Ochočení hadi

Jak ochočit hada

Jak ochočit hada? Lze ochočit hada? S touto otázkou se setkávám relativně často. Bohužel, ochočení hada v pravém slova smyslu možné není, lze ho však naučit chovat se velice přátelsky, nekousat, nebát se lidí, méně se ukrývat a v podstatě vyžadovat přítomnost vašich rukou. Lze ho naučit čekat na vás za sklem až mu otevřete :-) Jak tedy na to?

Jak jsem řekl, obecně hada nelze v pravém smyslu slova ochočit, nelze ho jako psa naučit vědomě nějakých úkonů, lze ale využít jejich naprogramovaných, geneticky daných vlastností a maximálně jejich chování přizpůsobit k obrazu svému.

Svoje užovky, hroznýše a krajtu jsem "naučil" výše zmíněné.
Moji hadi, pokud zrovna nejsou čerstvě nažraní a někde v klidu netráví, tak většinu času vyčkávají mimo úkryty a vedne i večer čekají za sklem, až jim otevřu. Čím déle od posledního krmení, tím více se ukazují u skla. Když jim otevřu, vlezou mi sami na ruce a za krk a bývá problém je dostat zpět do terária, protože užovky mám 4 a když do terárka zastrčím jednoho hada a chci vrátit druhého, první zase začne vylézat a takhle se to opakuje. Nemám tedy problém mít víceméně kdykoli některého z hadů v ruce, nebojí se mě, lezou zamnou sami, nemusím je "násilím" vytahovat, nemusím se bát kousnutí, nebojím se, že se stanou agresivní.

Takže jak tedy na to? Jak ochočit hada? Jak ochočit užovku?
Jak jsem psal výše, je potřeba pracovat s jejich přirozeností a využít jejich genetické naprogramování.

1: U svých nových hadů postupně začínám tím, že sedím nebo stojím u terária (někdy jen ze sedačky sleduji terárium) a čekám, třeba i 30 minut, jestli had vyleze ven, což se tedy úplně na začátku ne vždy podaří, ale když už vylezou, většinou tedy ze zvědavosti nebo za účelem úniku nebo kvůli hledání potravy (většinou na večer, když už je v teráriu zhasnuto), tak opatrně hada beru do ruky a dávám mu hned žrát buď z ruky (u malých hadů) nebo jednoduše na zemi. Občas krmím z ruky i dospělé užovky.
Výše popsané většinou dělám před krmením. Hadi se potom postupně začnou ukazovat u skla čím dál tím víc. Začnou chápat a naučí se, že toto je cesta k potravě.

2: Nekrmím v teráriu. Využívám totiž toho, že si hadi dobře pamatují, kde dostanou nažrat. Téměř nikdy totiž neberu hada do ruky, aniž bych mu před vrácením do terária nedal nažrat. Hadi se tak relativně rychle naučí, že dostanou nažrat jedině po kontaktu semnou a občas přímo z mé ruky. Časem se z toho stane naprostá rutina a v podstatě neznají nic jiného, než: Čekám za sklem, jakmile se dostanu na ruce, dostanu nažrat. Momentálně mám 7 hadů, čili nemám problém si jednou za několik málo dní vzít hada na ruce, chvíli s ním pobýt, čímž si opět více a více zvyká na manipulaci, dát mu nažrat a vrátit ho do terária. Lidé s jedním či dvěma hady to mají složitější, nemají je jak prostřídat. Chtějí je brát do rukou často a bez toho, aby jim pak dali nažrat, protože tak často prostě žrát nemůžou. Hadi si pak daleko hůře vytvářejí asociaci: Dostanu se ven na ruce = dostanu nažrat. Nemají tedy potom tolik důvod k vám jít.

3: být s hadem v kontaktu i v teráriu. Sem tam, osobně to dělám každý den už jen z důvodu že chci, hada hladím. Jemně mu rukou několikrát přejedu od hlavy přes záda až na ocas. Tohle dělám jen v případě, když si jsem jistý, že had nespí, abych ho tím naopak nestresoval. Hady už má naučené tak, že na hlazení v podstatě nereagují, nevadí jim dotyk, nebojí se, ví, že se nebude nic dít. Ikdyž poslední dobou už jsou vytrénovaní tak, že jdou za mou rukou, protože ví, že to je ta věc, díky které dostanou žrát. Pokud jsou hadi zakalení, nesahám a nemanipuluju s nimi vůbec.

4: pokud mám hada v ruce, manipuluji s ním velice pomalu, nejdu proti jeho pohybům, nenatahuju ho a podobně. Že je had v klidu poznáte podle toho, že dýchá pomalu, málo vytahuje jazyk a má relativně pomalé a klidné pohyby.

5: čerstvé malé užovky krmím pouze v ruce. Zvykají si na ruku, ví, že tohle je ta jediná věc, kde dostanou nažrat. Krásně se naučí rozeznávat potravu od ruky a u mě se nestane, že by mě užovka kousla místo myši, ikdyž myš cítí přímo na mé ruce. V tomhle jsou celkem chytří a ví co je myš a co ne. Vlastně kolikrát i dospělé užovky krmím z ruky, ale už ne tak často, jak ty malé, protože už jsou dobře naučené a nepotřebují tak častý kontakt. Videa z krmení dospělých užovek z ruky na konci článku.

Užovky jsou v tomhle daleko učenlivější než krajta a hroznýš, kteří jsou řekl bych bázlivější, ale naučil jsem je to také, jen to trvalo déle, zhruba dva nebo tři měsíce. Chce to taky trošku cit a trpělivost. Pustíte-li se do "ochočování" vašich hadů, přeji hodně štěstí.

