Užovka červená

Vše o chovu Užovky Červené

Chov užovky červené není žádná věda a jak už asi víte, Užovka Červená, latinsky Elaphe Guttata, anglicky Corn Snake je v zajetí nejčastěji chovaným hadem, ať už z důvodu její velmi klidné a mírumilovné povahy, nekousavosti, celkové nenáročnosti nebo z důvodu jejich nepřeberných krásných barevných variant. Tito krásní nenároční hadi taktéž nedorůstají přílišné velkosti a hmotnosti.

Tímto však výčet výhod nekončí. Pokračovat bych mohl například nenáročností zařídit terárium, celkovou nenáročností na prostor, životní prostředí a shánění potravy. Taktéž není moc náročné užovku červenou v zajetí množit. Z těchto i jiných důvodů je chov užovky červené vhodný i pro úplné začátečníky.

Péče o užovku červenou

Voda pro Užovku Červenou: Užovka musí mít v teráriu přístup k čerstvé vodě. V závislosti na ročním období se voda mění jednou za zhruba 2 - 5 dní. V létě častěji, v zimě méně často. Voda by měla mít pokojovou teplotu. Pokud používáte vodu v misce postavené na topné fólii z důvodu zvýšení vlhkosti v teráriu, měli byste ji měnit maximálně obden, protože se rychle kazí a měli byste mít v teráriu ještě jednu misku s vodou s běžnou teplotou.

Teplota v teráriu pro Užovku Červenou: Teplota v teráriu by se měla ve dne pohybovat přibližně mezi 24°C - 34°C. Nejteplejší místo tak logicky bude pod žárovkou nebo nad topným kamenem, fólií nebo kabelem, který by měl být umístěný jen na jedné straně terária, aby teplota směrem ke druhé straně terária postupně klesala a had si tak mohl vybrat místo s pro něj vhodnou teplotou. V noci by teplota měla klesnou zhruba na pokojovou teplotu, cca 18°C - 22°C.

Světlo v teráriu pro Užovku Červenou: Užovka není živočich na světlo náchylný. Nepotřebuje žádné speciální spektrum, ani žádnou speciální žárovku. Pokud je terárium v blízkosti okna, vystačí si v létě s běžným denním osvětlením, popřípadě můžeme dosvicovat běžnou nebo úspornou žárovkou, v závislosti na tom, používáme-li jako tepelný zdroj onu žárovku nebo topnou podložku či kabel. Do terária by ale nemělo slunce svítit přímo, teplota by se tak mohla nekontrolovatelně zvyšovat.

Vlhkost v teráriu pro Užovku Červenou: Vlhkost by se měla pohybovat v rozmezí 50 - 65%. V době svleku je možno vlhkost zvýšit na oněch 65%, záleží, jestli vaše užovka se svlékáním nemá problémy. Pokud máte v domácnosti dostatečnou vlhkost samu o sobě, není třeba se nějak extra vlhkostí zabývat. V bytech s ústředním topením ale v zimě bývá s dostatečnou vlhkostí problém a terárium by se mělo rosit. S vlhkostí může hodně pomoct vhodný podklad, například bukové štěpky nebo špinavější řešení - bukové štěpky smíchané s rašelinou v poměru 1:1, které výborně vlhkost udržují. Dále pomůže větší miska s vodou, kterou můžete celou nebo z části umístit nad topnou podložku nebo pod žárovku, počítejte tak ale potom s denní, maximálně s dvoudenní výměnou vody, protože se voda v tomto případě velmi rychle kazí a množí se v ní bakterie. Dále můžete použít některý z rosných systémů. S vlhkostí to ovšem nepřehánějte, vše s rozumem.

Krmení užovky červené: Krmení je trošku obsáhlejší kapitola, takže jsem mu věnoval zvlášť článek.

Svlékání užovky červené: Užovka červená se svléká zhruba jednou za 20 dní až za tři měsíce v závislosti na stáří užovky a množství potravy. Tento proces svlékání užovky trvá přibližně jeden týden. Během tohoto týdne užovka mírně ztratí barvu, jakoby zmatní a zakalí se jí oči. Většinou bývá zalezlá a neaktivní, protože hůř vidí a zhruba po 5ti dnech opět dostane svou barvu, odkalí se jí oči a po dalších 2 - 3 dnech svleče starou kůži. V tomto období by se s užovkou nemělo manipulovat a nabízet jí potravu. Svlékání ale také můžou provázet různé problémy a může docházet ke špatným svlekům. V tomto případě je pro vás určen tento článek.

