků 1x denně nebo jiný hmyz v podobném množství. U mladých chameleonů dáváme pozor na překrmení, krmit by se měli zhruba 2 - 3x denně po 5 - 10ti malých cvrčcích nebo obdobné množství jiného hmyzu. Dospělí chamíci (zhruba od 10ti měsíců) už sami ví, kdy mají potravy dost.
Co se týče vitamínů a vápníku, u mladých chameleonů, zhruba do půl roku hmyz ve vitamínech a vápníku obalujeme jednou týdně. U dospělých stačí jednou za 14 dnů ve vápníku a jednou za měsíc ve vitamínech. Pokud má chameleon kvalitní hmyz a kvalitní světlo, není důvod hmyz ve vitamínech a vápníku obalovat častěji.

Snášenlivost s ostatními chameleony:
Pokud chameleony chováte v oddělených teráriích, neměly by na sebe navzájem vidět, stresuje je to. Povahu mají vcelku individuální, někteří jsou více přátelští a společenští, jiní méně.
Samci by se v jednom teráriu chovat neměli, většinou jsou k sobě nepřátelští. Samice lze chovat v jednom větším teráriu, nejlépe však od mala.

Moje dvě samice spolu nemají sebemenší problém...

Chameleon jemensky

Povaha chameleona jemenského:
Chameleoni nejsou společenská stvoření. Jsou náladoví, plaší a snadno podlehnou stresu. Ochočit v pravém slova smyslu se nedají, maximálně se naučí vlézt vám na ruku a brát si z ní potravu. Vaši společnost však aktivně vyhledávat nebudou. Nejraději mají svůj klid.

Sameček a samička:
Samci jsou daleko větší, mohutnější a barevnější než samice. Samci mají větší přilbu. Samičku a samečka poznáte na první pohled.

Samice chameleona...
Chameleon (53)

Samec chameleona...
Hidden2

Co do začátku. Vybrat samce nebo samičku chameleona?
Obecně se pro začínající chovatele doporučuje samec. Samičky více trpí nemocemi, jsou náchylnější na stres, mívají takzvané falešné snůšky (snášejí ikdyž nebyli se samcem) u které je větší riziko zadržení a poté můžou uhynout. Péče o gravidní samici pro začátečníka také není jednoduchou záležitostí.

Související nebo podobné články:

1 komentář u „Vše o chovu chameleona Jemenského“

  1. Dobry den muj chameleon ma problem pri vystrelovani jazyku nemuze si chytit potravu.vitaminy davam trva to par dni.Muzete poradit? Dekuju

Napsat komentář

Vyplnění jména je nepovinné.
Komentář bude automaticky zveřejněn po kontrole antispamovým filtrem.