Nitrifikace

Nitrifikace polopatě

Před pár lety jsem se začal zajímat o akvaristiku a zjišťovat co a jak funguje. Nejvíc mě dala zabrat nitrifikace, respektive pochopení její podstaty. Na internetu se objevuje spousta složitých popisů a občas i protichůdných informací. Rozhodl jsem se vlastními slovy polopatě vysvětlit, jak nitrifikace funguje.

Takže to zkusím vzít co nejjednodušeji, polopatě. Je to opravdu hodně zjednodušené kvůli pochopení, podle mě ani nemá pro běžného akvaristy smysl nitrifikaci rozumět vyloženě na chemické úrovni. Tak jdeme na to.

Mrtví živočichové, mrtvé rostliny, výkaly ryb, nespotřebované krmivo produkují (do vody uvolňují) "špatné" dusíkaté látky, mimo jiné i například jedovatý amoniak (čpavek). Ovšem tyto dusíkaté látky právě "sežerou" ty naše nitrifikační bakterie, které vyprodukují méně škodlivé dusičnany (tyto bakterie k životu potřebují i kyslík). Část těchto dusičnanů zase pro svůj život zužitkují rostliny a část dusičnanů se odstraní výměnou vody.
Je tedy jasné, že bez nitrifikačních bakterií by nedocházelo k přeměně jedovatých dusíkatých látek na méně nebezpečné dusičnany, které spotřebují rostliny a v akváriu by zavládlo jedovaté prostředí, které nesvědčí ani rostlinám, ani živočichům.

Několik málo doplňkových informací.
Největší koncentrace nitrifikačních bakterií je ve filtru a ve dně akvária. Najdete je ovšem i jinde, například na rostlinách, na skle, skalkách, dekoracích, prostě všude, ovšem v koncentracích, které pro běh akvária nejsou nijak důležité. Nejdůležitější je opravdu filtr a dno. Mimo jiné i proto se doporučuje čistit dno a filtr v jiný den, aby v akváriu zbylo dostatečné množství nitrifikačních bakterií. Když by jsme vyčistili filtr a dno najednou, v akváriu by zbylo tak málo bakterií, že než by se namnožily do správného počtu a spotřebovaly všechny dusíkaté látky, ryby by nejspíš byly mrtvé.

Malé doporučení, co se týká čištění dna a filtru.
Jak jsem zmínil, doporučuje se čistit filtr a odkalovat dno v jiný den. Ale ne hned ten druhý, jak jsem to už u pár známých viděl. Je přece jasné, že když jste odkalili dno, podstatně jste v něm snížili počet nitrifikačních bakterií a celé akvárko teď "táhne" filtr víceméně sám. Do druhého dne se ve dně bakterie namnožit na spráný počet prostě nestihnou a když druhý den vyčistíte i filtr, v podstatě přijdete o bakterie (tedy podstatnou část) i v tom filtru a s rybami může být konec...

Velmi zjednodušeně je to co se týká nitrifikace vše a pro normálního akvaristy by to mělo celkem stačit. Pokud máte zájem, můžete číst dále, jak se proces nitrifikace startuje v novém akváriu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>