Velikost a věk užovky červené:  Hadi rostou celý život a s přibývajícím věkem se růst zpomaluje, ale nezastavuje. Dospělé užovky dosahují délky zhruba 130 - 170 cm, spíše méně. Samice bývají větší než samci. Dožívají se až 25 let.

Aktivita užovky červené: Užovka červená je víceméně noční had. Přes den většinou spí nebo odpočívá a v noci lozí. Občas chovatelé režim otáčí, aby byla užovka aktivní ve dne. Terárium umístí do tmavé části bytu, a v noci svítí. Toto ovšem nedoporučuju. Pokud tmavá část není dostatečně tmavá, tak užovka dobře nerozpozná den a noc a můžou vznikat poruchy spánku a s tím související problémy s příjmem potravy, svlékáním, aktivitou a nemocemi. A pokud tmavá část dostatečně tmavá je, užovku stejně pořádně neuvidíme. Moje užovky jsou například aktivní i ve dne.

Terárium pro užovky červené: Doporučovaná velikost terária je pro jednu dospělou užovku asi 80×60×50 cm. Větším samozřejmě nic nezkazíme. Terárium by mělo být vybaveno věcmi, jako vhodné úkryty, kameny, podklad, miska s vodou, topení (žárovka, topná podložka nebo topný kabel). Užovky rády lozí, takže není od věci terárium vybavit větvemi nebo 3D pozadím. Tady se můžete podívat, jak takové větší terárium vyrobit...
Terárium užovka červená - lamino terárium

Úkryty pro užovku červenou: V teráriu by pro užovky neměly chybět úkryty. Mnoho lidí úkryty nedává s odůvodněním, že pak na hada není vidět a že si holt had musí zvyknout. Tato odůvodnění jsou z mého pohledu špatná. Užovka může dlouhodobě trpět stresem a můžou se vyskytnou problémy s tím spojené, jako poruchy příjmu potravy, agresivita, nemoci. Ukrývat se je pro ni přirozené. Navíc úkryty se dají zařídit i takové, aby na užovku vidět bylo a přesto by se cítila v bezpečí...
Úkryt pro užovku červenou

I toto vyvýšené místo užovky berou jako druh úkrytu...
Úkryt užovka červená

Schovávat se můžou i do vyšší vrstvy podkladu. Moje užovky se strašně rády prohrabávají bukovými štěpkami...Užovka červená v bukových štěpkách

Povaha užovky červené: Jak jsem již zmínil v úvodu, užovka je velmi mírumilovný tvor. Je nekousavá a má velmi klidnou povahu. Často narážím na otázky, zdali se dá užovka ochočit. V pravém slova smyslu nedá, ale dá se naučit být velice přátelská a nebát se kontaktu s lidmi a v podstatě ho vyžadovat. Jen se musí vědět jak na to. Například moje užovky, když otevřu terárko "jdou" zkoumat okolí, lezou mi po rukách, nebojí se a spoustu času vyloženě čekají za sklem, až otevřu...

Stejně jsem naučil i mou krajtu. Video je staré, teď už mi krajta sama vleze na ruce a za krk...

Snášenlivost s ostatními užovkami: Užovku červenou můžete chovat i ve společnosti ostatních užovek. Zhruba do jednoho roku nezáleží na pohlaví, od jednoho roku by měly být pohromadě jen užovky stejného pohlaví a stáří. Měly by být spolu od malička, neměl by se do chovu přidávat další jedinec. Užovky v teráriu většinou vyhledávají svoji společnost a i v případě více úkrytů jsou většinou pohromadě...

Zimování užovky červené: Přezimování pro tyto užovky není nutné pokud nepočítáme s chovem mladých užovek.

