Carpal_Tunnel_Syndrome

Syndrom karpálního tunelu - karpální tunel

Karpální tunel, chcete-li syndrom karpálního tunelu, laicky také nazýván jako ucpané kanálky na ruce je velmi nepříjemné a bolestivé onemocnění zápěstí (nervu) vzniklé permanentním stlačením nervu (nervus medianus), které pokud se včas nezačne léčit, může způsobit nevratné poškození tohoto nervu. V článku si podrobně toto nepříjemné onemocnění popíšeme.

Co to vlastně konkrétně je karpální tunel?
Karpální tunel je relativně úzké místo (štěrbina) spíše ve spodní části zápěstí, která je ze třech stran obklopena zápěstními kůstkami, které jsou ze čtvrté strany překlenuty zápěstním vazem.
Tímto místem prochází 9 ohýbačů prstů (9 šlach) a právě nerv, který je zdrojem problémů a bolesti.

Jak se projevuje syndrom karpálního tunelu? Jaké jsou příznaky?
Jak již bylo zmíněno, jedná se o bolestivé onemocnění (projevující se nejvíce v noci) v oblasti zápěstí. Mezi příznaky patří bolest, brnění či mravenčení prstů a bolestivý poklep právě v oblasti zápěstí. Dále pacienti pozorují zhoršení jemných pohybů prstů (horší jemná motorika) a ochabování svalů palce (nelze udělat špetku) a ruka postupně přestává fungovat tak, jak za normálních okolností.
Nervus medianus (utlačovaný nerv) vede k prvním třem prstům a polovině čtvrtého prstu. Bolesti, mravenčení či brnění se proto projevuje právě hlavně u těchto prstů, podle čehož se karpální tunel s vysokou pravděpodobností diagnostikuje.
Pokud se tyto obtíže včas neřeší, může dojít k nezvratným změnám na postiženém nervu a k nevratným velice nepříjemným trvalým následkům.

Co způsobuje syndrom karpálního tunelu?
Syndrom karpálního tunelu vzniká chronickým přetížením zápěstí, dlouhodobým vystavením zápěstí tlaku, hlavně ve spodní části kde probíhá nerv, úrazem ruky, otokem některé ze šlach, kostní ostruhou, dislokací, či výpotkem nebo z mnoha důvodů zmnožením vazivové tkáně a tak k útlaku nervu.
Konkrétně například častou prací na počítači, prací vyžadující dlouhodobé pevné držení předmětů (např. sbíječky), hra na klavír atp. Karpálnímu tunelu také neprospívá položené předloktí a zápěstí na studeném stole, což se týká hlavně při práci na počítači s myší.
Dále pak například systémová onemocnění jako revmatoidní arthritis, diabetes, poruchy funkce štítné žlázy a mnoho dalších.

Carpal_Tunnel_Syndrome

 

Jak předcházet syndromu karpálního tunelu?
Zápěstí nepřetěžovat, při práci na počítači udržovat v rovině, neohnuté. Musíte-li v zaměstnání nebo při sportu vykonávat opakované pohyby, pracujete-li s těžkými předměty vyžadující pevný úchop či s vibračními stroji, dopřávejte si co nejvíce přestávek. Chraňte zápěstí i s předloktím před kontaktním chladem pocházejícím ze stolu (týká se práce na počítači, kdy je ruka položená na stole).

Léčba karpálního tunelu
Pokud pociťujete výše popsané příznaky, měli byste urychleně navštívit lékaře, který váš stav dokáže odborně posoudit.
Pokud léčba vyžaduje chirurgický zákrok, lékař váš stav pečlivě posoudí, projdete EMG (ElektroMyoGrafickým) vyšetřením, které ukáže schopnost nervu správně vést nervové signály. Operační zákrok spočívá v přerušení zápěstního vazu, kdy tímto dojde k uvolnění utlačovaného nervu.
Je-li poškození mírnějšího stupně a není-li třeba chirurgického zákroku, lékař pravděpodobně předepíše antizánětlivé léky, které mimo jiné zmírňují otok a dochází tak i ke snížení tlaku na postižený nerv. Další řešení je injekce kortikoidů do zápěstí nebo snímatelná sádra či ortéza na dočasné znehybnění zápěstí.

Související nebo podobné články:

Napsat komentář

Vyplnění jména je nepovinné.
Komentář bude automaticky zveřejněn po kontrole antispamovým filtrem.