Zajeti-noveho-akvaria

Nitrifikace v nově založeném akváriu

Zajímá vás, jak se nitrifikace "zajíždí" v novém akváriu? Respektive jak se zajíždí nové akvárium?
Na internetu je toho popsáno spousta. Viděl jsem i vyloženě špatné a nesmyslné návody. Proto mi nedá, nenapsat zjednodušený článek o zajetí nitrifikace v novém akváriu.

Zajetí nového akvária není žádná extra věda. Ale musíte vědět, že napustit vodou a měsíc čekat taky není ten správný postup. Ze článku nitrifikace polopatě víte, jak funguje nitrifikace a proč jsou nitrifikační bakterie důležité.

Aby se v novém akváriu nitrifikační bakterie vytvořily, potřebují něco žrát. Potřebují "žrát" ty dusíkaté látky. Ale tyto dusíkaté látky nevzniknou, když je v akváriu mrtvo. Nejsou dusíkaté látky, nejsou ani nitrifikční bakterie a se zajetím akvária můžete čekat do nekonečna. Část dusíkatých látek sice vznikne například tím, že odumřou části nových rostlin, co v akváriu máte, ale je to málo a takhle je to na dlouho. Proto se doporučuje do akvária hned na začátek dát pár plžů, kteří nějaký ten odpad vyprodukují a tím pádem se můžou rychleji množit i nitrifikační bakterie. Také je dobré mírně krmit, ikdyž v podstatě krmení nemá co sežrat, když zatím nemáte ryby, protože z krmení se také do vody uvolňují dusíkaté látky, které bakterie včetně kyslíku k životu potřebují.

Proces zajetí nového akvária se samozřejmě dá urychlit i vymačkáním zajetého filtru do vašeho akva, respektive do hmoty vašeho filtru, ale je otázka, jak moc to má smysl, když v akváriu pro bakterie stejně není dost žrádla.
Tento postup má daleko větší smysl u nějakých "havárií", kdy o populaci nitrifikačních bakterií nějakým způsobem příjdete, například při delším výpadku proudu, kdy nitrifikační bakterie příjdou o kyslík a zemřou. A než se stačí namnožit do správného počtu, akvárium může postihnout otrava.

Tohle je v podstatě celý zjednodušený princip zajetí nového akva. Prostě nejdřív musíte "vyrobit" žrádlo pro bakterie, teprve pak se můžou množit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>