ftp

Jak na FTP

Občas slýchám dotazy typu, nemůžu nebo neumím se připojit na eFTýPko. Je tam k vyplnění spousta věcí a nevím, co kam napsat. Proto přináším vlastní malý návod, jak se k FTP připojit.

FTP je zkratka pro File Transfer Protocol, tedy protokol pro přenos souborů.

Každé ftp připojení má:
- relace: takto se v Total Commanderu pojmenovává název připojení. Můžu zadat cokoliv, je to prostě název, pod kterým to připojení najdu v seznamu všech FTP připojení. U jiných ftp klientů být vyžadována nemusí a pro vlastní připojení není vůbec nijak důležitá.
- svou adresu, server kde se soubory vašeho webu, blogu nalézají, označována jako například hostitel, cíl připojení, adresa ftp připojení.
Soubory na ftp najdeme na stejném stroji, jako webový server (tedy v naprosté většině případů), proto se může zadat přímo doména, například "clovekvsiti.cz" nebo třeba přímo adresa toho serveru, pokud ji známe, například "srv90.endora.cz"
- jméno: uživatelské jméno k připojení na ftp
- heslo: uživatelské heslo k připojení na ftp

Takto vypadá vzorové připojení FTP přes Total Commander...

Total commander ftp

Velmi praktické potom je do pole "Vzdálená složka" vyplnit koncovou cestu, kde se na serveru váš konkrétní web nalézá, protože při připojení k ftp se dostáváte do kořenové složky, nikoli přímo do složky vašeho webu.
Můžete také vyplnit pole "místní složka". Při otevření ftp připojení se tak v jednom okně otevře samotné ftp a v druhém okně ona místní složka, například plocha nebo složka s vaším webem na vašem HDD.
V případě, že se vaše ftp často samo odpojuje, v záložce "Upřesnit" zaškrtněte možnost "Udržovat spojení opakovaným vysíláním příkazu:"

Související nebo podobné články:

Napsat komentář

Vyplnění jména je nepovinné.
Komentář bude automaticky zveřejněn po kontrole antispamovým filtrem.