Před mnoha lety jsem si jako akvaristický začátečník k akvarijnímu setu Cat-Gato 54l pořídil vnitřní filtr Eheim Aquaball 130. Původní setový filtr mám v šuplíku jako záložní. Vlastně všechno, co bylo v setu jsem vyházel a dokoupil kvalitnější věci. Šlo mi jen o samotné akvárko s horním krytem, který jsem si vlastně také musel upravit. Nebudu popisovat celý proces zajíždění akvária a přistoupím hned k samotnému filtru Eheim Aquaball 130.
Firma Eheim udává několik výhod, proč si koupit zrovna tento filtr. Začnu jednou z nejdiskutovanějších věcí ohledně filtrů. Je tichý!!! Velice tichý. Pokud v čerpací hlavě nejsou žádné bublinky a nepoužíváte difuzor k přivzdušňování, filtr v podstatě neslyšíte a v noci to stejné. Mezi další výhody patří nastavitelná čerpací hlava, což se v praxi ukázalo jako velice užitečná věc. S nakláněním se to ovšem nesmí přehánět. Pokud hlavu vykloníte příliš nahoru, v prostotu pod hlavou se vytvoří místo, odkud hlava začne vodu nasávat a voda tak neprochází přes filtrační náplně. Na fotce to jde pěkně vidět.
Jako další výhodu zmiňují jednoduchost montáže a demontáže z akvária kvůli čištění filtru. Ano, namontovat a demontovat (rozumějte dát a vyndat) filtr z akvária je opravdu velmi pohodlné díky jeho držáku, který v akváriu zůstává. Ovšem vyndat samotný držák se mi bez toho, aniž by na skle nezůstala alespoň jedna přísavka nikdy nepovedlo. Proč ty přísavky v tom držáku neudělali víc na těsno??? Ono totiž potom oddělávat samotnou přísavku ze skla je dost nepohodlné. Ještě bych upozornil, že samotné přísavky jsou velmi měkké a na skle se vcelku rády posouvají. Pokud tedy filtr do držáku vracíte a trošku víc zatlačíte, celý držák se na skle posune.
Difuzor a přivzdušňování. Difuzor sice funguje, ale čím hlouběji filtr máme, tím větší proud vody je potřeba, aby přivzdušňování fungovalo a nasávalo bublinky. (Toto není konstrukční vada, jde o fyzikální princip). Pokud máme filtr ponořený tak, že ven čouhá pouze hlavička difuzoru, na filtru musíme mít nastavený téměř nejvyšší průtok, aby docházelo k nasávání bublinek, což například u mě v 54l akváriu nebylo vůbec žádoucí.
Rozebraná čerpací hlava. Při neopatrném rozdělání se velmi snadno zlomí keramická oska. Při rozdělávání se totiž krytka rotoru musí vyklonit a pokud pro to nemáte cit a přeženete to, oska se zlomí...
Jako největší problém a nakonec problém, kvůli kterému šel filtr Eheim Aquaball 130 z akvária ven byla velice nedokonalá filtrace jemných nečistot. Náplně jsou totiž velmi hrubé a nedokáží zachytit ani relativně větší nečistoty. Ve vodě tak plave pořád nějaký bordel a na pohled je to velmi nepěkné. Kromě toho mi do toho lezly malé krevetky a ven už se nemohly dostat, prostě tam nějak uvízly, potřeboval jsem tedy velké otvory ve filtračních náplních nějak zmenšit. Není to pouze můj dojem, jde o vcelku diskutovanou věc. Trošku pomohlo, když jsem do jedné filtrační kartuše dal dvě filtrační vložky. Problém s krevetkami se vcelku vyřešil, žádná malá už tam neuvízla. Ovšem bordelu ve vodě ubyla zhruba jen třetina, což nestačilo a bylo ho pořád dobře vidět.
Abych ověřil, že je problém opravdu pouze v hrubosti náplní a že filtr nenasává ještě odjinud, kde voda přes náplně neprojde a tím pádem se nevyfiltruje, natáhl jsem na filtr ve dvou vrstvách jemné silonkové ponožky, které jsem koupil. A opravdu, voda se viditelně pročistila. Sice to nebylo pořád to, co bych chtěl, ale bylo vidět odkud vítr vane.
Tímto se pro mě Eheim Aquaball 130 stal nepoužitelným. Začal jsem tedy pátrat po externím filtru a vybral jsem Eheim Ecco Pro 130, který tento problém vyřešil jen částečně a ve filtrování jemných nečistot nebyl také moc dobrý. Za tyto chyby (špatné filtrování jemných nečistot) může opravdu samotný filtr, respektive jeho konstrukce, o čemž se rozepíšu v dalším článku. Jen předešlu, že tento problém jsem nakonec definitivně vyřešil a vodu mám jak křišťál :-)