ECCO_2032_TOPF 001

Zkušenosti s Eheim Ecco Pro 130

Po čase používání filtru Eheim Ecco Pro 130 nejsem úplně zklamaný, ale radostí vyložene také neskáču a rozhodl jsem se podělit o své postřehy. Tento filtr jsem pořídil kvůli nespokojenosti s filtrem Eheim AquaBall 130, který neuměl dobře vyfiltrovat jemnější nečistoty. Jak je na tom  tedy Eheim Ecco Pro 130? 

Začnu podobně jako v článku Eheim AquaBall 130. Výrobce Eheim popisuje několik výhod, proč si koupit zrovna tento filtr. Znovu začnu jednou z nejdiskutovanějších věcí ohledně filtrů. Je tichý? Bohužel úplně není. Žádná katastrofa se ovšem nekoná, je několikanásobně tišší, než například můj skimmer Eheim Skim 350 a v klidu se s ním dá spát v jedné místnosti. Výhodou opravdu je, že je filtr dodáván včetně filtračních médií, hadic a kohoutů v klasické Eheim kvalitě. Ani po několika letech kohouty neprotékají a fungují dobře. Časem se  ukáže, zdali to tak zůstane.

A co můj problém s kvalitou filtrace jemných částic, kvůli které hlavně jsem tento filtr kupoval? Je o mnoho lepší, než u filtru Eheim AquaBall 130. Ale stále jsem nebyl stoprocentně spokojený. Ve vodě, hlavně naproti modrému pozadí je pořád vidět velice jemný jakoby prach, na který si na fórech stěžuje nemálo lidí a je ho tam relativně hodně.
Mimochodem sem tam narazím na tuto stížnost i u jiných filtrů, takže se to netýká konkrétně tohoto typu a výrobce.
Z tohoto pohledu jsem opět zklamaný a začal jsem pátrat po nedokonalostech filtru.

Na chvíli bych se tak pozastavil u nejjemnější filtrační náplně. Nejspíš se jedná o nějaký jemný filc...

Eheim-ecco-pro-130-jemný-filtr

Na sucho se zdá být vše v nejlepším pořádku. Vložka pasuje perfektně. Krátký čas po namočení také, ale po pár dnech provozu se filtrační vložka mírně smrskne a po krajích se vytvoří mezery, kterými by mohla proudit trocha nevyfiltrované vody. Prostě se z té filtrační vložky stane mírně smrsklý vláčný hadr. Na filtraci to má vliv, ale jen malý, protože jemných nevyfiltrovaných částic ve vodě plave po dvou týdnech jen o trošku víc než druhý den, kdy je vložka nová. Každopádně problém musel být i jinde.

Pátral jsem tedy dál a zjistil jsem konstrukční nedokonalost u hlavy filtru. Konkrétně v místě, kde čerpací hlava dosedá na filtrační cartridge není úplně těsné spojení (čerpací hlava není vyrobena úplně rovně) a navíc je prostor, kde voda do filtru vtéká přes malé štěrbinky spojen s prostorem za filtračními náplněmi, tedy místem, kde by měla vytékat pouze čistá voda, zbavená všech nečistot. Jedná se o štěrbinky, které existují z důvodu možnosti rozmontování čerpací hlavy a vyndání vrtulky a vedou tak napříč prostorem, kde voda do filtru vstupuje přes prostor, kde z něj vystupuje.

A opravdu, tady byl zakopaný pes. Tyhle štěrbinky jsem zkusmo zalepil elektrikářskou izolační páskou a na druhý den byla voda desetkrát čistší.
Možná si říkáte, že řeším blbosti, ale na čistotu vody jsem háklivý. Akvárium je okrasná věc a nechci si kazit požitek z ní bordelem ve vodě. A navíc, když mám ověřeno, že věc nefunguje tak, jak by měla, tak proč to nevylepšit?
Zklamání tedy vystřídalo nadšení z vyřešení dalšího problému, ovšem takto zabastlený filtr jsem provozovat nemohl. Naštěstí mě napadlo finální a jednoduché řešení. Na výusť v akváriu jsem nasadil klasickou jemnou molitanovou filtrační vložku z malého "bublifuku".

ecco_pro_130

Ano, tato malá úprava vyřešila nedokonalost externího filtru. Voda je opravdu velmi čistá i při bližším pohledu. Molitan jednou týdně vyperu a víceméně jsem spokojený. Problém bych samozřejmě měl, kdybych chtěl použít například rozstřikovací rampu nebo vyžadoval vyloženě proud vody, což s touto úpravou prostě nejde.
Na závěr bych chtěl říct, že vychvalované jednoduché odvzdušnění Eheim Ecco Pro 130 není tak slavné a má mnohé mouchy. O řešení problému s odvzdušněním Eheim Ecco Pro 130 si můžete přečíst tady.

Související nebo podobné články:

Napsat komentář

Vyplnění jména je nepovinné.
Komentář bude automaticky zveřejněn po kontrole antispamovým filtrem.