Svlékání hroznýše

Problémy se svlékáním kůže u hadů

Problémy se svlékáním staré kůže můžou potkat každého hada, kůže nemusí být svlečená pokaždé zcela v jednom kuse a přitom to neznamená, že je had nemocný nebo že s ním není něco zcela v pořádku.

Někteří hadi se takto bohužel svlékají a přitom jim nic nechybí. Může to být například z důvodu porušení staré kůže, pokousáním a narušením staré kůže od hlodavce, popálením například o žárovku, v těchto a dalších podobných případech je had zcela zdráv a nemusí mít svlek v pořádku. Těchto případů je ale menšina a většinou špatný svlek značí menší či větší problém. Čili není od věci zkontrolovat samotného hada, teplotu v teráriu, vlhkost v teráriu a v době svleku více rosit. Rosení, stejně jako vše ostatní je třeba dělat s rozumem, aby nevznikaly plísně a zajistit správné větrání. Bohužel občas špatné svleky ukazují i na různé druhy plísní či mykóz.

Pokud se váš had nesvléká v celku, je po každém špatném svleku potřeba kontrolovat, jestli na něm někde nezůstala stará kůže.
Jestli měl váš had problém se svlekem a zůstala na něm stará kůže, je několik možností nápravy. Pokud vidíte, že se had snaží dostat do misky z vodou, je to v pořádku, snaží se starou kůži odmočit. Dokud se bude sám koupat, nechte ho, maximálně zatím můžete pomoci zvýšeným rosením. Pokud to nepomůže, můžete zkusit navlhčenou utěrkou opatrně sloupnout starou nesvlečenou kůži ručně nebo můžete dát hada do větší nádoby (třeba lavor) s teplejší vodou, zhruba 27 - 30°C a nechat ho tam asi 20 - 30 minut. Není od věci do nádoby s vodou umístit i například utěrky, o které by se had mohl třít. Buď si starou kůži svlékne sám nebo můžete pomoci rukou nebo utěrkou jemným třením. Stará kůže by měla povolit. Za špatný svlek někdy může regálový systém chovu nebo chov v teráriu, kde se had nemá o co pořádně svléct. V tom případě je možno zkusit dát hada do větší nádoby například se štěpkami nebo piniovou kůrou (vše porosené), která je vcelku drsná, aby se had měl pořádně o co třít a kůži stáhnout.

1 komentář u „Problémy se svlékáním kůže u hadů“

  1. Dobrý den,
    Chtěla bych se zeptat. Mám hroznýše královského a všimla jsem si dneska po svleku, že na jednom místě jí chybí šupinky. Dorostu jí? A znamená to nějaký větší problém týkající se zdraví? Předem děkuji za odpověď.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>