hroznys

Povaha hroznýše královského

Povaha hroznýše královského je jeden z častých dotazů začátečníků před pořízením tohoto krásného hada. Hadi a obzvlášť hroznýši jsou velcí individualisté a co hroznýš, to jiná povaha, takže se ze zajímavosti o individuální povahu toho mého hroznýše královského podělím.

Hroznýši jsou známí svou velmi klidnou neagresivní a nekousavou povahou. Velmi rychle si zvykají na manipulaci a lidskou přítomnost, což můžu potvrdit i u mého hroznýše. Říká se, že hroznýši se velmi rádi koupou. Zato můj hroznýš se vyloženě nerad koupe. Když jsem ho zkoušel dát do vody, doslova se tomu bránil. Koupátko má veliké, s teplotou vody jsem laboroval, zkoušel jsem teploty od 21°C do 27°C a do vody si nevleze. Prostě je to nekoupací typ. Mimochodem, násilím byste hada nutit se koupat neměli a už vůbec ne takovým způsobem, jak to někteří rádoby chovatelé dělají, například vpustit hada do řeky nebo do bazénu, či do vany. Věřte, že o tohle vaše zvíře opravdu nestojí.

Dále mohu potvrdit, že můj had je flegmouš a lenoch. Jiného takhle flegmatického a lenošného hada jsem ještě neměl. Moje užovky i krajta jsou o poznání aktivnější. Hroznýš celý den leží vyvalenej buď v teplém nebo ve studeném úkrytu. Když se "jde" napít, tak to vypadá, jako kdyby měl umřít. Zajímavé je, že ani v noci není moc aktivní, většinou jen přeleze z úkrytu do úkrytu. V noci vstávám asi 3x a vždycky se do terárka dívám, takže nějaký ten přehled o noční aktivitě mám. Jedině, kdy je aktivní v noci je, když už je opravdu vyhládlý a začíná šmejdit po kořisti.
Jedinou větší aktivitu projevuje, když je u někoho v ruce, tam se chová normálně, prostě leze, šmejdí, "čuchá" atd. Naštěstí je imunní i k nějaké té chybě při manipulaci, častokrát se dceři stalo, že ho omylem bouchla nebo spíše zavadila o hlavu, had to nebere jako nic neobvyklého. Moje přítomnost v teráriu ho zajímá jen z pohledu, že je naučený, že když mě vleze na ruce, většinou dostane nažrat. Takže při čištění, výměně vody a podobně mám hroznýše často u rukou a kolikrát ani pořádně nemůžu dokončit práci, kterou v terárku zamýšlím udělat.

Kousavost a agresivita. Za dlouhá léta co hroznýše chovám mě kousnul jednou. Byl mu asi rok a půl.

kousnuti-hroznys-kralovsky (2)

kousnuti-hroznys-kralovsky (1)

Každopádně to byla moje chyba. Šel jsem přímo proti němu hodně rychle do úkrytu. Lekl se a kousnul. Neměl v té rychlosti šanci stačit zjistit, že jsem to já a že mu nic nehrozí.

Krmení vždy probíhá naprosto bez problémů, když je hladový, čekává za sklem a při otevření leze na ruce nebo ven, protože ví, že jedině venku dostane nažrat. Souvisí to s mým ochočováním hadů (tento termín prosím berte s patřičnou rezervou, více v článku :-) Pár dní je potom skoro nehybný, je na něm vidět daleko víc než jindy, že je prostě plný a chce svůj klid, takže ho pak pár dní nevytahuju. S tím jak roste se u něj projevuje čím dál větší žravost. Jakoby se nedal zasytit. Ale toto chování je u Hroznýšů Královských celkem známé, takže pozor na překrmování.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>