Výskyt, biotop užovky červené: Užovka žije v křovinatých a zalesněných oblastech, většinou v borovicových lesích, ale na stromy šplhá spíše vyjímečně. Velmi často se vyskytuje v kukuřičných polích, z toho anglický název Corn Snake, kukuřičný had. Velmi často žije i v blízkosti lidských obydlí, v příměstských oblastech, jako  zmiňovaná pole, ale i například parky.

7 komentářů u „Vše o chovu Užovky Červené“

 1. Dobrý den.
  Mám doma 3 užovky ( ve věku asi 2 let ).
  potřebovala bych vědět, jestli je mohu ponechat týden s neměněnou vodou k pití.

  Děkuji,
  Coufalová

 2. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám dvě užovky červené a mám takový špatný pocit.
  Už jim je něco málo přes půl roku a vůbec mi nerostou, upřímně je neměřím ale od té doby co jsem si je pořídila mám pocit, že vyrostli jen cca o 4-8cm.
  Řekla bych, že mám samici a samce, porto jedna je právě o trochu větší a silnější, ten druhý jako by vůbec nevyrostl max o ty 2cm ani neni nějak více silný..
  Krmím je pravidelně každý týden. Cca do 3 měsíců po 2 holatech týdně a po 3 měsících 3 holata týdně, občas bohužel i po 14 dnech, protože si holata objednávam a někdy neodrazí, tak jak řekli..
  Přemýšlela jsem zda to nemůže být terarkem, třeba, že je pro dvě úžovky malé.
  Délka je 60cm, šířka 45cm, výška 30cm.

  Prosím o každou radu, moc prosím.

  S pozdravem

  Libu

  1. Dobrý den.
   Krmíte strašně málo a v podstatě hada brzdíte v růstu. Holata pro půlroční hady nestačí. Je potřeba přejít na větší kořist a pokud nemáte možnost shánět pravidelně živé, doporučuju nakoupit mražené. 8ks (4 kusy pro jednoho hada) těhle myšek http://bat-rodents.eu/mys-mrazena-stari-3-4-dny-10-kusu , jen aby si had zvykl, že dostává větší kořist (zkrmit 4 kusy-každej had dvě myšky, počkat 4 dny, další 4 kusy a 4 dny na trávení). Potom nabídnout tyhle http://bat-rodents.eu/mys-mrazena-stari-7-10-dni-10-kusu - Zase po 2 kusech na jednoho a maximálně 5-6 dní na trávení. Doporučuju nakoupit 8 kusů těch menších a 25 kusů těch větších, jak jsem posílala odkaz. Posílají je čerstvé se suchým ledem v polystyrenových termoboxech.
   Dále mám připomínku k tomu, že myslíte že máte samici a samce. Bylo by vhodné dojet s nimi na burzu jako je třeba Živá Exotika, vždycky je tam stanoviště kde vám zjistí sondováním pohlaví na 100%. Pokud pak budete mít oba hady v jednom terárku, mohlo by se stát, že samička zabředne příliš mladá. Z toho pak vychází zdravotní komplikace a jestli jí to nezabije, nikdy pak už nedoroste do plné velikosti.
   A ještě k tomu terárku - je pro ně dostatečně velké. U užovek nehrozí, že by kvůli malému prostoru nerostly, naopak vyhledávají místa, kam se tak tak vlezou.

   1. Moc děkuji za odpověď a za rady, rozhodně jste mi pomohla. Každopádně mražené právě kupovat nemohu jelikož bydlím stále z mojí mamkou a ta si to nepřeje. Ale rozhodně se začnu tedy dívat po větších myškach a častějším dodavanim.
    Ještě jednou moc děkuji.

    1. Jinak ješte vlastně k tomu pohlaví. U prodejce těch uzovek nám řekl, že samice i samec můžou být u sebe aniž by samička mohla zabreznout. Řekl nám, že aby samička mohla mít hadata, že se musí zazimovat. Co je na tom tedy pravdy?

 3. Dobry den , prosim o radu s naši 3 měsíční užovkou červenou .
  Máme ji velmi krátce , rady se ohledně vyndavani liší .
  Samozřejmě ho chceme mazlit co nejvice :-)

  Ovšem buď s nim špatně manipuluji ci vycítil mou nejistotu , dost se ohani .

  Dekuji

  Hrabálková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>