A tihle mi doslova žerou z ruky:-)

Krmení dospělých užovek z ruky

Tady najdete všechna videa užovky červené.

Související nebo podobné články:

20 komentářů u „Jak ochočit hada“

  1. Zdravim,mame 3 mesice starou uzovku cervenou,doma ji mame 14dni,posledni papani ji daval byvaly chovatel,cca 1tyden pred tim nez jsme si ji vzali,je placha,stale schovana, chytit se nenecha,ani pohladit kdyz uz vyleze,poradite prosim jak postupovat?,neradi by chom ji ublizili,a ani ji nechceme nijak stresovat,myslite ze jak bude mit hlad se to zlepsi?,dekuji predem za jakoukoliv radu,opravdu je divoka,trpelivost mam.

  2. Ahoj, mám užovku červenou, která má 6 let, bývalého majitel kterej měl předtím se o něm nestaral spíš ho nesnášel a bál se ho jenom mu vyměnil vodu a krmil to je vše je to kluk a dostala sem ho na Vánoce 2020 nekousa je vždy klidnej jak to mohu udělat, že přijde sám na moji ruku? Jak mohu udělat aby se nebál?.
    Děkuji čekám na odpověď

  3. Ahoj.Idem si kupovať užovku ale neviem kde je najlepšie si ju zadovážiť. Prosím o radu.
    Vopred ďakujem.

  4. Dobrý večer. Píšete o zvykání malé užovky na lidský dotek tím, že ji krmíte vně terárka a nejlépe z ruky. Ale jak to mám udělat, když se schová vždy, když otevřu terárko. Nechci jí tahat násilím z úkrytu, takže potravu jí položím dovnitř a nechám jí, ať si k ní přileze sama. Ale ráda bych jí naučila na ruku a na krmení venku. Díky.

    1. Mám ten samí problém nechci ji tahat z úkrytu a stresovat kdiz je venku dotknu se jí a utíká jako šílená

    2. Tak toto by aj mna zaujimalo .
      Moj sa schova alebo sa pripravi k utoku a dalej ho nechcem stresovat tak mu holica dam v terarku aj ked z ruky si ho zoberie ,ale mimo teraria na ruky nechce .

  5. Dobry večer chtel bych se zeptat mam krajtu královskou asi za 3 mesice ji bude rok začala kousat je mozne aby jsi zvykla.
    Jestli ano prosim jak děkuji.

  6. Ahoj ,potřebuji radu před 2 měsíci jsem si pořídila užovku a zdá se mi , že vůbec neroste.Má 6 měsíců ,dostává větší holátko každé pondělí.Krmím ji málo ?dekuji za rady

  7. Dobry den, mám dotaz. Adoptuji 3roky starou uzovku. Dříve zvyklou na ruku a kontakt ale po opuštění majitelkou nepřišla do kontaktu s člověkem a je krmena kurecimi krky. Jak ji mám na sebe zvyknout a naučit ji na živou stravu. Děkuji za odpověď

  8. Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, jestli když už mám 3 roky starého hada, můžu nějakým způsobem změnit jeho návyky? Četl jsem zrovna komentář o tom, že krmíte zmraženými. Já právě vždy krmil živou myší. Navíc když byl mladší, udělal jsem chybu a moc jsem ho nevytahoval z teraria takže teď je celkově takový, že popravdě se obávám aby mě nekousl do ruky, když dávám ruku do teraria už jen při výměně vody. Děkuji za odpověď.

    1. Dobrý den, popravdě nevěřím tomu, že by se takto starý had naučil věci popisované v tomto článku. Bohužel, na toto je už dle mého názoru pozdě.

  9. Dobrý den . Mám otázku, nepotřebuje had naučit se lovit spíše živé myši? Nebo to střídáte.
    Dekuji za odpověď.
    Doležal

    1. Dobrý den, v mém případě jsem živé myši přestal dávat úplně, abych v nich pud lovu co nejvíce potlačil. Živou myš už neměli roky. Proto jsou při krmení z ruky tak klidní. Myši dávám mrazené a občas, abych zachoval nutriční hodnotu, kterou mají živé myši, myš těsně před podáním hadovi omráčím nebo usmrtím. Čili střídám mražené myši s omráčenými.

  10. Budu mít 3mesicni užovky, páreček. a mám pro ni připravené terárium 40*40*80cm 3D pozadí, kámen, úkryt.. jak píšete. Můžu je tam rovnou dát? Aby se nestresovali z ,, velkého,, prostředí,,
    Díky

  11. Můžu se zeptat já jsem si koupil užovku ale furt se schováva a nemůžu si jí ani vzít když se jí snažím vzít zdrhá a nebo mě kousne prosím poradte mi jak na to.

  12. No tohle jsou celkem logické věci, dělám to podobně už dlouho. Podobný přístup jak používáte u ochočení hadů se používá i u jiných zvířat. Mám takhle naučené i agamky.

  13. S "ochočením" ročních užovek už to samozřejmě bude složitější, ale zkuste vytrvat, myslím, že by to mělo jít. Ony si možná časem zvyknou na to, kde dostanou nažrat. Nejlepší je samozřejmě začínat odmala.

  14. Super, tak nějak jsem si to taky myslel tajže to začínám praktikovat u svých hadů. myslite že není pozdě to začít dělat u ročních hadů?

Napsat komentář

Vyplnění jména je nepovinné.
Komentář bude automaticky zveřejněn po kontrole antispamovým filtrem.