Red Cherry

Chov krevetek Red Cherry

Chov řasožravých krevetek Red Cherry (Neocaridina Heteropoda) je velmi oblíbeným a nenáročným akvaristickým koníčkem. Krevetky Red Cherry jsou mírumilovné, neskrývavé a opravdu velmi adaptabilní a z tohoto důvodu jsou velmi vhodné i pro úplné začátečníky. (+ video) (+ video)

Krevetky Red Cherry jsou červeně zbarvení neagresivní řasožraví sladkovodní korýši. Jejich barva nejlépe vynikne na tmavém dně. Krevetky podobně jako hadi v pravidelných intervalech svlékají svou kůži, tedy svůj krunýř, který neroste spolu s nimi. Jsou také vcelku čistotné, na videu můžete vidět, jak si krevetka čistí ocásek...

Svlečený krunýř se z krevetária neodstraňuje, krevetky ho zkonzumují, slouží jim jako zdroj vápníku...
Red Cherry Shrimp (1)

Krmení krevetek Red Cherry: Tyto krevetky jsou všežravci, požírají řasy, zbytky uhynulých živočichů, některé rostliny a prakticky všechna běžně dostupná krmiva pro krevetky, ale i pro obyčejné akvarijní ryby. Krevetkám je možno nabídnout například i meloun, ananas nebo jiné ovoce, ale vystačí si i zcela bez něj. Osobně chovám krevetky opravdu mnoho let pouze na stravě pro běžné akvarijní rybičky a na peletkách pro krevetky. Stejně jako u akvarijních rybiček i tady platí, nepřekrmovat krevetárium. Krevetkám je možno do krevetária umístit sépiovou kost kvůli přístupu k vápníku pro stavbu jejich krunýře. Pozor však na velmi různé kvality sépiových kostí.

Voda pro krevetky Red Cherry: Obecně se doporučuje dávat krevetky do dobře zaběhlého akvária, protože jsou citlivější na dusíkaté látky a těžké kovy. Z osobní zkušenosti mohu říct, že dobře zaběhlé akvárium nutností není, vídávám krevetky v celkem znečištěných betáriích a ve velmi zanedbaných kalných akváriích, kde se dokonce množí. Tím ovšem poukazuji pouze na jejich schopnost aklimatizace a rozhodně ne, že by se v takových podmínkách měly chovat.
Teplota vody pro krevetky by se měla pohybovat mezi 18 - 29 °C, přičemž uvedené krajní teploty jsou již opravdu na hranici.

Snášenlivost krevetek Red Cherry: Krevetky se sami se sebou snášejí velice dobře, je to skupinový živočich a určitě se cítí lépe ve větších počtech. Dohromady můžeme chovat samce i samice. Ptáte li se, jaké ryby ke krevetkám, tak musíme volit takové, aby krevetkám neubližovali. Nejlépe malé neagresivní druhy akvarijních ryb, jako endlerky, rasborky, pancéřníček malý a podobně. Osobně mám několik let krevetky spolu i s pavími očky. Rybek by ovšem v takovém akváriu, kde chováme i krevetky nemělo být mnoho. Samozřejmostí je vybírat rybky, které mají podobné nároky na prostředí, jako krevetky.

Úkryty pro krevetky Red Cherry: Úkryty pro tyto krevetky by v krevetáriu určitě neměly chybět. Mohou je tvořit běžné dekorační akvarijní kořeny, kokosy, rostliny, mechy. Čím více máme u krevetek i akvarijních rybek, tím více krevetky potřebují úkrytů.

Rozmnožování krevetek Red Cherry: Rozmnožování těchto krevetek není žádná věda a jednoduše řečeno, děje se tak nějak samo od sebe. Pokud budete mít dostatečný počet samečků a samiček, budou se množit i v jinak nepříznivých podmínkách. Samozřejmě čím ideálnější podmínky vytvoříme, tím rychleji se budou Red Cherry množit. Jeden sameček dokáže oplodnit několik samiček.

Po oplodnění sestoupí vajíčka do bříška pod nožičky a trvá  2 - 4 týdny, než se začnou líhnout nové krevetky. Vajíček bývá v průměru kolem 40ti kusů. Jak můžete vidět na videu, krevetky si vajíčka pravidelně přetřásají a tím je okysličují.

Samička se od samečka pozná tak, že má za hlavou žluté sedlo. Toto lze rozpoznat už od cca 2 měsíců věku. Samičky také bývají výrazněji zbarvené...
Shrimp red cherry

2 komentáře u „Chov krevetek Red Cherry“

  1. Ten poslední obrázek krevetky red cherry je teda samička? Chcu su jich pár pořídit, tak abych měl samečky i samičky, aby měli malý krevetky :-)

    1. Má ta krevetka za hlavou žluté sedlo? Má. Takže podle článku ano, je to samička. Jen bych doplnil, že to žluté sedlo za hlavou krevetky jsou neoplodněná vajíčka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>