UV lampa dokáže akvaristům pomoci od nejednoho problému a z určitých důvodů se na UV lampě nevyplatí pár korun ušetřit. Níže se můžete seznámit s obecným principem funkce UV lamp a kvalitní výkonnou UV lampou Resun.
UV lampa, neboli průtokový sterilizér se používá v boji s mikroorganismy, různými nemocemi, plísněmi, kvasinkami, při odchovu potěru, ošetření jiker a vývojové vody, při problémech s řasou v akváriu, ke snížení množství choroboplodných zárodků i při zákalech vody a to nejen při zákalu bílém.
UV lampa, neboli průtokový sterilizér...
Zakalené, nově založené akvárko. Klasika nálevník. Nechcete-li čekat dlouhé dny na přirozené odkalení, je dobrá UV lampa ideální řešení. Při použití UV lampy bylo akvárium druhý den večer naprosto čisté, nálevník se už nikdy neobjevil...
Při použití výkonnější UV lampy, obzvláště v menších akváriích počítejte se zvýšením teploty vody.
Nitrifikační bakterie UV lampa samozřejmě také ovlivňuje, ale jen ty, které se vyskytují volně ve vodě, kde jich je minimum a příjdou tak s UV zářením do styku. Nitrifikační bakterie, které jsou pro akvárium důležité se totiž vyskytují hlavně ve filtru, ve dně akvária, na skle, dekoračních kořenech atd a s těmi nijak UV-C záření (o vlnové délce 200 až 280 nm) do styku nepřijde.
Vzhledem k ceně/výkonu se jeví velmi dobře lampa 18W Resun za nějakých asi 1 250 kč. Je to kvalitní lampa, která má výbojku chráněnou v trubce z křemíkového skla, které propouští UV záření a výbojka tak může dosáhnout správné provozní teploty.
Lampy, většinou ty levnější varianty, u kterých jsou výbojky chlazené přímým kontaktem s vodou dosahují výkonnosti jen 55 - 70%. Navíc to ani není technicky vhodné řešení.
Výkon 18W je podle mě dostačující, naopak si myslím, že šetřit každou kačku a koupit lampu 5W nemám smysl. Obecně totiž logicky platí, že účinek UV sterilizátorů je tím vyšší, čím výkonnější je UV zdroj, čím větší plochou působí a čím déle může jeho záření působit na protékající vodu. Zbytečné je tedy používat málo výkonnou lampu se směšným výkonem a čekat na výsledek mnohokrát déle, klidně i několik dlouhých dní, pokud se tedy vůbec dostaví. Například při výkonech kolem 5 - 10W, kdy je reálný výkon ještě o zhruba 30% nižší díky nevhodné pracovní teplotě, se lampa při řešení například nálevníka nevyplatí téměř vůbec a víc, než UV záření působí placebo efekt. Voda se touto lampou musí čistit několik dní a těžko potom usuzovat, jestli pomohla UV lampa nebo se problém za tu dobu vyřešil přirozeně sám.
Lampu jsem osobně použil několikrát, jednou při léčbě krupičky, jednou při bílém zákalu a jednou při mírném zeleném zákalu způsobeným řasami. Počítal jsem s tím, že budu muset najít problém, který řasu způsobuje, ale po použití UV lampy se už řasy naštěstí neobjevily. Dodnes s řasami problém nemám a to s žádnými :-) Problém, který jiní řeší bez lampy třeba i týdny, mám vyřešený do druhého dne, maximálně do pár dnů, záleží na druhu problému. UV lampa je tedy dle mého názoru výborný pomocník akvaristy a jak jsem uvedl výše, nedoporučuju za každou cenu šetřit každou korunu.
Moc hezký článek. Super! Já potřeboval a našel jsem UV lampu Sterilight. Jaké jsou? Jsou také dobré?
To vypadá spíše na nějaké profi průmyslové řešení ne do akvária. Jinak dobré určitě budou, ale pokud to chcete do běžného akvárka, tak by se asi našly vhodnější. Velikost, cena, atd...