Hroznýš Královský (31)

Chov Hroznýše Královského

Hroznýš Královský, anglicky Boa Constrictor (hroznýš škrtič) je jeden z nejčastěji chovaných druhů hadů po celém světě. Je to díky jeho velmi klidné povaze a díky relativně nenáročnému chovu. Hroznýše si stejně jako užovku nebo krajtu může pořídit i úplný začátečník. Oproti užovce nebo například krajtě se však vyznačuje větší velikostí v dospělosti.

Povaha Hroznýše Královského: O povaze tohoto skvělého hada je dobré si povědět něco více než jen pár řádků, proto jsem napsal zvlášť článek, který si můžete přečíst tady.

Voda pro Hroznýše Královského: Hroznýš, stejně jako ostatní hadi musí mít v teráriu přístup k čerstvé vodě. Výměna vody se provádí podle ročního období zhruba jednou za 2 - 5 dní. V létě samozřejmě častěji, v zimě méně často.
Voda by měla mít běžnou teplotu. Pokud používáte vodu v nádobě umístěné na vyhřívané podložce z důvodu zvýšení vlhkosti v teráriu, měli byste ji vyměňovat maximálně obden, protože se velmi rychle kazí a kromě této nádoby byste měli mít v teráriu ještě jednu misku s vodou s běžnou terarijní teplotou. Miska by měla být tak veliká, aby se do ní hroznýš vešel. Někteří hroznýši v misce s vodou dokážou ležet i celé dny.

Teplota v teráriu pro Hroznýše Královského: Teplota v teráriu pro hroznýše by se měla ve dne pohybovat přibližně mezi 23°C - 36°C. Nejteplejší místo tak logicky bude pod žárovkou nebo nad topným kamenem, topnou podložkou nebo topným kabelem, který by měl být umístěný jen na jedné straně terária, aby teplota směrem ke druhé straně terária postupně klesala a hroznýš si tak mohl vybrat místo s pro něj vhodnou teplotou. V noci by teplota měla klesnou zhruba na cca 20°C – 23°C.

Světlo v teráriu pro Hroznýše Královského: Hroznýš, stejně jako například krajta není živočich, který by světlo vyhledával. Nevyžaduje žádné speciální spektrum světla, ani žádnou speciální žárovku, ikdyž někteří prodejci z jistých důvodů občas tvrdí něco jiného. Terárium osvicujeme zhruba 11 - 13 hodin denně běžnou nebo úspornou žárovkou, v závislosti na tom, jestli jako tepelný zdroj používáme tuto žárovku nebo topnou fólii či kabel nebo kámen. V zimě můžete svítit méně, v létě déle. Do terária by nemělo napřímo svítit slunce, aby se teplota nemohla nekontrolovatelně zvyšovat.

Vlhkost v teráriu pro Hroznýše Královského: Vlhkost v teráriu u hroznýše by se měla běžně pohybovat okolo 48 - 60% a udržování této vlhkosti je důležitější, než například u krajty nebo užovek. V době svlékání hroznýše je možné vlhkost mírně navýšit na oněch 60%, maximálně však 70%. S vlhkostí může hodně pomoci vhodný podklad, například bukové štěpky nebo špinavější řešení - bukové štěpky namíchané s rašelinou v poměru zhruba 1:1, které velmi dobře vlhkost udržují. Osvědčila se i piniová kůra. Lignocel se obecně nedoporučuje.
Více o podkladu do terária v tomto článku.
Mimoto může dobře posloužit miska s vodou, kterou umístíte zcela nebo z části nad topnou podložku nebo pod žárovku, počítejte tak ale potom s denní, maximálně s dvoudenní výměnou této vody, protože se voda v tomto případě velmi rychle kazí a vznikají v ní bakterie. Nebo můžete použít pohodlnější způsob a to některý z rosných systémů. S vlhkostí to ovšem stejně jako u všeho nepřehánějte, vše s rozumem. Také je nutno zajistit správné větrání. V teráriu také musí být i suchá místa, je tedy vhodné rosit jen část terária a to takovým způsobem, aby se vlhkost stačila odpařovat a nevznikaly plísně.

