Vajíčka užovka červená 1

Výroba suchého inkubátoru pro inkubaci vajíček užovky červené

V tomto článku vám ukážu, jak zařídit velice jednoduše a rychle dobrý suchý inkubátor vajec pro užovku červenou. Suchý inkubátor je vyhříván z vrchu a ohřívá vzduch v celém prostoru inkubátoru. Vlhkost je zajištěna a udržována v uzavřených krabičkách s vlhkým substrátem, v kterém jsou vejce umístěna. Pojďme se tedy na výrobu suchého inkubátoru vajec pro užovku červenou podívat.

Nejjednodušeji lze takový inkubátor vyrobit z autoledničky. Výhody jsou nesporné. Čas výroby, kvalita a čistota provedení se nemůže rovnat inkubátoru postaveného ze skla nebo akvária a polystyrenu. Autolednička už je v podstatě hotový inkubátor, který pouze vybavíme termostatem. Musí samozřejmě disponovat i funkcí ohřívání, kterou mají všechny autoledničky fungující na principu peltierova článku, jejichž cena se pohybuje okolo 1 200 kč. Autoledničku navíc nijak nepoškodíme, ani jinak neznehodnotíme, takže ji lze po inkubaci vajec užovky používat pro původní účely.

Co budeme potřebovat:
- autoledničku s funkcí ohřívání a možností připojit do sítě 230V. Pokud vaše lednička do 230V nejde přímo připojit, lze použít trafo, které má na výstupu zhruba 11 - 14V. Další výhoda použití autoledničky je, že má ventilátor, který teplo po inkubátoru rovnoměrně rozvádí...
Inkubátor užovka červená 2

- krabičky o vhodné velikosti, do kterých umístíme substrát s vajíčky užovky červené. Použil jsem potravinové Lock & Lock krabičky...
Lock & Lock

- substrát na inkubaci vajec - vermikulit. Vermikulit je 100% přírodní materiál, který velmi dobře drží teplo i vlhkost. Je bez zápachu a odolný vůči plísním. Dobře poslouží i perlit nebo kombinace perlitu s vermikulitem.
- termostat. Často používané termostaty jsou RT2, já používám digitální termostat ATC-300A...
Termostat ATC-300A

- vajíčka užovky...
Vajíčka užovka červená 1

Příprava:
Pokud již víte, že vaše užovka bude mít vajíčka, je potřeba inkubátor nachystat a nastavit pár dní předem, aby byl čas vychytat případné nedostatky.

Krabičky naplníme inkubačním substrátem (vermikulitem nebo perlitem) zhruba do jedné třetiny až do poloviny, záleží na hloubce vašich krabiček. Pamatujte na to, že od vrchní části vajíčka k víčku krabičky musí zbývat pár centimetrů místa, víčko nesmí doléhat na vajíčka. Vajíčka se totiž během inkubace mírně zvětšují.

Instalace a nastavení termostatu a teploty.
Máme dvě možnosti, jak termostat nainstalovat a nastavit. Liší se podle typu použitého termostatu, respektive jeho hysterezí a tedy stabilitou teploty v krabičce s vajíčky.
Hystereze termostatu je vlastnost, kdy je termostat schopen rozpoznat změnu teploty a znovu sepnout nebo vypnout. Termostat s hysterezí 2°C, který si nastavím například na teplotu 28°C spíná při 26°C a vypíná při 28°C. Teplota kolísá v rozmezí 2°C. Termostat s hysterezí 0,5°C tak bude kolísat pouze mezi 27,5°C až 28°C.

