Ochočení hadi

Jak ochočit hada

Jak ochočit hada? Lze ochočit hada? S touto otázkou se setkávám relativně často. Bohužel, ochočení hada v pravém slova smyslu možné není, lze ho však naučit chovat se velice přátelsky, nekousat, nebát se lidí, méně se ukrývat a v podstatě vyžadovat přítomnost vašich rukou. Lze ho naučit čekat na vás za sklem až mu otevřete :-) Jak tedy na to?
(+ video) (+ video) (+ video)

Jak jsem řekl, obecně hada nelze v pravém smyslu slova ochočit, nelze ho jako psa naučit vědomě nějakých úkonů, lze ale využít jejich naprogramovaných, geneticky daných vlastností a maximálně jejich chování přizpůsobit k obrazu svému.

Svoje užovky, hroznýše a krajtu jsem "naučil" výše zmíněné.
Moji hadi, pokud zrovna nejsou čerstvě nažraní a někde v klidu netráví, tak většinu času vyčkávají mimo úkryty a vedne i večer čekají za sklem, až jim otevřu. Čím déle od posledního krmení, tím více se ukazují u skla. Když jim otevřu, vlezou mi sami na ruce a za krk a bývá problém je dostat zpět do terária, protože užovky mám 4 a když do terárka "zastrčím" jednoho hada a chci vrátit druhého, první zase začne vylézat a takhle se to opakuje. Nemám tedy problém mít víceméně kdykoli některého z hadů v ruce, nebojí se mě, lezou  za mnou sami, nemusím je "násilím" vytahovat, nemusím se bát kousnutí, nebojím se, že se stanou agresivní.

Takže jak tedy na to? "Jak ochočit hada?"
Jak jsem psal výše, je potřeba pracovat s jejich přirozeností a využít jejich genetické naprogramování.

1: U svých nových hadů postupně začínám tím, že sedím nebo stojím u terária (někdy jen ze sedačky sleduji terárium) a čekám, třeba i 30 minut, jestli had vyleze ven, což se tedy úplně na začátku ne vždy podaří, ale když už vylezou, většinou tedy ze zvědavosti nebo za účelem úniku (většinou na večer, když už je v teráriu zhasnuto), tak opatrně hada beru do ruky a dávám hned žrát do krmícího boxu. Čili většinou dělám před krmením. Hadi se potom postupně začnou ukazovat u skla čím dál tím víc.

2: Nekrmím v teráriu. Využívám totiž toho, že si hadi dobře pamatují, kde dostanou nažrat. Téměř nikdy totiž neberu hada do ruky, aniž bych mu před vrácením do terária nedal nažrat. Hadi se tak relativně rychle naučí, že dostanou nažrat jedině po kontaktu semnou. Časem se z toho stane naprostá rutina a v podstatě neznají nic jiného, než: Čekám za sklem, jakmile se dostanu na ruce, dostanu nažrat. Momentálně mám 6 hadů, čili nemám problém si jednou za několik málo dní vzít hada na ruce, chvíli s ním pobýt, čímž si opět více a více zvyká na manipulaci, dát mu nažrat a vrátit ho do terária. Lidé s jedním či dvěma hady to mají složitější, nemají je jak prostřídat. Chtějí je brát do rukou často a bez toho, aby jim pak dali nažrat, protože tak často prostě žrát nemůžou. Hadi si pak nevytvoří asociaci: Dostanu se ven na ruce = dostanu nažrat. Nemají tedy potom prakticky důvod k vám jít.

3: být s hadem v kontaktu i v teráriu. Sem tam, osobně to dělám každý den už jen z důvodu že chci, hada hladím. Jemně mu rukou několikrát přejedu přes záda. Tohle dělám jen v případě, když si jsem jistý, že had nespí, abych ho tím naopak nestresoval. Hady už má naučené tak, že na hlazení v podstatě nereagují, nevadí jim dotyk, nebojí se, ví že se nebude nic dít. Ikdyž poslední dobou už jsou vytrénovaní tak, že jdou za mou rukou, protože ví, že to je ta věc, díky které dostanou žrát. Pokud jsou hadi zakalení, nesahám a nemanipuluju s nimi vůbec.

4: pokud mám hada v ruce, manipuluji s ním velice pomalu, nejdu proti jeho pohybům, nenatahuju ho a podobně. Že je had v klidu poznáte podle toho, že dýchá pomalu a málo vytahuje jazyk.

Užovky jsou v tomhle daleko učenlivější než krajta a hroznýš, kteří jsou řekl bych bázlivější, ale naučil jsem je to také, jen to trvalo déle, zhruba dva nebo tři měsíce. Chce to taky trošku cit a trpělivost. Pustíte-li se do ochočování vašich hadů, přeji hodně štěstí.

Video z krmení mých užovek přebytečnými holátky. V podstatě mi žerou z ruky.

6 komentářů u „Jak ochočit hada“

  1. Budu mít 3mesicni užovky, páreček. a mám pro ni připravené terárium 40*40*80cm 3D pozadí, kámen, úkryt.. jak píšete. Můžu je tam rovnou dát? Aby se nestresovali z ,, velkého,, prostředí,,
    Díky

  2. Můžu se zeptat já jsem si koupil užovku ale furt se schováva a nemůžu si jí ani vzít když se jí snažím vzít zdrhá a nebo mě kousne prosím poradte mi jak na to.

  3. No tohle jsou celkem logické věci, dělám to podobně už dlouho. Podobný přístup jak používáte u ochočení hadů se používá i u jiných zvířat. Mám takhle naučené i agamky.

  4. S "ochočením" ročních užovek už to samozřejmě bude složitější, ale zkuste vytrvat, myslím, že by to mělo jít. Ony si možná časem zvyknou na to, kde dostanou nažrat. Nejlepší je samozřejmě začínat odmala.

  5. Super, tak nějak jsem si to taky myslel tajže to začínám praktikovat u svých hadů. myslite že není pozdě to začít dělat u ročních hadů?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>