Krmení Hroznýše Královského: Krmení hroznýše královského je nutné věnovat náležitou pozornost, závisí na něm totiž jeho celkový stav, proto jsem mu věnoval tento delší článek tady.

Svlékání Hroznýše Královského: Svlékání hroznýše jsem také věnoval z důvodu obsáhlosti zvlášť článek tady.

Pokud má váš had se svlékáním kůže problémy, můžete pokračovat sem.

Velikost a věk Hroznýše:  Hroznýši rostou po celý život. S přibývajícím věkem se růst sice zpomaluje, ale úplně nezastavuje. Dospělí hroznýši dosahují délky zhruba 2,3 - 3 m. Na délku hada má velký vliv typ a četnost stravy v mládí. Samci hroznýšů bývají asi o 50cm kratší než samice. Hroznýši se v zajetí dožívají až 30 let.

Aktivita Hroznýše Královského: Stejně jako většina ostatních hadů je i hroznýš spíše noční had, který ve dne většinu času stráví ukrýváním a odpočíváním. V podvečer a v noci hroznýši vyrážejí na lov po teráriu a bývají relativně aktivní. V zajetí se často tento režim hadům automaticky otáčí, protože se had časem sám přirozeně naučí, že v noci nic neuloví, nažrat dostane jen ve dne. Hodně záleží na přístupu chovatele.

Terárium pro Hroznýše Královského: Doporučovaná velikost terária je pro jednoho dospělého hroznýše zhruba
150x100x70 cm. Větším určitě nic nepokazíme. Terárium by samozřejmě mělo být zařízeno běžným vybavením, jako vhodné úkryty, kameny, podklad, větve (dobře se hodí vinná réva nebo větve z ovocných stromů zbavené parazitů), miska s vodou, topení (žárovka, topná podložka nebo topný kabel). Tady se můžete podívat, jak takové větší terárium vyrobit a tady jak zařídit.

Úkryty pro Hroznýše Královského: V teráriu by pro hroznýše stejně jako pro jiné hady neměly chybět úkryty. Někteří chovatelé úkryty nedávají s odůvodněním, že pak na hada není vidět a že si jednoduše hroznýš musí zvyknout. Tato odůvodnění jsou ale z mého pohledu špatná. Had tak může dlouhodobě trpět stresem a můžou se vyskytnou různé problémy se stresem spojené, jako například poruchy příjmu potravy, agresivita a nemoci. Ukrývat se je pro hady přirozené. Navíc úkryty se dají vyrobit i takové, aby na hada vidět bylo a přesto aby se cítil v bezpečí...
hroznys-terarium

Snášenlivost s ostatními Hroznýši: Hroznýše je možno chovat ve více kusech, v rámci dobré snášenlivosti ale doporučuji, aby měli alespoň trochu podobnou velikost a stáří. Nejlépe, aby spolu byli od mala. Chovu dvou hroznýšů pohromadě je nutno přizpůsobit i terárium, které by tak mělo mít alespoň 170x120x90 cm.

Zimování Hroznýše Královského: Přezimování pro hroznýše není nutné pokud nepočítáme s chovem mladých hroznýšů.

Výskyt, biotop Hroznýše Královského: Hroznýš má široké spektrum výskytu, typicky se vyskytuje v deštných lesích, lze ho však najít i v polosuchých savanách i suchých buších.

Povolení pro chov Hroznýše Královského: Povolení pro chov hroznýše královského potřeba není!!!

Související nebo podobné články:

1 komentář u „Chov Hroznýše Královského“

  1. Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli u Hroznýše Královského jsou 3 m maximum nebo jestli může být i delší.

Napsat komentář

Vyplnění jména je nepovinné.
Komentář bude automaticky zveřejněn po kontrole antispamovým filtrem.