Güde GBS 80 (8)

Ostřička vrtáků Güde GBS 80

S rozrůstající se domácí dílnou přišla potřeba se poohlédnout po nějaké lepší hobby ostřičce vrtáků. Nakonec jsem vybral Güde GBS 80, která jak se ukázalo vrtáky ostří velice dobře, ale úplně do opačného úhlu :-(  (+ video)

Tuto ostřičku vrtáků jsem vybral kvůli velmi dobrým referencím v diskuzích. O to bylo větší zklamání po nabroušení prvního vrtáku. Ostří sice bylo ukázkové, ale pro levý vrták. Poprosil jsem tedy známého, ať ostřič vrtáků Güde GBS 80 odzkouší on. Na druhý den mi ji přinesl se stejným výsledkem. Brousí dobře, ale levé vrtáky. Ostří prostě dělá naopak, levá strana ostří je výš než pravá. Lidskou chybu jsem tedy vyloučil. S vysokou pravděpodobností jsem tedy dostal špatný kus. A protože jsem ji dodavateli vracet nechtěl a levé vrtáky nepoužívám, pustil jsem se do opravy.

Bruska se samozřejmě musela rozebrat...
Güde GBS 80 disassembled

Po rozebrání mi bylo jasné, proč bruska Güde GBS 80 brousí vrtáky s opačně zkoseným ostřím. Bruska se totiž dá "nastavit" na broušení pravých i levých vrtáků. Toto se provádí ve výrobě a to, jestli bude vrták nabroušen jako levý nabo jako pravý zajišťuje úhel otáčení vrtáku během jeho broušení.

Tento úhel se nastavuje tady...
Güde GBS 80

Bylo tedy potřeba posunout úhel otáčení o pár stupňů doprava. Původně byly piny, které určují koncové polohy v červeně označených dírkách.

Stačilo tedy provrtat dírky předchystané pro broušení pravých vrtáků a vložit do nich kovové piny...
Güde GBS 80

A samozřejmě opět složit...
Güde GBS 80

Po téhle úpravě bruska brousí opravdu velmi dobře. Nejmenší vrták, který zvládne díky systému upínání vrtáků brousit je 3mm. Malou fintou si lze pomoct a můžete brousit i vrtáky 2,5mm.

Stačí vrták nasadit do smršťovací bužírky...
Gude 2,5mm

Pokud máte bužírku vhodných rozměrů, nemusíte ji teplem smršťovat pokaždé, když brousíte vrták 2,5mm, stačí pouze nasadit, funguje skvěle.

A poslední věc, kterou jsem svou Güde GBS 80 upravil je, že při ostření neubírá tolik na délce vrtáku. Běžně se na jedno ostření spotřebuje přibližně 2-3mm vrtáku, což je relativně hodně, takže jsem do okénka, kde se provádí zarovnání vrtáku před ostřením vložil cca 1mm tlustý hliníkový kroužek.
Vrták je tím pádem trošku více zalezlý do upínacího přípravku, při broušení se zkrátí méně a méně se i opotřebovává diamantový kotouč...Güde GBS 80 (21)

Bohužel nepočítám, kolik vrtáků jsem už nabrousil, ale málo jich nebude. Vrtáky vrtají velmi dobře. Časem se rychlost broušení kvůli opotřebení brusného kotouče snižuje, ale stále je na velmi vyhovující úrovni a brusný kotouč tak mohu z mého laického hlediska prohlásit za kvalitní. Dobrá zpráva také je, že se dá za přijatelnou cenu pořídit nový originál. Ostřičku vrtáků Güde GBS 80 tedy mohu s klidným svědomím doporučit.

Pro zajímavost, tenhle ostřič je úplně stejný jako Holzmann BSG13E...

Holzmann BSG13E

Související nebo podobné články:

11 komentářů u „Ostřička vrtáků Güde GBS 80“

 1. Ahojky,tak jsem si ji koupil a samo do leva! Rozebral vyndal kolíky a vyzkoušel,vyvrtal a je to OK,akorát se mi moc nelíbí úhel,ale jak jsem se koukal asi to půjde vylepšit o nastavování úhlů,ale zatím není čas,tak ahoj a ještě VELKEJ DÍK !!!!!

 2. Uvažuji o koupi, ale nerozumím tomu, jak jeden výrobek se stejným nastavením může jednou dělat podbrus pro levé a podruhé pro pravé vrtáky.

  1. Výrobky se stejným nastavením samozřejmě brousí stejně. Pouze pokud vám to bude brousit levé vrtáky, budete muset udělat úpravu. To znamená změnit nastavení.

   1. No ale Zdeněk 10/8/2018 píše, že mu ta bruska s piny v červeně označených dírkách vrtá dobře=podbrus pro pravotočivé vrtáky, zatímco vám vrtala špatně a musel jste piny přesunout. A tomu právě nerozumím.

   2. Jak už jsem se ptal jednou..
    Zdenek píše 10.8..2018, že jemu to s továrním nastavením tj. s piny v červených dírkách brousilo správně tj. pro pravotočivé vrtáky a vám špatně tj. pro levotočivé vrtáky.
    A tomu právě nerozumím.

    1. Aha. Už rozumím, čemu nerozumíte. Vypadá to, že výrobce udělal nějakou další úpravu, jinak by to brousilo při stejném nastavení všem stejně, což se evidentně neděje. Každopádně pokud o koupi uvažujete, brusku stále doporučuji. Nemyslím si, že po takové době výrobce stále posílá brusky se špatným nastavením.

 3. Po zakoupení brusky jsem přendal ty piny dle tohoto návodu a poté mně to právě začalo brousit obráceně tak jsem to musel vrátit jak to bylo z výroby, tedy je mám vtěch červeně označených dírkách pozor na to !

  1. Však jasně. Nejdřív je potřeba vyzkoušet, jestli to brousí jak má, pak teprve upravovat.

 4. Mnohý dík. Dostal jsem kus stejně zmršený a nejsa strojař, lámal jsem si marně hlavu co s tím. Teď již naprostá spokojenost, i když si občas udělá něco zcela podle svého.

 5. Gude GBS80 je výborná ostřička navzdory tomu blbě udělanýmu sběráku kovových pylin z naostřených vrtáků.

 6. No dřív jsem ostřil vrtáky takovou tou násadou na vrtačku, ale nakonec sem si taky pořídil tuhle ostřičku vrtáků. Jenom moc nechápu jak tam maj blbě udělaný to sbírání pilin. To je hrůza.

Napsat komentář

Vyplnění jména je nepovinné.
Komentář bude automaticky zveřejněn po kontrole antispamovým filtrem.