Eheim_skim_350

Úpravy skimmeru Eheim Skim 350

Rozhodl jsem se skoncovat se slepou hladinou, takže jsem se začal dívat po nějakém skimmeru. Nakonec jsem se rozhodl pro koupi Skimmeru EHEIM skim 350. Nebudu psát vlastní recenzi, na internetu je toho dost, například tady. K recenzím mám výhrady, skimmer rozhodně nefunguje tak skvěle, jak mnoho lidí popisuje, možná ještě píšou v opojení radosti z nové věci, nevím. Je to škoda, protože bych se bývá rozhodl jinak a koupil skimmer přímo vyráběný pro připojení na externí filtr. Jak ale říkám, realita není zdaleka tak dokonalá. Proto jsem si skimmer upravil k obrazu svému.

Eheim Skim 350


Tady jsou mé výhrady k funkčnosti skimmeru EHEIM skim 350.

Chod rozhodně není tichý. Je o dost hlučnější, než můj externí filtr Eheim ecco pro 130. To by ovšem nebylo zas tak divné, je to jen obyčejné čerpadlo, u kterého si z hlučností prostě nevyhráli, jen nechápu, proč většina lidí píše opak. Chápu, že jde víceméně o subjektivní záležitost, ale skimmer prostě tichý tak, jak se píše není. Chrochtá, chrastí, nasávací koš se v něm vyklá, což vydává drobné cvakavé zvuky plastu...

Pro filtraci má strašně hrubý molitan a špatně tak filtruje jemnější nečistoty. Z hladiny stáhne sice opravdu úplně všechno, včetně těch nejjemnějších nečistot, například prachu, mastného filmu a podobně, ale ty samé jemné nečistoty, které hrubá filtrační vložka nezachytne a například i mastný film z hladiny stejně opět vesele vyfoukne zpět do vody. Ve velmi hrubém filtračním molitanu se zadrží jen větší nečistoty. Takže po pár minutách provozu sice máte hladinu pěkně čistou, ale všechno vám to víří ve vodě.

Po "uklizení" hladiny a vypnutí skimmeru na hladinu vyplave všechen výše popsaný bordel plus skimmerem rozvířený bordel. Všemožné staré lístky z rostlin, část mastného filmu, prachu, další rozvířený bordel ze dna atd. Skimmer není důvod nechávat zapnutý pořád. Hladinu uklidí během pár minut a pak v podstatě jede na prázdno a jen zbytečně víří bordel z hladiny v akváriu, který molitan nevyfiltroval. Ne všechen, hlavně ten větší ve skimmeru zůstane, ale část se ho zpět na hladinu prostě vrátí a hladina vypadá zase hnusně. Tohle jak jsem viděl, tak jsem byl řádně vytočenej, každopádně má EHEIM asi jednoduchý podnikání, když lidem tyhle věci nevadí a ještě si chrochtají, jak dobře nakoupili.

Nejde směrovat vytékající proud vody. Může se to zdát jako blbost, ale proud vody, vzhledem k malému průměru výústi je vcelku rychlý. Skimmer mám nainstalovaný na zadní stěně a výúsť podél zadní strany akvária, což se ukázalo jako problém, protože mi to vcelku výrazně mlátilo s rostlinami, které vzadu v nádrži mám, nehledě na to, že vlastně žádný takový proud vody v akváriu vůbec nepotřebuju. Ani jiná pozice nebyla v takto malém akváriu o moc lepší. Ve větších akváriích mít tento problém asi nebudete.

Nasává malé rybky a krevetky. Otvory pro stékání vody (skimmer vodu doopravdy nenasává, voda do něj ze shora stéká) jsou relativně velké a snadno do nich vpluje nějaká menší rybka nebo krevetka. U jiných skimmerů jsem si všiml, že tyto otvory mají promyšlenější, je jich více a jsou menší.

Dál mě celkem vadí to, že když chci skimmer vyndat z akvária, v podstatě nikdy se nestane, že bych ho vytáhl i včetně všech tří přísavek. Vždycky tam jedna zůstane. Pokaždé jiná. Jsou tam nasazeny v těch dírkách takzvaně taktak. Kdyby byly otvory pro uchycení přísavek ve skimmeru o desetinku menší, problém by se vyřešil.
Tady konečně končí výčet nedokonalostí skimmeru Eheim skim 350.

A jak jsem tedy problémy vyřešil?

Špatnou filtraci malých nečistot, vracení vyfiltrovaného bordelu z molitanu zpět do vody, nemožnost směrovat vytékající proud vody, víření nevyfiltrovaných částeček zpět do vody jsem vyřešil tak, že jsem vyndal molitanovou vložku ze skimmeru, na výúsť skimmeru přidělal hadici s EHEIM ventilem a přes téčko navedl do externího filtru. Tímhle se popsané problémy opravdu vyřešily. Ventil tam mám proto, že když skimmer zrovna nejede, mám ventil zavřený, aby skimmer samovolně nenasával a nasávaná voda se nerozdělovala mezi skimmer a nasávací koš filtru. Ikdyž totiž zrovna motorek skimmeru nejede, cesta k výusti skimmeru je volná a jak nasává vodu hlavní filtr, tak nasává mírně jak ze skimmeru, tak z hlavního sacího koše a to pro mě není žádoucí.

Nasávání malých rybek a krevetek jsem vyřešil tak, že jsem do otvorů dal malé šroubky, které otvory podstatně zúžily. Ještě se přes nasávací hlavu dá nasadit zastřižená síťka na lovení ryb (s velkými oky, jinak zase do skimmeru špatně stéká voda), ale šroubky se mi osvědčily také. Po těchto úpravách jsem se skimmerem vcelku spokojený.

Eheim Skim 350

Hoses from Eheim Skim 350

External valve Eheim Skim 350

S hlučností jsem nenadělal nic, s přísavkami také ne.

Snad jsem někomu nezamotal hlavu při výběru skimmeru, ale je dobré vědět, co opravdu kupujete, ne jen reklamní a zaplacené bláboly lidí, kteří prostě chyby nevidí nebo vidět nechtějí a ještě si obhajují, jak jim to vlastně všechno co si koupili krásně funguje.

Příště bych se nejspíš rozhodl pro něco takového. Výborný skimmer Fluval s napojením na externí filtr...

Fluval skimmer

Související nebo podobné články:

4 komentáře u „Úpravy skimmeru Eheim Skim 350“

  1. Chtěl bych se zeptat k tomu hluku - je to rámus, který dělá proud nasávané vody, nebo to pochází z vibrací rotoru? Jinak díky za poctivou kritickou recenzi!

  2. Též se hlásím k uživatelům nespokojených s tovární funkci. Taky sem to svedl do externího filtru. Jen jsem dost bojoval s hadicí, jak jí připojit k tomu skimmeru. Tak jsem to nakonec zalepil silikonem. By mě zajímalo, jak to napojil sám autor.

  3. Mám tento skimmer a z toho nasávání malejch rybek a krevetek jsem měl taky strach. Tak jsem přes to natáhl právě tu síťku s velkejma očkama a funguje to celkem dobře.

    1. Tu sitku jsem taky zkousel a asi mela moc husty ocka, protoze ten nasavaci kos klesnul moc pod hladinu, jak to zacalo nasavat a nefungovalo to.

Napsat komentář

Vyplnění jména je nepovinné.
Komentář bude automaticky zveřejněn po kontrole antispamovým filtrem.