Řešení 1.
Do jedné z krabiček se substrátem umístíme čidlo teploty termostatu a přiklopíme víčko. Teplotní čidlo by mělo být ve vzduchu, nemělo by se v krabičce dotýkat substrátu ani samotné krabičky. Krabičky naskládáme do inkubátoru. Do mého inkubátoru se vejdou 3 krabičky na sebe, teplotní čidlo mám v prostřední krabičce...
Inkubátor užovka 4

Teplotu na termostatu nastavíme zhruba na 28°C. Inkubátor uzavřeme a zapneme. Bude trvat několik minut, než se teplota v inkubátoru a v krabičkách stabilizuje. V průběhu času tedy teplotu na termostatu upravujeme tak, aby teplota v krabičkách byla kolem oněch 28°C. Teplota v krabičce s vajíčky u tohoto řešení bude kolísat minimálně v rozmezí hystereze termostatu, což je v případě ATC-300A celé 2°C. To znamená, že termostat při dosažení 28°C vypne a inkubátor přestane topit. Teplota bude klesat až k 26°C, kde inkubátor opět zapne, teplota se bude zvyšovat a vypne zase při dosažení 28°C. Takovéto kolísání teploty při inkubaci vajec není žádoucí. Při použití termostatu s nižší hysterezí lze dosáhnout menšího kolísání teploty.

Řešení 2.
Čidlo teploty termostatu umístíme zhruba do střední až horní části inkubátoru (ne do krabičky s vajíčky, ale přímo na stěnu inkubátoru)...
Inkubátor užovka 5

Do krabičky s vajíčky umístíme druhé čidlo teploty připojené k jakémukoli teploměru. Tímto teploměrem potom pouze sledujeme skutečnou teplotu v krabičce s vajíčky.
Tímhle způsobem zajistíme to, že termostat bude nyní místo teploty přímo v krabičce regulovat teplotu v inkubátoru, kde bude  teplota kolísat v rámci hystereze termostatu, ale v krabičce s vajíčky se toto kolísání teploty projeví daleko méně. S tímto řešením mně teplota v krabičce s vajíčky kolísá pouze o zhruba 0,3°C.

Inkubátor pro vajíčka užovky červené již tedy máte nachystaný a jakmile užovka vajíčka naklade, můžete je velice opatrně naskládat do krabičky s provlhčeným substrátem. Inkubační substrát před umístěním vajíček do krabičky zalijeme vodou, aby byl dobře provlhčený, na spodu krabičky můžeme vidět nepatrnou hladinku vody...
Vajíčka užovka červená

Vajíčka při přendávání nijak neotáčíme, neobracíme, dáváme je do krabičky tak, jak je užovka nakladla. Pokud jsou vajíčka spojená, můžete je zkusit oddělit, ale musí to jít velice lehce, aby se nepoškodil kožovitý obal vajíčka. Pokud lehce oddělit nejdou, vkládáme je do krabičky spojené. Mezi vajíčky je nutno dodržovat určité rozestupy.
Pokud jsou vajíčka viditelně poškozená nebo je na první pohled vidět, že jsou neoplodněná, inkubovat je samozřejmě nedáváme. Krabičky uzavřeme (nezapomeneme do jedné z nich vložit teplotní čidlo). Zhruba jednou za týden krabičky otevřeme, zkontrolujeme vajíčka, při čemž se tak v krabičkách zároveň vymění vzduch.

Inkubace vajec užovky červené trvá zhruba 60 - 80 dní, velmi záleží na teplotě.Inkubátor vajec užovka červená

Výsledek ale stojí za to...
vajicka-uzovky-cervene(10).jpg

vajicka-uzovky-cervene(9).jpg

vajicka-uzovky-cervene(8).jpg

vajicka-uzovky-cervene(7).jpg

vajicka-uzovky-cervene(6).jpg

vajicka-uzovky-cervene(5).jpg

vajicka-uzovky-cervene(4).jpg

vajicka-uzovky-cervene(3).jpg

vajicka-uzovky-cervene(2).jpg

vajicka-uzovky-cervene(1).jpg

Související nebo podobné články:

Napsat komentář

Vyplnění jména je nepovinné.
Komentář bude automaticky zveřejněn po kontrole antispamovým filtrem.