Zajeti-noveho-akvaria

Nitrifikace v nově založeném akváriu

Zajímá vás, jak se nitrifikace "zajíždí" v novém akváriu? Respektive jak se zajíždí nové akvárium?
Na internetu je o zajíždění akvária popsána spousta příkladů. Viděl jsem i vyloženě špatné a nesmyslné návody. Proto mi nedá, nenapsat zjednodušený článek o zajetí nitrifikace v novém akváriu.

Zajetí nového akvária není žádná extra věda. Ale musíte vědět, že napustit akvárium vodou a měsíc čekat taky není ten správný postup. Ze článku nitrifikace polopatě víte, jak nitrifikace funguje a proč jsou nitrifikační bakterie důležité.

Aby se v novém akváriu nitrifikační bakterie vytvořily, potřebují něco žrát. Potřebují "žrát" dusíkaté látky. Ale tyto dusíkaté látky nevzniknou, když je v akváriu mrtvo. Nejsou dusíkaté látky, nejsou ani nitrifikační bakterie a se zajetím akvária můžete čekat do nekonečna. Část dusíkatých látek sice může vzniknout například tím, že odumřou části nových rostlin, pokud vůbec v akváriu nějaké máte, ale je to velmi málo a tímto  způsobem je to opravdu na dlouho. Proto se doporučuje do akvária hned na začátek umístit pár plžů, kteří nějaký ten odpad vyprodukují a tím pádem se můžou rychleji množit i nitrifikační bakterie. Dále je možno do akvárka vpustit menší množství nějakých odolných ryb, třeba pavích oček, které s nastartováním nitrifikace výrazně pomohou.

Proces zajetí nového akvária se dá trošku urychlit i vymačkáním zajetého filtru do vašeho akva, respektive do hmoty vašeho filtru, ale je otázka, jak moc to má smysl, když v akváriu pro bakterie stejně zatím není dost žrádla v podobě oněch dusíkatých látek vytvářených právě hlavně výkaly ryb, krmením a odumřelými částmi rostlin.

Tento postup (vymačkání filtru) má daleko větší smysl u nějakých "havárií", kdy o populaci nitrifikačních bakterií nějakým způsobem přijdete, například při delším výpadku proudu, kdy nitrifikační bakterie příjdou o kyslík a zemřou. A než se stačí namnožit do správného počtu, akvárium může postihnout otrava.

Shrnutí, jak rozjet nitrifikaci v novém akváriu:
- osázet akvárium něco málo rostlinami
- umístit pár větších akvarijních šneků, někdo doporučuje okružáky, ale těch se pak třeba ani nezbavíte, pokud budete chtít. Pokud do akvárka nechcete dávat šneky, přejděte hned na další bod
- vpusťte do akvária menší množství nějakých odolných ryb, třeba paví očka. Můžete klidně hned druhý den, tyto rybky jsou opravdu odolné a nitrifikační proces spolu s krmivem opravdu urychlí
- máte-li možnost, vymačkejte zajetý filtr do toho vašeho (na rozjetí nitrifikace má tento bod asi nejmenší význam, každopádně nelze říct, že je z cela zbytečný)

Tohle je v podstatě celý zjednodušený princip zajetí nového akvária. Jednoduše řečeno, nejdřív musíte "vyrobit" žrádlo pro bakterie, teprve pak se můžou množit a nitrifikační proces se může začít rychle rozjíždět.

Chcete vědět, co je to vlastně nitrifikační proces?

Související nebo podobné články:

Napsat komentář

Vyplnění jména je nepovinné.
Komentář bude automaticky zveřejněn po kontrole antispamovým filtrem.