Zajeti-noveho-akvaria

Nitrifikace v nově založeném akváriu

Zajímá vás, jak se nitrifikace "zajíždí" v novém akváriu? Respektive jak se zajíždí nové akvárium?
Na internetu je toho popsáno spousta. Viděl jsem i vyloženě špatné a nesmyslné návody. Proto mi nedá, nenapsat zjednodušený článek o zajetí nitrifikace v novém akváriu.

Zajetí nového akvária není žádná extra věda. Ale musíte vědět, že napustit vodou a měsíc čekat taky není ten správný postup. Ze článku nitrifikace polopatě víte, jak funguje nitrifikace a proč jsou nitrifikační bakterie důležité.

Aby se v novém akváriu nitrifikační bakterie vytvořily, potřebují něco žrát. Potřebují "žrát" ty dusíkaté látky. Ale tyto dusíkaté látky nevzniknou, když je v akváriu mrtvo. Nejsou dusíkaté látky, nejsou ani nitrifikční bakterie a se zajetím akvária můžete čekat do nekonečna. Část dusíkatých látek sice vznikne například tím, že odumřou části nových rostlin, co v akváriu máte, ale je to málo a takhle je to na dlouho. Proto se doporučuje do akvária hned na začátek dát pár plžů, kteří nějaký ten odpad vyprodukují a tím pádem se můžou rychleji množit i nitrifikační bakterie. Také je dobré mírně krmit, ikdyž v podstatě krmení nemá co sežrat, když zatím nemáte ryby, protože z krmení se také do vody uvolňují dusíkaté látky, které bakterie včetně kyslíku k životu potřebují.

Proces zajetí nového akvária se samozřejmě dá urychlit i vymačkáním zajetého filtru do vašeho akva, respektive do hmoty vašeho filtru, ale je otázka, jak moc to má smysl, když v akváriu pro bakterie stejně není dost žrádla.
Tento postup má daleko větší smysl u nějakých "havárií", kdy o populaci nitrifikačních bakterií nějakým způsobem příjdete, například při delším výpadku proudu, kdy nitrifikační bakterie příjdou o kyslík a zemřou. A než se stačí namnožit do správného počtu, akvárium může postihnout otrava.

Tohle je v podstatě celý zjednodušený princip zajetí nového akva. Prostě nejdřív musíte "vyrobit" žrádlo pro bakterie, teprve pak se můžou množit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>