Uprava krytu akvaria (55)

Úprava osvětlení v originál krytu Cat Gato 54l akvária

Zkušeným nemusím vysvětlovat, že setové kryty akvárií nedisponují dostatečným světelným výkonem pro provoz běžně zarostlého akvária, s čímž jsem navíc počítal už při koupi a kryt jsem si patřičně upravil. Úpravu lze samozřejmě použít na stejný typ krytu akvária i od jiného výrobce.

Pořídil jsem malé akvárium Pacific Cat-Gato 60 x 30 x 30 cm (54l), v krytu akvária je původně nějaká Čínská zářivka s paticí T8, 15W a s blíže neurčenou barvou světla, odhadem bych řekl, že 840. Každopádně i tak se mi na tuto zářivku spoléhat nechtělo a zakoupil jsem novou Osram T8, 15W, 840.

Takto vypadá originál neupravený kryt akvária Cat Gato 54l...Uprava osvětlení krytu akvaria

Uprava osvětlení krytu akvaria

Součástí bohužel není elektronický předřadník, ale tlumivka, která v krytu celkem dost hřeje...
Uprava osvětlení krytu akvaria

Do krytu akvária jsem se rozhodl přidat zářivku T8, 10W, 880 s elektronickým předřadníkem. Pěkně jsem tím doplnil barevné spektrum (zářivka 840 a 880) a zajistil dostatek samotného světla. Elektronický předřadník jsem nenakupoval zvlášť, ale vyšlo levněji koupit klasickou podlinku (celé zářivkové těleso, které se montuje pod kuchyňskou linku :-), které jsem rozebral a předřadník vestavěl do krytu akvária. Navíc jsem musel dokoupit jen 2 vodotěsné patice T8, vodiče, úchytky na zářivky, gumové průchodky a 2 vypínače.

Úprava krytu akvária:
Do krytu jsem na vhodném místě provrtal dírky pro vodiče a osadil gumovou kulatou průchodkou...
Uprava osvětlení krytu akvaria

Smontoval kovové pružné úchyty na zářivky a k originální zářivce přidal druhou. Úchyty jsem koupil v akvaristice...Uprava osvětlení krytu akvaria

Nasadil patice na novou zářivku, zářivku vložil do kovových držáků a vodiče protáhl gumovými průchodkami do prostoru s elektronikou...Přidaná zářivka krytu akvaria

Do prostoru s elektronikou jsem přidal i elektronický předřadník pro druhou zářivku a vše zapojil...
Uprava osvětlení krytu akvaria, zapojení elektroinstalace

Fungovalo to dobře, ale něco tomu scházelo. Scházela tomu možnost ovládat každou zářivku zvlášť. Přidal jsem na kryt další dva vypínače a výsledek si troufám říct je perfektní :-)

Uprava osvětlení krytu akvaria, vypínače

Po víc jak dvou letech provozu jsem nezaznamenal žádný problém, akvárium mám krásně zarostlé, spíš bych růst občas potřeboval zpomalit :-)
Za úpravu jsem zaplatil zhruba 750 kč, včetně podlinky (ze které jsem vymontoval elektronický předřadník), dvou vypínačů, vodotěsných patic na zářivku, vodičů, průchodek, samotné zářivky T8, 10W, 880 a úchytů na zářivky.

Související nebo podobné články:

3 komentáře u „Úprava osvětlení v originál krytu Cat Gato 54l akvária“

    1. Co je málo nebo moc je relativní. Mě vychází cca
      0,5 W/l. U mého akva je to akorát. Mám kombinaci živin a světla tak, aby rostliny dobře rostly. Každých 14 dní prostříhávám a rostlinám se daří. Málo to tedy není. Nehnojím ničím. Kdybych přidal světla, musel bych začít hnojit a rostliny by rostly rychleji, což ani nechci, už takhle mi to stačí.

Napsat komentář

Vyplnění jména je nepovinné.
Komentář bude automaticky zveřejněn po kontrole antispamovým filtrem.