hroznys-kralovsky-krmeni-2

Krmení Hroznýše Královského

Hroznýš královský je velmi žravý tvor a s nadhledem řečeno, dokud mu budete dávat, bude žrát. Častým problémem tak bývá překrmování těchto hadů, což může vést k různým problémům. V článku si tedy potravu a krmení Hroznýše Královského rozebereme.
(+ video) 

Krmení hroznýše Královského: Hroznýši se krmí živou nebo mrtvou, možno i mraženou (před krmením samozřejmě rozmraženou) potravou vhodné velikosti, například myši, mastomyši, holubi, kuřata a jiní ptáci či drůbež, morčata (spíše vyjímečně), králíci, pískomilové...

Překrmování hroznýše Královského: Jak jsem zmínil v úvodu, překrmování bývá problém a vede k různým komplikacím, jako například u mláďat zvýšená rychlost růstu, problémy se svlékáním, předčasné pohlavní dospívání při současném nedostatečném celkovém vyvinutí organismu a s tím spojenými problémy při graviditě, kdy hroznýši často rodí mrtvá nebo poškozená mláďata. Proto je velmi důležité si uvědomit, že tento had nebude sytý v podstatě nikdy a dodržovat alespoň přibližně doporučené dávkování. Jako u každého hada je třeba krmit s rozumem a různé  tabulky tak brát jako orientační.
Na internetu je spousta návodů, jak krmit, mnohé z nich jsou podle mě strašně úzkostné a už jsem viděl i naprosto špatné návody, jako například krmení ihned po vykálení, což je naprosto špatně. Níže naleznete orientační tabulku pro krmení Hroznýše Královského.

Doporučované dávkování potravy pro Hroznýše Královského
Mláďata do prvního svlékání - nekrmí se, stravují vaječné obaly
Mláďata po prvním svlékání - 1 myš za 7 – 10 dní, později 2 myši
Mláďata v délce cca 1 metr - 1 mladý potkan za 7 – 10 dní
Dospělé samice - 2 dospělí potkani asi za 3 týdny
Dospělí samci - 1 - 2 dospělí potkani asi za 3 týdny

Víceméně krmím podle výše popsaného návodu, ale přitom samozřejmě sleduji i aktuální stav hada a nekrmím bezhlavě. Většinou sice dávám potkany, ale potravu taky střídám, občas dám několik kousků mastomyší ve stejné nebo mírně menší váze, jako kdybych krmil velkými potkany, laboratorní myši, sem tam křečka, vyjímečně morče, občas seženu malé kuře nebo králíka, sem tam pískomila, jednou se mi podařilo sehnat malého holuba. O krmení je dobré si vést záznamy, aby se popřípadě dala diagnostikovat nějaká změna, problém a podobně. Občas narazím na diskuzi, zdali je lepší dát například jednu velkou myš nebo tři malé, přičemž diskutující tvrdí, že by se menší potrava ve více kusech neměla dávat. Sice nevím odkud lidé tyto informace berou, ale vězte, že pokud dáte tři myši ve stejné váze jako jednu velkou, chybu rozhodně neděláte, had pouze takto nakouskovanou potravu o něco málo dříve i lehčeji stráví.

Krmení v teráriu nebo mimo? Na toto téma se vedou sporné diskuse a já z praktických důvodu krmím všechny hady jen mimo terárium. Tím eliminuji možnost, že had sežere i to, co nemá, had ví, že když je v terárku, tak nikdy nic nedostane, v terárku můžu dělat co chci, had si mě nevšímá, není agresivní, nečeká potravu. Naopak v krmícím boxu už ví co bude a je to jediné místo, kde potravu "sežene". Další výhodou je, že takto velký had mi v teráriu neudělá bordel a všechno při lovu nerozhází a sám si nějak neublíží. Taky samotná potrava (krmná zvířátka) mi v teráriu neudělají bordel. Takový potkan během škrcení dokáže vyprodukovat nezanedbatelné množství exkrementů, které se mi mezi piniovou kůrou dost špatně vybírají :-) V neposlední řadě snížím riziko přenosu parazitů do podkladu terária a na hady.


