V tomto článku přináším krátké zhodnocení akumulátorové brushless 18V úhlové brusky Makita DGA511Z. Brusku používám hodně přes rok, tak si myslím, že je na čase se podělit o zkušenosti s tímto skvělým strojem.
Klady Makita DGA511Z:
Síla motoru.
Makita DGA511Z používá bezuhlíkový (brushless) motor a zatím se mi opravdu nestalo, že by mi výkon tohoto motoru nestačil. Brusku používám tak nějak na všechno, brousím, řežu dřevo pilovým kotoučem, řežu plechy i silnější železo a kulatinu. Když se na brusku opravdu hodně přitlačí, tak se samozřejmě zastaví, ale to se nedá brát, jako slabý nebo nevýkonný motor. V podstatě se mi při normální práci nestalo, že by výkon motoru nestačil.
Hmotnost a ergonomie.
Samotná bruska váží 2 055g, baterie 637g,
dohromady tedy 2 692 g. Osobně nemám problém s ní pracovat jednou rukou, například broušení dřeva. Úchyt má příjemně úzký, tak akorát na uchopení právě jednou rukou. Vyvážená je řekl bych perfektně, při držení v jedné ruce nepadá na žádnou stranu. Dá se na rovný povrch postavit svisle na baterii a nepřepadává.
Regulace otáček.
Regulace otáček funguje bezvadně, bruska si sama otáčky hlídá a i při nejnižší rychlosti motor při zatížení krásně otáčky dorovnává.
Ruční nastavení krytu kotouče.
Je příjemné, že je součástí této brusky i možnost beznástrojové změny polohy krytu kotouče... Výtky k tomuto krytu níže...
Výdrž na baterii.
Tady jdu trošku do subjektivních pocitů, ale na můj vkus a na práci, kterou s bruskou dělám můžu říct, že má výdrž na 5Ah baterii celkem dobrou. Rozhodně se najdou i tací, kteří budou tvrdit, že je výdrž malá. A budou mít pravdu. Tohle si každý musí zhodnotit sám, za mě je to velmi dostačující. Žádná čísla sem házet nebudu, opravdu to nemá smysl.
Kvalita zpracování.
Sice jsem ji ještě nekuchnul, ale je to otázka času. Navenek vypadá jako velice kvalitně zpracovaný stroj, hřídel kotouče je rovná, nehází, nevibruje. V ruce působí velice příjemně, materiály vypadají kvalitně, klasicky Makiťácky.
Jediné, co bych kvalitě asi vytknul je zpracování krytu kotouče. Je na něm vidět, že je to levný svařenec z několika kousků plechu, při otáčení (nastavování polohy) kryt drhne a zajišťovací páčka proti samovolnému otáčení krytu nefunguje úplně dobře. Není velký rozdíl mezi zaklapnutou a otevřenou páčkou. Abych to k něčemu přirovnal, řekl bych, že ten celý kryt kotouče působí čínsky nebo polsky :-) (teď mluvím opravdu pouze o tom krytu).
Rozsah nastavení (otočení) krytu kotouče by mohl být o pár stupňů větší, někdy se se hodí kryt pootočit ještě o kousek, ale upínací páčka tomu brání. Vadí to hlavně při řezání dřeva. Nemůžu brusku dát víc vodorovně, kryt kotouče tomu brání.
Makita XPT - Makita eXtreme Protection Technology
Nemám jak objektivně zhodnotit zvýšenou ochranu proti vodě a prachu, každopádně je výhoda, že Makita něco takového do svých toolů integruje. Součástí XPT technologie na DGA511Z jsou mimo jiné i dvě boční mřížky chránící nasávací otvory. Po skončení práce bývají zanesené, takže je vidět, že nějaký ten bordel pochytají, ale jakmile se zanesou, stejně si myslím, že si prach najde cestu jinudy...
Po demontáži ochranných sítěk je vidět, že se prach do brusky stejně dostává...
Makita XPT technologie je trošku komplexnější, tady máte krátké video bez zvuku...
Bruska Makita DGA511Z je součástí LXT řady.
LXT - Lithium-ion Xtreme Technology.
Jedná se o řadu akumulátorových Makita nářadí kompatibilních s jedním typem 18V akumulátoru. Tady pozor, ne všechny 18V Makita stroje jsou LXT. Například moje 18V vrtačka Makita DF457D není LXT a proto do ní nepasují akumulátory, co používám do Brusky Makita DGA511Z a do rázového utahováku Makita DTW1002Z.
Akumulátor u Makita DF457D sice je 18V, ale má jiný konektor. LXT řadu poznáte podle označení LXT nebo podle hvězdy na konektoru konkrétního nástroje.
Konektor 18V Makita DF457D. (nekompatibilní s LXT - bez hvězdy)...
Konektor Makita DGA511Z. (LXT kompatibilní - s hvězdou)...
Makita LXT technology video...
Zápory Makita DGA511Z:
Motorová (doběhová) brzda.
Nevím proč se všude udává, že tato bruska má doběhovou brzdu, ale nemá ji. Kotouč se dotáčí sám setrvačností motoru, kotouče a celé hnací soustavy.
Unašeč kotoučů není na hřídeli nijak zajištěn a při výměně kotoučů se často stávalo, že z hřídele spadl na zem, což už bylo kolikrát k vzteku...
Vyřešil jsem to jednoduše, stejně jak to řeší výrobci, kterým toto není jedno a sice navlečením o-ringu na hřídel. Unašeč, který se pak na hřídel nasadí sedí i na tomto o-ringu, který ho drží na místě. Unašeč se sundává jednoduše, prostě za něj zatáhnete, ovšem sám svou vahou už nepadá. Nevím co si o tom myslet, úprava za korunu, ve výrobě asi 10 vteřin času...
Upínací matice.
Součástí brusky je bohužel upínací matice na klíč, což je tedy komfort hodný roku někdy před Kristem nebo tak nějak...
Takže jsem dokoupil kvalitní rychloupínací matici a komfort je samozřejmě úplně někde jinde...
Takže po jednoduchých úpravách mohu říct, že je Makita DGA511Z výborný stroj a stala se jedním z mých nejoblíbenějších aku nářadí.