Související nebo podobné články:

8 komentářů u „Krmení Hroznýše Královského“

  1. Zdravím, dostal se ke mě kousek v dost zamedbaném stavu velikosti cca 50cm. Měl parazity tak proběhla léčba biokillem, had se následně svléknul,nicméně hlava se mu nesvlékla tak jsem mu pomáhal lázni což nepomohlo,kůže se mi zda dost tvrdá a ke všemu jsem zjistil opět parazity které přisuzuji tomu ze jsou pod starou kůži. Začínám být bezradný. Had je hodný žere pěkně. Děkuji za vlídnou odpověď

  2. Dobrý den,
    jsou zde různé dotazy,odpověď není jednoduchá.Mohu doporučit knihu od pana Ondřeje Hese s názvem HROZNÝŠ KRÁLOVSKÝ.Je význačným herpetologem.Osobní moje zkušenosti s Hroznýši.Hroznýše mám více než 18 let.První byl sameček.byl to hroznýš,kterého si pořídil manželky syn,ale ještě jako malinký skončil v naší domácnosti.Byl užasný milý.tato kniha od p.Hese mi pomohla v ůplných začátcích.Bohužel tento hrožnýš byl od mala nemocný což jsme zjistily mnohem později,ale piplaly jsme ho a staraly se o něj tak,že i přes svou nemoc se dožil 15ti let a měřil 2 metry.Po té jsme si pořídily opět Hroznýše,samičku albínku,kterou máme již 4tým rokem.je to naše krasavice,milá klidná,ale při krmení se musí krotit,protože by stále žrala.Ona by klidně do sebe nacpala i 5 potkanů.No a k tomu máme ještě užovku červenou nalezenou v přírodě.Je to velice klidný had i když je bojácná.

  3. Je možné ještě hroznýše přeorientovat na krmení mimo terárium ve věku 2 let, nebo už si neodvykne? Zaujali mne výhody. Ten můj blázen všechno rozhází když je krmený. A nakonec, jak dlouho necháváre po krmení hada v boxu? Respektive jak dlouho po sežrání bývají (říkám tomu) v módu lovení, kdy útočí na vše co se pohne?

    1. Podle mě už je vcelku pozdě. Ikdyž člověk nikdy neví. Každopádně pokud se to začne zkoušet, nikdy už to nebude tak v pohodě, jako kdyby se to učil odmala. Osobně jsem začal dělat to, že když dávám poslední myš, tak těsně předtím, než ji sežere celou, tak ho z boxu beru a dávám v klídku zpět do terárka. V tu chvíli má v tlamě myš a nemůže kousnout. Hadovi to nijak viditelně nevadí a mě pak odpadá stres ho zpět do terárka uklízet, když už je nažraný. Funguje to excelentně.

  4. Neříkám, že je uvedený návod k ničemu, ale opomínáte důležitou věc - výživovou hodnotu krmiva. Je dobře, že potravu hroznýšovi obměňujete, protože jsou sice lidé, co budou dodržovat množství podle uvedeného návodu, ale krmit například hroznýše celý život jen potkany, ač v doporučeném množství, se určitě na hadovi nepodepíše dobře. Potkan i morče jsou dost tučná zvířata a hroznýši mají sklony k obezitě, dobře mu zaplácáte srdce a cévy. Nikdy bych svýmu hrozňovi nedávala jen potkany, to už je lepší ho překrmovat myšmi, než krmit ve správném množství jen potkany.

  5. Dobrý den jsem začátečník a chtěl bych poradit jak a čím bych měl nakrmit dvouletého samce Hroznýše královského, budu si ho totiš kupovat a chtěl bych mít krmení připravené.

  6. Dobrý den, zaujal mě Váš článek a mám dotaz. Začínám s chovem hroznýše a mám mládě asi 60cm. 2x jsem ho krmila a po každém krmení mi druhý den vykálil takžka neztávenou myš ještě i s chlupama. Je to normální nebo něco dělám špatně. Děkuji za odpověd´.

    1. Dobrý den, měla byste foto? Zajímalo by mě, jak moc je myš neztrávená. Také by mi pomohlo, kdybyste mi popsala podmínky, za kterých hroznýše chováte. Velikost tera, teplota, vlhkost, četnost a množství krmení. U mláďat je to totiž občas možné, nejste první s tímto problémem.

Napsat komentář

Vyplnění jména je nepovinné.
Komentář bude automaticky zveřejněn po kontrole antispamovým filtrem.